Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Hepimiz Ergenekoncuyuz!...

22-10-2008
4223 kez görüntülendi

Ergenekon davası başladı gözümüz aydın! Gerçi daha ilk günden asrın davasını sabote etmeye kalktılar Adalet Bakanlığı ve ona bağlı olan birimler ama olsun önümüzde ki günlerde iddianame okunacak ve yargılama sağ salim başlayacak! Meğer yargılama ile ilgili sorumluluk Adalet Bakanlığına ait değilmiş (Adalet Bakanı öyle söylüyor),onun için yer dar olduğu için oyun maalesef biraz geç başlayacak, pardon yargılama demek istemiştim!

Ben bu davanın açıldığı gün ve daha sonra ki süreçte, Ergenekon yapılanması ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmıştım.Geçen zaman zarfın da benim o gün söylediklerimin aksine bir durum söz konusu olmadı!Hatta diyebilirim ki,ilk günler de bu iddianameyi hararetle savunanlar bile bakıyorum çeşitli bahanelere sığınarak bu davadan bir şey çıkmayacak noktasına geldiler!...

Pekâlâ, bu davaya ilk günler de sahip çıkanlar neden bugün farklı bir düşüncede olabıldıler! İşte bu nokta çok önemli sevgili okuyucularım! Zira bu meselenin arka planında yatan gerçekleri kurcalamazsak bir netice elde edemeyeceğimizi düşünmekteyim… Çeşitli vesilelerle dostlarımızla, yakın çevremizle ve elbette basın-yayın organları vasıtasıyla bu konularla ilgili görüş ve düşüncelerini ifade eden bu ülkenin düşünen beyinlerini dinleme imkânımız oldu, sizlerin olduğu gibi.

Ben şöyle bir yargıya vardım kendimce… Bu ülkede her birimiz bir diğerimiz için Ergenekoncuyuz bir şekilde! Nasıl oluyor bu iş diye soruyorsunuz biliyorum, dilimin döndüğünce kalemimin cümlelerime hükmederek meramımı en basit şekilde sizlere ifade etmeye gayret edeceğim! Öncelikle Ergenekon iddianamesinden bir kesit sunmak istiyorum, ne diyor iddianamede bir bakalım!

''Örgütün yakın amacının, ülkede yönetim zafiyeti oluşturacak derecede eylemler yapıp, kamu düzenini bozacak kargaşa ortamı meydana getirmek, nihai amacının da oluşacak kargaşa ortamı ile yönetime karşı yapılacak hukuk dışı bir müdahalenin kamuoyunda kabulü ve haklılığını temin edip, hukuk dışı bir müdahale ile yönetimi ele geçirmek olduğu tespit edilmiştir'' 

Ne iddia etmiştik biz? Her birimiz bir diğerimizi Ergenekoncu görüyor diye! Belki bunu birebir yüzümüze söylemiyor olabiliriz ama ben biliyorum ve inanıyorum ki, bu konu ile ilgili yapmış olduğumuz her sohbetin devamında, kafalarımızda muhatabımıza karşı bir önyargılar oluşmaktadır… Bu önyargı ben iddia ediyorum, bilinçaltımızda yukarda ki iddianamenin tam karşılığı olan kuşkularımızdır! Eğer bizim sohbetlerimizi birisi işgüzarlık ederde kayıt altına alırsa siz o zaman görün Ergenekoncu olup olmadığınızı! İsterseniz müşahhaslaştıralım bu iddiamızı ne dersiniz?

Mesela, bu ülkede AKP ye oy verenlere göre, CHP liler, MHP liler falanlar filanlar Ergenekoncudur! İktidar yanlısı gazetelere göre, muhalif gazeteler de Ergenekoncudur! Kendisini Kemalist olarak görenlerle, İslamcı görenlerde aynı minval üzerinde görürler birbirlerini. Sivil toplum örgütlerine göre de durum aynıdır! …Terside doğrudur bu iddiaların elbette, bu örnekleri çoğaltabiliriz de aynı zamanda… Bu kafa karışıklığında her birimiz diğerimize sen bölücüsün, sen devleti yıkmak istiyorsun, düzeni değiştirmek istiyorsun bu düşüncelerinle pekâlâ diyebiliriz ve diyoruz da! Çünki; biz ne eleştiriye,ne açık sözlülüğe,ne de bu ülkeyi her birimizin bir diğerimizden daha fazla sevdiğine inanmayan,nalıncı keseri gibi hep kendimize yontan sığ düşüncenin sahipleri olduk…

Bir üçüncü şık var bu meselede ama onun mevzuu uzun, bir köşe yazısının sonuna ek olacak sıradanlıkta değil… Benim inandığım “Büyük Türk Destanından bir parça olan asıl ERGENEKON” ismi bu kadar sıradanlığı hak etmiyor sevgili dostlarım…

Görüşmek üzere, Allaha emanet olun…

Yorumlar


 1. Ozaman Türkiye de yeni bir dönem başlıyor. sizin söylediklerinize göre şimdiden sonra gelecek yeni iktidarlar muhaliflerini rakiplerini, karşıt gördüğü kişileri kurumları ergenokoncu diye suçlayacak.


 1. zaten öyle oluyor ya sayın çifçi,yazıyı bır daha okuyun yazarın ne demek istediğini daha iyi anlarsınız.


 1. sabah sabah kafam karıştı,ne dersun

 1. vah benim ecdadıma
  yapılan yanlışlıklara ergenokon denilecekse vah benim tarihimin şanlı destanı, vah benim ergenekon yurdunun ismine, bu kadar kolaymı lekelenecekti, vah benim ecdadıma


 1. iddianamenin mantığı,bu düşünceleri çağrıştırıyor,katılıyorum sayın yazara.öte yandan öcalan densızının çağrısıyla ayaklanma provası yapılıyor bu ülkede,kımsenın çiti çıkmıyor..

 1. teşekkürler
  alpaslan türkeş,erbakan,ecevit,demirel v.b leri 12 eylülde aynı suçlamayla hapısteydıler,söyledıklerınız çok doğru,yarın bır başkası gelır ve en masumumuzu bile bu suçlamayla karşı karşıya bırakabılır.secaretınızden dolayıda kutlarım sizi.

 1. tuhaf işler
  iddianamenin magazinel kısımları hariç çok önemli konuları içerdigini basından takip erdiyoruz,eger bu konular dogru ise suçluların cezalarını çekmesini canu gönülden istiyorum.Fakat ülkemizde birşeyler oluyo son dönemlerde, doguda olan olayları bile bazı pkk nın adını anmadan ergenekona baglayanlar acaba bu lanet oluşumu legalleştirmeye, şirin göstermeye ve insanların kafalarını karıştırmayamı çalışıyolar.Bir kaç eski kominist,pkk sempazitanları ve din bezirganları demokrası havarisi kesilmişler.Bu biraz şeyh said'in torunlarının öç alma provasına benziyo.Gerçi son dönemlerde iktidarı eleştirmekte erdenekoncular arasına insanı sokuyo dikkat etmek lazım.

 1. kavram kargaşası
  bence yazar kimi yerde haklı kimi yerde de karıştırmış. kimsenin kimseyi ergenokoncu diye sınıflandırdığı yok bu ülkede. sadece yıllarca meydanda millet adına at koşturanlar ve kanunları kendileri adına çıkaranlar yargı önünde. kimse ergenekoncu değildir bu ülkede. kimin ergenekoncu olduğuna bakmak gerekirse çalışmadan trilyonları alanlardır. ne yazık ki bu ülkede inananlara çağ dışı muamele yapıldı ve gerici denildi. şimdi ise başka bir kavram çıktı ergenokon. bu bakanlığın uydurduğu bir kavram değildir. adamların kendilerine taktıkalrı sözde milliyetçi kavramdır. o yuzden kimse yanlış hesap yapmasın. sayın yazar: kafaları karıştırıyorsunuz bazı yerlerde


 1. faşızan duygularla kaleme alınan bır yazı denemesı!


 1. Yazar Abdurrahman beyeyin kalemine sağlık.Nezaman bu ülkede hür ve bağımsız düşünenler cesürce ve yiğitce düşüncelerini milletimizle paylaşır,kaleme dökerse işte o zaman doğruları yakalama şansımız olacaktır.Günümüzde malesef kimileri cuzi menfaat beklentisi kimileride yufka yürekliliğinden doğru bildiklerini elavucunu ağzına tutarak fısıltılarla yanıbaşına birşeyler demeye çalışıyor.Bu yürekle bu Yüce milletin büyük davası savunulamaz.Daha çok emir alırız.


 1. Nazım ismiyle yorum yazan zata;
  Sığ beyninle yazarı faşislikle itham ediyorsun.Doğruları yazmak
  faşislik mıdır?

 1. yazarı faşislikle suçlayan zevata!(nazımım)

  ilk olarak neyin peşinde olduğunu sormak istiyorum.Birde yorumumu bitirmeden şunu soylemek istiyorum

  !DİKKAT ÇEKİYORSUN.YAPMA!!!


 1. vay be yorumları okudumda şaştım. hem akp nin suçlarını ortaya çıkarmaya çalışanları ergenekon çetesi torbasına koyacaksınız hemde yazı yazanlara faşist dieyceksiniz.siz bu gücü bu kuvveti nereden alıyorsunuz. sizin forsunuz fazla sürmez sizi oraya getirenler ordan indirmesini de bilirler!!! bakın ben ergenekon yanlısı değilim!!! yanlız bu ergenekon nasıl bir teror orgütü ki akp ye ses çıkarmayana bişey yok ama ses çıkarınca suçların ortaya çıkıyor ergenekon oluyorsun? yani ben suçluyum ama akp ye ses çıkarmıyorsam baba çıkarıyorsam teror oylemi. biri bu saçmalığa son versin artık!!!


 1. SAYIN AKIN GİNE KAFALARI KARIŞTIRDINIZ,YADA SÖYLEMEK ISTEDIKLERINIZI OKUYUCULARINIZ ANLAMADI.SİZ HER BİRİMİZ ERGENEKONCUYUZ DERKEN KASTINIZ NEDEDİR?YADA SİZTEMIN DAYATMASINIMI KAST ETTINIZ VE YA BAŞKA BİR ŞEYMİ?INSANLARIN KAFASI ZATEN KARIŞIK SIZ NETLEŞTIRMELISINIZ.

 1. hayret bir şey
  İdeolojık kalıplardan çıkarak bu yazıyı okursanız yazarın ne demek istediğini analarsınız.yoksa bugün bana yarın sana diye birileri bizlere suç isnat edebılırler her zaman.


 1. büyük türk destanı olan ergenekon,uydurma ergenekon,senın benım ergenekonum,aklımıza mukayet olalım


 1. hay ağzına kalemıne sağlık kardeşim...

 1. ERGENEKON SUÇMU İŞLEMİŞ???
  okuduklarımızı ve yazdıklarımızı bilerek ve düşünerek yapalım.Ben kayda değmeyecek bişeyi iş olsun diye yazarsam yorumlarsam iş olsun diye olur.Ama gerçekten bazılarımız öyle güzel şeyler bulup çıkarıyorki karşımıza şeytanın aklına bile gelmez deriz.Sanırım bu yazıdada aynen böyle bişey var.Ben yazarın ne demek istediğini anladım tabiki herkeste anlamıştır diyemem ama anlamamak içinde yazı okunmaz yani.Herkes birbirinden şüphelenir olmuş gerçekten böyledir durum.Ben ergenekonun suçlu olduğuna inanmıyorum çünkü ergenekon bir bölgenin adıdır yani isimdir.isimler suç işlemezler suçu kişiler işlerler.Yani bunun adına çok takılmayın ergenekon olmasa başka bir isim olsada gene olay aynı değilmidir?Sabredin ve Yüce Türk adaletine güvenin.Sonuca bakalım ve kim ne imiş ona göre yorumlar yapalım.Mahkeme devam ederken yorum yapmakta çok sağlıklı bişey değildir.saygılarımla

 1. BU DAVADAN BEN BİŞEY ANLAMADIM
  BEN BU DAVANIN NEDEN AÇILDIĞINI SUÇUN NE OLDUĞUNU ANLAMADIM İÇİN SONUCUNUNDA NE OLACAĞI KONUSUNDA BİR YORUM YAPAMIYORUM. BİRİLERİ ALINIYOR İÇERİYE SERBEST KALIYOR SONRA, BİRDE BAZILARI ALINIYOR İÇERDE HASTALANIP ÖLÜYOR. BUNLARIN SORUMLULARI KİM HALEN BU DAVADAN BİŞEY ANLAMIŞ DEĞİLIM


 1. Ben şahsen Ergenokoncu olduğumu kabul etmiyorum sevgili yazar, birazda kafa karıştırdınız galiba...

 1. güldürdün?
  ben bir şey yapmadım öğretmenım demeye getırdı mehmet şahın bey..zaten sen ergenekoncuyum demıyorsun bırılerı sana ergenekoncu dıyor konuşmalardan,korkma kımse sana yan bakamaz.

 1. Biraz sabır.
  İstermisiniz bu yargılananlar bir gün serbest dolaşabilsinler,olmaz olmaz demeyin biraz sabır sessizce bekleyelim...


 1. BENDE ERGENEKONCUMUYUM ŞİMDİ EVİMDE TÜRK BAYRAĞI VE ATATÜRK POSTERİ VAR.

  AYRICA BİKAÇKERE,DE CUMHURİYET MİTİNGLERİNE KATILDIM.

  FACEBOOK ÜZERİNDENDE AKP KAPATILMASIN ÖZELLEŞTİRİLİP SATILSIN ADI ALTINDA Bİ GURUP KURMUŞTUM

  YAZINIZI OKUYUNCA ENDİŞE DUYMAYA BAŞLADIMYorum Yaz