Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

İnanıyorsanız, Gereğini Yapın!

01-02-2010
3452 kez görüntülendi

İddiaların ve senaryoların ardı arkası kesilmiyor. Deniliyor ki ”darbe yapacaklardı, darbeye zemin hazırlamak için çeşitli senaryolar üretiyorlardı!…”

Önce bir tespit yapmak istiyorum. Yıllarca “şeriat getirecekler” diye bas bas bağırarak ortalığı ayağa kaldıranlara karşı bugün “darbe yapacaklar” diyenlerin meydan yerinde güç gösterisinde bulundukları dönemi yaşıyoruz. Her iki düşünce de kendi derin belleğin de oluşturduğu, kimine göre paranoya ama kendi düşüncelerine göre hakikati ifade eden gerçekleridir…

Bu paragraf ayrıca geniş bir izaha da muhtaçtır, başka bir yazımda ele alırım umuduyla asıl meseleyi irdelemek istiyorum şimdilik….

Bugün malum medyada, darbe planlarıyla ilgili belgeler havada uçuşmakta öyle ki, darbecilerin, yerini, yurdunu, adresini, ismini, cismini ortaya dökerek,işte darbeyi bunlar yapacaktı ve şu şekilde organize olacaklardı diyerek kamuoyunun dikkatini çekebilmişlerdir!

Fakat bir kesim “darbe planlarına” inanırken diğer bir kesim böyle şey olmaz diyerek ortaya atılan iddialara inanmak şöyle dursun gülüp geçmektedir…

Benim şahsi kanaatim ise; darbe planlarını ortaya atanların, darbenin şartlarını ortaya koymak ve somut örneklerle bunu belgelendirmeleri gerektiği noktasında ki duyarlılığımdır. Belge diye ortada dolaşanlara karşı bu işin muhatabı olanlar göğüslerini gere gere tv kanallarında itirazlarını seslendiriyorlar… Son bir haftadır bu konu etrafında ki tartışmaları izliyor ve hayrete düşüyorum. İsmine “balyoz hareketi” verdikleri son darbe planının mucidi zamanın 1.Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan tv’lerde açıkça hodri meydan diyerek bu planı yayınlayan malum gazetenin yöneticilerini ekranda tartışmaya çağırdı. Bu iddiaları dillendirenlerin yalan ve iftira dolu yayınlar yaptığını defalarca tekrarlamasına rağmen karşısına çıkan kimse bulamadı!

Gerçi iktidar korkusundan ne yapacağını şaşıran Aydın Doğan’ın haber kanalından canlı olarak malum gazetenin Türkiye’ye yön veren yazar ve yöneticilerine bu konuda genişçe bir söz hakkı verilmiştir! Ama tek kale maçı şeklinde geçen bu canlı yayın amacına ulaşamamıştır. Çünkü, soruyu soranların tıyneti ile konukların ki çakışmış,ortaya, al gülüm ver gülüm şeklinde bir tartışma çıkmıştır!

Bu iddiaları servis eden malum gazete ve onun yazarları ile ilgili düşüncelerim baştan beri negatiftir bunu söylemeliyim ama eğer doğru şeyler söyler ve adam gibi arkasında durursalar iddialarının, bizim de bunları kabul etmemiz inancımız gereğidir!

Asker düşmanlığı üzerin de oluşturdukları yayın politikalarının nerelerden devşirildiğini bilmeyenimiz yoktur. Türk halkının okumadığı bu gazete, iktidarın yalakalığını yapan basın yayın organları ve yazarları vasıtasıyla tanınırlığını ve popülaritesini artırmıştır!

Şimdi,  asıl izah edilmesi , sorulması ve cevaplandırılması gereken  mesele şudur….

Sürekli falan tarihte asker darbe planlıyordu diyerek asil meseleleri arka plana itenlere sormak lazım… Özellikle bu haberlere itiraz etmeyen ve bıyık altından gülen iktidar mensuplarına   ve onların yandaşlarına soruyor ve cevap istiyorum…

 Sadece darbe planları vardır diyerek halkın kafasını karıştıranların millete hakaret ettiklerini anlamaları gerekmektedir. Darbelere karşıyız, sizde karşısınız. Buyurun o zaman, hayali senaryolar üzerinden kendinizi demokrasi kahramanı ilan edeceğinize, etkilerini hala sürdüren ve oluşturduğu anayasayı bile değiştirmekten aciz olduğunuz 12 Eylül askeri darbesinin hukuksal gereğini yapın da görelim!

Sonuç olarak,darbe yapılacağına inanıp ta gereğini yapmayanları suçlu sayıyor,  onları önce Allaha sonra da halkın sağ duyusuna şikayet ediyorum!...

Görüşmek üzere,Allaha emanet olun….

 

Yorumlar

 1. sabredın!
  bu işlerin türkiye gibi bir ülkede zor olduğunu bilmeden olayları sptırmak neyin nesi.burası türkiye burada he ristediğini yapanmazsın ülkenın şansı olan ak partı yumuşak geçişlerle meseleleri halledıyor durun bekleyın.

 1. bu nasıl iş?
  darbeye karşıyım deyip de böyle bır yazı yazmak nasıl bir şey? inandıkları için üzerıne gıdıyorlar bunu anlamayanalrdansınzı sizde.

 1. oyalama demokrasısı
  Bunlar neye ınanıp neye ınanamdıkalrına bılşe karar vermış değiller üstelık bu konu da işlerıne gelıyor sürümcemede bırakmaları onalra yol su elektırık de olmasa oy olarak gerı dönecektır..dün meclıste olan durumda böyledır ıktıdar olmuşlar hala ağlayıp sıslıyorlar oysa neler neler derdıler öncekı iktıdara..

 1. Kimin, neyi ve niçin yaptığı bilinmelidir...
  Siyasî iktidarların başarısızlıklarını, ortaya darbe korkusu salarak örtmeye çalışanlar, bu ülkeye ve bu millete verecekleri zararı da hesap etmek durumundadırlar... Bulunduğumuz coğrafyanın önemi ve özellikleri sebebiyle maruz kaldığımız iç ve dış husumetleri, basit kurgularla örtmek isteyenler ise; hem kendilerine, hem millete ve hem de ülkeye zarar verirler...

 1. ÖNCE DEMOKRASİ
  Ülke yönetmek bakkal idare etmeye benzemez. Ülkenin ve Anadolu halkının demokrasi dışı güçlerden neler çektiğini çok iyi biliyoruz. Ülkenin gerçek sahibi kendilerini gören bir avuç elit tabaka öyle bir sistem kurmuş ki bunu normale çevirmek kolay değil. Ülkenin gerçeklerinden kopuk, kendi insanına uzak, hatta kendi insanının manevi değerlerinden tıksınan azınlık, kendi iktidarının ayakta kalması için yapamayacağı iş yoktur. Yargının üst kısmını ele geçirmiş, askeriye ile işbirliği içinde bu işler bugüne kadar yürütüldü. Ne zaman ki halkın seçtiği kişileirin sesleri biraz çıkmaya başladı, işte kıyamet o zaman koptu. Abdurrahman Bey 2002 yılından beri söylenen darbe planlarının hiç mi gerçek payı yok?. Hepsini o malum gazete ve yazarları mı çıkartıyor. Bizim ordumuzun içinde belli bir kesiminde darbe hastalığının olmadığını söyleyebilir misin?Öncelikle göz bebeğimiz ordumuzun bu tür hastalıklı kişilerden kurtulşması gerekiyor. Siyasi görüşlerimiz nedeniyle demokrasi zedelenirken net tavır alamazsak kalemimizden değişik anlamlara gelebilecek yazılar çıkar.

 1. demokrası her kese lazim
  demokrasi her kese lazım bu gerçek ama bu ülkede ne hikmetse her kesin ayrı bir demokrası anlayışı var standardı olmayan bir şeyın ortak pyda alınması da zor oluyor.bu yazıyı okuyan her br kimse farklı görmesı de ondan ben sankı sayın yazarın askerı darbelere mesefelı durmadığını sezdım.

 1. ne dersın?
  darbeler devrı kapandı siz hala darbe darbe dıyenlerı yazıyorsunuz unutmayın ıktıdarda artık muktedır olanlar var.Yorum YazKapat