Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Hakikat İfadesinde Yalan Olmaz!

19-10-2009
2934 kez görüntülendi

Ömrümüz sınırlı ve bu sınır içerisin de,bedenen değişikliğe uğradığımız gibi fikri içerik açısından da önemli değişikliğe uğruyoruz…Fikri değişikliklerimiz bizim kendimizden midir yoksa bazı çevrelerin bize dayatmalarından mıdır? Bizim için en önemli değer yargılarından olan kardeşliğimiz bugün için ne haldedir hiç düşündük mü?

 

Son bir kaç yazım da irdelemeye çalıştığım “milli refleks” ve onu oluşturan değer yargılarımıza atıf yaparak demiştim ki “bugün etrafımızda olup biten bin bir derdin(felaketin) mahiyetini anlamayan ve anlamak istemeyen insanların sesi bu ülkede maalesef daha gür çıkmaktadır…”

 

Peygamber Efendimiz “Ameller niyetlere göre değerlendirilir” ölçüsünden sapmadan yola çıkarak bugün kardeşlik edebiyatı yapan ama kendi kardeşlerini görmemezlikten gelen onları tukaka eden zihniyeti irdelemek istiyorum!

 

Kürt kardeşlerimiz,Alevi kardeşlerimiz,azınlıkta olan kardeşlerimiz! Sanki biz bu kardeşliğe sırt çevirmişiz gibi, sürekli vurgulanan,kendilerince sorunlara çözüm arayanların  gözümüzün içine soktukları en geçerli tekerlemeleri oldu son zamanlarda…Dedikleri şu,kardeşliğimizi yüceltelim,bunu istemeyenler de milli birlik ve beraberliğimizi hedef alıyor konumuna düşüyorlar!...

 

İşin aslı hakikatten de böylemidir? Bu milleti tarihi tecrübelerinden tecrit ederek,kardeşlik adına hiçbir şey yapılmamış demenin bugün için ne manaya geldiğini anlayanlar sizin kardeşleriniz değil midir! Ya da , olayı birey bazına indirerek oradan en üst noktaya getirelim isterseniz,ne demek istediğimizi daha iyi anlatabiliriz o zaman….Ve benim yazdıklarımı  vicdanınıza  sorun ve cevabını verin istiyorum…

 

Uzun zamandır kendime sorduğum soruyu sizlere de soruyorum. Bunu yaparken “hakikat ifadesin de yalan olmaz” düsturuna bağlı kaldığım gibi sizin de bu düstura riayet ederek cevap vereceğinize inanmak istiyorum!

 

Hepimizin bir ailesi var.Ana,baba,kardeşler,çocuklar,dayılar,halalar,teyzeler,kuzenler,kısaca yakın ve uzak akrabalar. Daha sonra,doğduğumuz köy,belde,il ve ilçemizin insanları…ve elbette bu ülkenin ,sivil toplum örgütleri,siyasi partileri,yazılı ve görsel medyası…hepsi bu ülkenin insanını mutlu kılacak çözümlerin,çarelerin peşindeler…Kardeşliğimizi tesis etmek için kendi açılarından doğru olan ne varsa ortaya koymaktalar…

 

Şimdi ,asıl meselemize ya da sorumuza muhatap arıyorum ben! Örneklerle de bu durumu müşahhas hale getirelim ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır sanırım…

 

Kendi öz kardeşleriyle sorunu olan,kendisi gibi düşünmeyen bir başkasına düşman gibi muamele eden,hatta ,kendi tuttuğu takımı eleştirene her türlü hakareti reva gören bir cemiyette siz hangi kardeşlikten dem vuruyorsunuz! Önce bu ülkenin kardeşliğini tesis etmeniz gerekmez mi?

 

Ama yok ,siz diyorsunuz ki; bu ülkenin bölünmez bütünlüğüne kast etmek için silah elin de dağa çıkan,şimdi de siyasi zırha bürünerek olmadık herzeleri yiyenlere…asırlarca bu milletin için de birinci sınıf vatandaş olarak yaşayan ama Osmanlı Devletinin zaafa düşmesi sonucu silahlanarak bağımsız bir devlet kurma hayalı kuran…buna rağmen “1915 yılında ki tecrit olaylarını bahane ederek,Türkler Ermenileri soy kırıma tabi tuttu” diyerek bütün dünyanın gözü önünde kınlarını kusan,üstelik,dilinizden düşürmediğiniz “Azeri kardeşlerimizin” topraklarını işgal etmiş Ermenilere “kardeşlik “elimizi uzatacağız!...Üstelik sizin bu tutumunuz asıl kardeşlerimiz olan Azeri Türk’leri ile aramızda aşılmaz duvarlar oluşturmaya başladı bile..Ama sizin gibi düşünmeyen bu ülkenin,siyasi partilerine,düşünce adamlarına,sivil toplum üyelerine,basınına, neden düşman gibi muamele ediyorsunuz?! Hani siz kardeşliğe önem veriyordunuz!

 

Nerdeyse zil takıp oynayacaksınız, terörist başının emriyle bir gurup PKK’lı,hiçbir şey yokmuş gibi sınırlarımızdan içeri girecek diye ve yine biz işgal ettiğimiz Azeri topraklarından asla vaz geçmeyeceğiz diyen Ermenilerle anlaşma yaptınız diye!

 

Netice olarak; bugün karşılaştığımız bu elem verici durumun müsebbibi sizin gibi düşünmeyen “kardeşleriniz” değildir! Bilakis,inandığınız ya da öyle sandığınız, “sahte kahramanlarınız ve sahte kardeşlerinizdir!” bu durumdan kurtulmak için yeniden asıl kardeşlerinizi keşfetmeye ve sevmeye  davet ediyorum her birinizi!

 

Görüşmek üzere,Allaha emanet olun…..

Yorumlar

 1. hakikat yalansız olmazmış
  hakikat yalanla karışmasın diyorsun yanlış anlamdımsa sayın yazar ama unutma ki bugün her şey yalan üzerine kurulmuş ve milletimiz bu yalnlara kendısını kaptırmıştır.kardeş olmak değersizleşmış .

 1. Türk dünyasına tarihin en büyük ihaneti...
  Geçmişte Atatürk, Azerbaycan ile doğrudan sınırımız olsun diye İran’dan para karşılığı 11 km hudut satın alan bir lider iken, bugünün liderleri hiç birşey karşılığında sınırlarımızı ABD’ye satmakta, sırtını kardeş ülke Azerbaycan’a dönmektedir…
  Onlar adına “normalleşme” diyedursun, bu Atatürk’ün koyduğu tüm ilkeleri ve yasaları “anormal” addederek, Türk Devletinin varlığını ve dayanak noktalarını ortadan kaldırmaya çalışmaktır...
  Şimdi sınırlarımızda tüm oklarını bize doğrultmuş, arkasına batıyı alarak tüm tarihsel yalanlarıyla ülkemize saldıran, daha çok yakın bir geçmişte Türk diplomatlarını öldüren, Azeri Türkleri tüm dünyanın gözü önünde katleden bu devletle “normalleşmemizi” istiyorlar…Bu Türkiye’yi ve Azerbaycan’ı birbirinden koparmak, Türk’ü ajanlaştırıp yalnızlaştırmak için kurulmuş yeni bir Amerikan planıdır… Ermenistan, Azerbaycan ile Türkiye’yi birbirinden koparmak için kurulmuş ajan bir devlettir... Cumhurbaşkanı “Fırsatı kaçırmamak lazım” dedi ama “kaçırılmaması gereken fırsatın” ne olduğunu bir türlü açıklayamadı...Artık Azerbaycan’a kucak açacak bir Türk Devleti, bir anavatan yok…Kardeşlerimiz değil artık önemli olan...sahte kardeşlerimizdir...Ama Türk ulusu böyle düşünmüyor...

  “Hangi ihanete katkımız isteniyor?..” Cevabını bilen varsa söylesin lütfen…

 1. 21.asır
  ihanet falan yok ihanet sizlerın devlet idare nasıl edılırı bılmeyenlerın kafasında var,21.asır türk asrı olacaksa ak partıyı ve onun dış polıtıkalarını takıp etmek lazım.

 1. reel polıtıka!
  bir büyük ortadoğu projesının hayata geçirilmesi olayı ıle yada kopmlosuyla karşı karşıyayız bunu anlamamak için saf olmak lazım.kardeşlik mevzuu çok geniş değerlendırılmelı kanımca,bugün kardeşler birbirleinden kaçıyorlar başkalarının kardeşliğine kimsenın aldırış ettığı de yok,zaten bu durumu da ülkennin geldiği reel polıtıkalarla izahı mümkünür!


 1. Abdurrahman Bey kaleminize ve yüreğinize sağlık yazınız çok güzel olmuş
  bu yazdıklarınızı maalesef yaşıyoruz daha dün akşam haber bülteninde silopiden canlı yayın verdiler ya arkasından da onları karşılayan topluluktan bazı kişilere mikrofon uzattılar kadınlar vardı konuşanlar arasında barış istiyoruz dediler büyük kızım 6.sınıfta okuyor dediki konuşanlar için anne bunlar bizim düşmanlarımız mıydıki? Uzun söze ne hacet...Bir buruk oldum...
  Allah a emanet olun...

 1. 53


  hakikatı yazacaksanız yalan olmaz doğru ama hakıkat adına sıyaset yapacaksınız bal gibi de yalan olur

 1. ülkeye bak
  teröristler havai vişeklerle karşılandı,ermeni açılımına azerbaycan ters tepki verdi,mümtazer türköne ,terörist başını bodruma yollayalım rütbe verıp dedi!,amerıka meclısı obamaya ermeni soykırımını kabul et diye baskı yaptı,azerbaycan bundan sonra türkiyeye ucuz gaz yok dedi..o dedi bu dedi şöyle dedi böyle dedi diye diye açılımın mahiyeti de anlaşılmış oldu böylece,ha başbakan da ben rizeliyim eşim siirtli dedi! şimdiye kadar sankı hiç bir kürt ve türk,ya da başka bir etnik guruptan gellenler evlenmedı de başbakan bunu da hatırlattı! ne ülke değil mi?

 1. BAŞBAKAN GEÇ GÖRDÜ DOĞRUYU....
  ÇOK ÇOK UZUN UZUN YAZIYORUZ BAŞTA NE DEDİK KİMSE HATIRLAMIYOR...YAPILANLARIN YANLIŞLIĞINI BAŞBAKAN GEÇTE OLSA GÖRDÜ VE SİL BAŞTAN YAPARIZ DİYEREK REST ÇEKMEK ZORUNDA KALDI.GEÇ KALDI VE GERİYE DÖNÜŞÜ OLAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM...UZUN VADELİ BİR ÇATIŞMAYA DOĞRU GİDİYOR HALK...BEN ÇOK ÖNCELERİDE DEMİŞLTİM BUNLARA NE KADAR VERİRSEN VER HİÇ VERMEMİŞ GİBİ HEPSİNİ İSTERLER...AYNEN ÖYLE OLDU VE HALK TAMAMEN İKİYE BÖLÜNDÜ...İÇİNDE ZERRE KADAR SEVGİ BESLEYEN İNSANLAR BİLE GÖRDÜKLERİ BU MANZARALAR KARŞISINDA NEFRETE BÜRÜNDÜLER VE BEN YİNEDE DİYORUM BU MANZARALARIN HİÇ BİŞEY DEĞİLMİŞ DİYECEĞİMİZ DAHA ÇOK KÖTÜLERİ GELECEK......AMA MÜCADELEYİ BIRAKMAK İSTEMEYENLER ÇOĞUNLUKTADIR...BOŞUNA DİYENLER VARDIR...BEN YOKUM DİYENLER VARDIR...ESASEN BU BARIŞ VE BİRLİK GETİRMEYE DEĞİL TAMAMEN BÖLMEYE GİDEN BİR YOLDUR... HAYDAR BAŞ 2002 DE DEMİŞTİKİ AYNEN BUGÜNKÜ MANZARAYI GÖREREK BİRDE REFERANDUM İSTERLER VE BAĞLARLAR KUZEY IRAKA DOĞUYU... ŞİMDİ BAŞBAKAN YİNE ERBİLDE KONSOLOSLUK AÇARIZ DEDİ. BU NE DEMEK SİZE BIRAKIYORUM ANLAMADINIZMI BUNU KUZEYDE BİR KUKLA KÜRT DEVLETİ KURULMUŞKİ KONSOLOSLUK KURARIZ DİYOR YOKSA BÖYLE BİŞEY OLABİLİRMİ... ? GÖRÜŞMEK ÜZERE.


 1. sizin başlığınız da olduğu gıbı ,hakıkat ifadesınde yalan olmuyormuş,albay çiçek imzasının yeni versıyorunu kamuoyunda ,buna ne dersiniz? komplo teorileriyle ifade edılemeyecek kadar açık değil mi? bugün,ülkemiz yeni bir yapılanmanın eşiğinde buna hal olarak katkı sunmak lazım gelmez mi?


 1. bir daha gel ,gel samsundan mavi gözlüm,anlaşıldı ki,bu açılım yeni bir açılıma muhtaç.Yorum Yaz