Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

İstismar Korosu

07-03-2011
3238 kez görüntülendi

Sabah sayfama düşen Amcaoğlu Osman’ın  “Ulan iki video yükledik az daha Ergenekon’dan içeri alınacaktık” cümlesi beni, acı acı tebessüm ettirmekle birlikte bir gerçeğin altını kalın harflerle çizmesi nedeniylede bugün ki Türkiye’nin durumunu hicveden bir mana da taşıyor aslında!  

Daha önce birkaç yazı kaleme almış ve demiştim ki; bakın görün hiçbir şey çıkmayacak… Ortaya çıkacak durum, mevcut iktidarın biraz daha güçlenmesi için muhaliflerine verilen gözdağından öteye geçmeyecek! Meğer bende yanılmışım bu konuda. Bugün geldiğimiz nokta, toplumun bir kesiminin diğer bir kesimi üzerinde ki baskısının ayyuka çıkması olarak da ifade edilebilir! 

Sade bir vatandaşın bile iktidarı eleştirmesi karşısında ki tedirginliğini nasıl izah edeceğiz! Hele yazı yazan ,düşünen ve olup bitenler karşısında susmayanların neler yaşadıklarını hep beraber yıllardır görmüyor muyuz?! 

Ve kim ne derse desin, ben bu konuda ki iddia sahiplerinin ortaya attıkları argümanlara bakarak kesinlikle diyebilirim ki; Türkiye Cumhuriyetinin siyasi tarihin de dinin bu ölçüde siyasallaştığı bir zaman dilimini ne okudum ne de yaşadım! 

Olayın en vahim tarafı da budur aslında!  Seslendirdiğimiz her itiraz karşısın da, iddia sahiplerinin tutundukları tek dal maalesef Mukaddes Dinimiz olmaktadır! Ve üstelik sen nasıl Müslümansın ve olup bitenleri nasıl göremesin diye de çıkışlara muhatap olmaktayım! Ferasetimizin kapalı olduğundan dem vurarak bize acıdıklarına da şahit oluyoruz doğrusu! 

Yıllardır muzdarip olup şikâyet ettikleri ne varsa bugün kendilerinin başına gelmiş olması da tarihin bir cilvesi olsa gerek! 

Bugüne kadar şikâyet edilen konuları bir bir sayacak değilim elbette… Ama sanırım en önemli olan “Atatürkçülük istismarıydı” ve bugün iktidarda olan dünya görüşü haklı gerekçelerle bu istismara karşı çıkmış ve bu konularda bedelde ödemiştir! 

Aslında yazımın  “istismarı” başka açılardan irdeleyen değerlendirmeler içeriyordu bugün ki durumumuzla ilgili ama gel gör ki, Merhum Erbakan Hocanın vefatı üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan’a atfedilen bir video görüntüsü üzerine canımı sıkan durum üzerine biraz mecra değiştirmiş oldu! (Bu video görüntüsü işgüzar bir vatandaş tarafından hatıra olsun diye gizli çekildiği her halinden belli ve sesin Sayın Başbakana ait olduğu da tartışmalı ama bu bizim konumuz değil elbette) 

Bu konuda beni üzen en önemli durum da şu; eli kalem tutan mürekkep yalamış dostlarımın da bu” istismar korosuna” katılmış olmalarıdır! Hatırlarsanız referandum sürecinde itirazlarımı seslendirdiğim birkaç yazım vardı ve o yazılarımdan bir tanesinin başlığı “kara propaganda” idi… Aynen bugün olduğu gibi, din alimleri ve siyasetçilerin milletin dini duygularını sömürerek ortaya attıkları argümanlar sonucu kara propaganda tutmuş ve bugün yaşadığımız “kaos” ortamının da alt yapısını oluşturmuştu! 

Ben arkadaşlarla olan tartışmalarımda da ifade etmiş ve demiştim ki; yapmayın etmeyin, bu durumdan Sayın Başbakan da hoşnut değildir. Bu yapılan düpedüz din istismarıdır! Ama öyle cevaplarla karşıma geldiler ki doğrusu onların adına çok üzüldüm! Neymiş efendim, bugüne kadar gelip geçen hiçbir Başbakandan her hangi bir Kuran Süresi okuduğunu duydunuz mu? Bu ülkemiz için bir devrimdir, işte Kuran okuyan bir başbakanımız var daha ne istiyorsunuz gibi basit sıradan ve bir o kadarda şuurlu her mümini üzen karşı itirazlara muhatap oldum! 

Şimdi bu noktada iki tespit yapmak istiyorum… 

Birincisi şu, Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir Başbakanın Kuran-i Kerim okuduğunu duydunuz mu gibi sığ düşünceye vereceğim cevap… Pekâlâ, siz Cumhuriyet Hükümetlerinde din âlimi Başbakanlarımızın olduğunu duydunuz mu ve biliyor musunuz? 

İkinci tespit ve yorumumda şu; bugün hamiliğine soyunduğunuz Arap ve Ortadoğu Ülkelerinin Liderleri kendi dillerinden olan Yüce Kitabımızı sanırım çok daha kıraat ve tecvide uygun okuyorlar değil mi? E o halde, bu ülkeler, güzel Kuran okuyan liderleri var diye bir adım ilerimi gidiyorlar yoksa birilerinin oyuncağı olup halklarına kan mı kusturuyorlar! 

Bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum doğrusu… Nurettin TopçuKimi küçük çocuklar için masal olacak meseleler bunların sermayesidir. Lakin esas meseleleri ticaret yapmaktır demişti

 Ben doğrusu bugün ticaret ve oy kaygısının iç içe geçtiği bir Türkiye’ de yaşadığımızı düşünüyorum! Ve bunun için de Yüce Dinimizin istismarının yapılması beni, şuurlu her mümin gibi derinden üzmektedir… Dinimizin ve Atatürkçülüğün  “istismar korosuna” katılmayan, tenezzül dahi etmeyen bu ülkenin vatandaşlarını saygıyla selamlıyorum… 

Görüşmek üzere Allaha emanet olunuz… 

Yorumlar

 1. menim fikrimce ..
  E o halde, bu ülkeler, güzel Kuran okuyan liderleri var diye bir adım ilerimi gidiyorlar yoksa birilerinin oyuncağı olup halklarına kan mı kusturuyorlar! .......
  esas o degildir ki sen KURANI -KERIMI okudun ... indi bu kitabi kucuk cocuklar da okuyur . esas odur ki okudugundan kendin ucun .. halkin ucun . bir seyler kazanasan . eger sen bu gun okudugundan hec bir sey kazanmadinsa . bu gun milletini kirib -tokursense . . demek ki hc ne okumamisdan ....

 1. anlayana!
  abı kalemıne yüreğine sağlık..değerlendirmelerine katılıyorum ama biraz yumuşak geçiştirmişsin..

 1. GÜZEL DEMİŞSİN ÜSTAT
  Akepeciler o kadar kafa yoran adamlar deil. bence o kadar yazıyı boşuna yazmışsın(akp tarafından bakarsan). Onlar için sadece "kuran okuyormu" okuyor tamamdır. "Evet" çilerin neye ne diyecekleri için yaptıkları araştırma okuma gazete tv takibi sence ne kadar. şu yazdıklarının yarı satırını bile okumadan, okumayan,okuyamayacak anlamayacak insanların oyuyla geldik bu noktalara. sonra halkın iradesi........ BEN AYSUN KAYACIYA KATILIYORUM. benim oyum bir olmamalıııı


 1. Din
  Din istismar edilecek bir olgu, pazarda satılacak bir emtia değildir. din Allah tarafından kullarına göndermiş olduğu bir kurallar bütünüdür. insanlarda bu kurallara ya uyarlar dini bütün mümin olurlar, yada uymaz günahkar olurlar. uyan cenabi mevlanın rızasını kazanmış olur. uymayanda cezasını.

 1. akıl
  Akılları pazara çıkarmışlar herkes kendi aklını beğenip satın almış.

 1. Kur'an Okumak
  69 - Biz ona şiir öğretmedik. Bu ona yaraşmaz da... O sadece bir öğüt ve apaçık bir Kur'ân'dır.

  70 - (Bu), diri olanları uyarmak ve kâfirlere de azab sözünün hak olması içindir.

  Neml Suresi :

  80 - Bil ki sen, ölülere işittiremezsin, arkasını dönüp kaçmakta olan sağırlara da daveti duyuramazsın.

  81 - Sen körleri sapıklıklarından çevirip doğru yola getirecek değilsin. Ancak (gönülden) teslim olarak âyetlerimize iman edenlere duyurabilirsin.

  Rum suresi :


  İbret olmaz bize her gün okuruz ezber de
  Yoksa hiç mana aranmaz mı bu ayetler de

  Lafzı muhkem yalnız anlaşılan kuranın
  Çünkü kaydında değil hiç birimiz mananın

  Ya açar nazmı celilin bakarız yaprağına
  Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına

  İnmemiştir hele Kuran şunu hakkıyla bilin
  Ne mezarlıkta okunmak ne fal bakmak için.

  (Mehmet Akif ERSOY)


 1. iyiki ölüm var...
  Abdurrahman bey, doğrusu ciddi ve araştırılmış bir yazı olduğuna inandığım bu düşüncelerini tamamen haklı buluyorum. bakarmısınki ben de eskisi gibi özgürce yorum yapamıyorum. korktuğumdan değil kimin ne olduğunu bilmediğim için. burada durum o kadar karmaşıkki düşman kim belli değil. dost hiç belli değil. tüm bu durumları ortaya atan ve şimdilerde koltuğunda yan gelip oturan o gazeteciyi merak ediyorumki ne zaman içeri atılacak. sen o zaman gör kızıl kıyamet nasıl kopuyor... hakikaten akrep kendini sokar misali iyiki ölüm var da içerdekiler ve dışardakiler bir gün ecelleri gelip ölecekler. sanırım davalar ve davacılar ölünce mahkeme düşer. sen tanırsın bir zamanlar bir adam vardı ..şimdi bizim devrimiz ben hem yazarım hem oynatırım hemde oynarım.. demişti. işte şimdikiler aynen öyle yapiyor ama iyiki Allah var ve O na asla torpil geçmiyor. ne deyim allaha sığınmaktan başka yapacak bir şeyleri olmayanlara sahte dincilerden ve sahte allah allah diyenlerden yine Allah korusun hepimizi. mazlumların ahı asla yerde kalmaz dostum. çünkü zerre kadar kötülük havada uzun zaman dolaşmaz..sen itidalli ve serin kanlı olarak doğru bildiklerini yazmaya devam et ama sakın silivriye düşme ziyaretine gelirim dersem yalan olur çünkü havalar çok soğuk ve kar yağıyor:)). güzel ve aydınlık yarınlara ...Yorum YazKapat
Sosyal Medya'da bizi takip edin!

Sosyal Medya'da bizi takip edin!