Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Grip Hastalığı ve Aşısı

06-10-2007
4681 kez görüntülendi

 

Merhaba Çayhaber okuyucuları

Yaz bitti yavaş yavaş kışa yaklaşırken hepimizin sıkıntılarından biri olan grip hastalığı hakkında sizlere bilgiler aktaracağım.

Son yıllarda özellik sonbahar aylarına geldiğimizde sık sık hepimiz gazetelerde televizyonlarda uzak doğudan gelen grip salgınlarını ve grip aşısı reklamlarını görüyoruz.

Öncelikle grip hastalığının tanımını yaparsak,

Grip, Influenza denilen virüsün, solunum yoluyla insan vücuduna girerek özellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında salgınlara neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Grip, daha önceden de bilinmesine rağmen aslında 1918 yılında yol açtığı büyük salgınla gündeme oturmuş bir hastalıktır. İspanyol gribi nedeniyle 1918 yılında yaklaşık 20 milyon kişi öldü. Daha sonra da daha ufak çapta salgınlar görüldü. Örneğin, 1957 yılında Asya gribi diye bilinen, 1968 yılında Hong Kong gribi diye bilinen grip salgınları oldukça büyük sayıda insan topluluklarını etkiledi.
1957-1985 yılları arasında ortaya çıkan 16 salgının her birinde ABD'de 10 bin-40 bin arasında ölüm vakası kaydedilmiştir

Nasıl bulaşır?
Grip de nezle gibi, hasta kişilerin bulunduğu ortamlarda, hapşırma ve öksürme yoluyla ve virüs bulaşmış ellerle temas (örn. tokalaşma) sonrasında kolaylıkla bulaşır. Bu yüzden elleri yıkamak korunmada çok önemlidir.

Grip hastalığının belirtileri nelerdir?
o Ateş
o Titreme
o Baş, sırt, kol ve bacaklarda ağrı
o Boğaz ağrısı ve kuru öksürük
o Halsizlik
o İştah kaybı
o Kas ve eklem ağrısı
o Bulantı
o Gözlerde yanma
o Burun akıntısı

Sağlıklı insanlarda grip, 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak bazı kişilerde, örneğin kronik hastalık nedeniyle vücut direnci zayıf durumda olanlarda, kalp-akciğer hastalığı olanlarda, yaşlılarda, şeker hastalarında, zatürree, beyin iltihabı, kalp kası iltihabı gibi ciddi ve ağır seyredip ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar görülebilir.

Halk arasında en çok yanlış bilinen her hasta olunduğunda grip olarak adlandırılmasıdır. Şu bir gerçek ki grip salgını sonucu oluşan grip yılda sadece bir kere olur. Burada tabi ki hekimlerimizin de kolaycılığa kaçıp grip diye geçiştirmesinin etkisi vardır

Tabloda görüldüğü gibi birbirine çok benzer durumlar olsa da gribi ayıran özellikler

Bulunmaktadır.

Grip tedavisinde öncelikle istirahat çok önemlidir. Bol C vitamini ve su tüketmenin yanında piyasada anti-gribal olarak satılan ilaçlardan da yararlanılabilir

GRİP AŞISI

Aşı nasıl hazırlanıyor?

Aşı, grip virüsüne karşı, ölü virüslerden hazırlanır. Ancak, gribin tipleri ve bu tiplerin de her birinin pek çok alt grubu bulunmaktadır. Tek bir grip mikrobu değil, birçok çeşit grip mikrobu vardır. Aşının çok yüksek sayıdaki bütün çeşitleri kapsaması söz konusu olmadığından, bilim adamları her yıl, bir sonraki yıl, görülmesi en muhtemel çeşitleri kestirir ve aşıyı bu tahmine göre hazırlar.

Aşının koruyucu etkisi, uygulamadan 1-2 hafta sonra başlar. Bu yüzden, aşının en uygun zamanı, gribin en sık görüldüğü ayların hemen öncesi, yani güz aylarıdır. Ekim ve Kasım yeğlenir.

Gribe yol açan virüsler, sıklıkla değiştiğinden her yıl yeniden aşı yapılması gerekir. Aşının etkisi de zaten yaklaşık bir yıldır.

 

 

Kimlere yapılmalı?
Kimlere aşı yapılması gerektiği konusunda, tıptaki genel kabul şu şekildedir:

Ø 65 yaşın üstündeki herkese,

Ø Önemli sağlık sorunları olanlara:

Ø Ciddi kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, kan, hormon hastalığı olanlara,

ØBir önceki yılda, sürekli doktor gözetimi gerekenler ve hastaneye yatırılanlara,

ØBakım uygulamaları yapılan yerlerde (huzurevi, rehabilitasyon merkezi vb) uzun süre kalanlara,

ØBulaşıcı hastalıklarla savaşma yeteneği daha az olanlara (AİDS hastalığına yol açan HIV virüsü taşıyanlara, uzun süreli kortizon gibi ilaçlarla tedavi görenlere, ışın veya ilaçlarla kanser tedavisi görenlere...)

Ø Gebeliğinin ilk üç ayı grip mevsimine rastlayacak kadınlara

Ø Yukarıda saydığımız riskli gruplarla karşılaşma şansı yüksek olanlara:

Ø Sayılan riskli gruplarla birlikte yaşayanlara,

Ø Sağlık çalışanlarına (doktor, hemşire, hastabakıcı...),

Ø Kronik bakım yapılan sağlık kuruluşlarının personeline,
Yüksek riskli kişilere evde bakım veren -hemşire, gönüllü vb- kişilere,

Øİşgücü kaybının bedeli yüksek olacaklara: a. Önemli toplumsal hizmetler verenlere, b. Salgın çıkarsa, okul aktivitelerinde önemli sıkıntılar oluşabilecek okul mensuplarına.

Kimlere yapılmamalı?

Her şey gibi aşıya karşı da alerji gelişebilir. Bu yüzden, önceden aşı yapıldığında alerji ya da ciddi yan etki gelişenlere aşı yapılmamalıdır. Yumurtaya karşı ciddi alerjisi olanlar için de sakıncalıdır. Aşı yapılacağı sırada ağır hasta olanlara, yüksek ateşlilere ya da sürekli hastalığı olanlardan, o sırada durumu ciddileşenlere de önerilmez.

Aşı uygulanmadan önce doktora danışmakta, çok seyrek olsa da, anafilâksi dediğimiz ölümcül alerjilere müdahale edilebileceğinden, aşıyı bir sağlık kuruluşunda yaptırmakta yarar vardır

Aşı erişkinlere bir kerede verilir. Dokuz yaşından küçük çocuklara, bir ay arayla, yarım dozda iki kerede uygulanır

Aşının riskleri nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, grip aşısının da riskleri vardır. Ancak, genelde oldukça güvenli kabul edilebilir. Her ilaca olduğu gibi, aşılara karşı da alerji olabilir. Seyrek görülen ama ciddi sonuçlar verebilen alerjiler aşı yapıldıktan sonraki ilk bir kaç dakikayla-bir kaç saat içinde ortaya çıkar. Uygulamanın hemen ardından, hafif veya orta şiddette rahatsızlıklar -aşı yerinde hassasiyet, kızarıklık, şişlik; genel olarak ateşlenme ve ağrılar- ortaya çıkabilirse de, bunlar genellikle 1-2 gün sürüp geçer. Aşı, ölü virüslerden hazırlandığından, gribe yol açmaz.

Aşı ne ölçüde faydalı?

Grip aşısı, grip nedeniyle hastaneye yatmayı %50-60, gribe bağlı yaşlı ölümlerini %80 oranında azaltır. Ancak, koruyuculuğunun sınırları olduğunu baştan belirtmek gerekir. Her şeyden önce, bilim adamları, bir sonraki yılın grip türlerinin tamamını öngörmeyebilirler. Aşı, uygun koşullarda saklanmamış ve nakledilmemiş olabilir. Doğru koşullarda saklanıp uygulanmak şartıyla aşının faydası inkâr edilemez.

 

Gripsiz bir kış geçirmeniz dileğiyle...

 

Yorumlar

 1. Merhaba
  okunmaya değer bir makale.. Gerçekten grip hayatımızın bir parçası olmuş gibi.. Doktorlara da iş düşüyor tabi burada.. Bizi bu tip yazılarla bilgilendirerek , görevlerini yerine getirdiklerini de düşünüyorum.. Tşkler..

 1. tşk
  hocam tbrler.ulkemızde bir çok insan hala grip hastalıgından nsl korunulacagını nsl tedbır alanıcagını yada nsl bu hastalıgın atlatılacagını bılmıyor yada aşisı hakında pek bır fıkre sahıp degıller açıklayıcı ve detaylı anlatımınızdan dolayı telşkuler.

 1. grip
  eline saglik cuneyt, makalelerin devamini bekleriz, basarilar...

 1. teşekkürlerr...
  Halk arasında adı çok geçen rahatsızlığın aslında senede 1 kere uğradığını inanınki bilmiyorduk.soğukalğınlığı vede gribi genelleyip aşı olmayı düşünenleri bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkürderiz.


 1. güzel bir konu seçmişsin bundan sonrada yine hayatımızın parçası olan hastalıklarla ilgili bizleri bilgilendirmen dileklerimizle kolay gelsin

 1. İlginç
  mrb. bizleri bilgilendirmek için zaman ayırıp bu yazıyı hazırladınız, tşk. ederiz. Özelliklede yeni öğrendiğim ve araştıracağım konuda, 9 yaşından küçüklere 1 ay ara ile 2 defada aşı yapılması. Çünkü benim kızıma 3 senedir okulda aşı yaptırtıyoruz ve 1 seferde yapıyorlar. Hiç bir çocuğada 2 seferde yapıldığını duymadım. Her zamanki gibi insana verilen değer diye nitelendirebiliriz....

 1. ??
  bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz doctor bey bide kankren olayındada bizi aydınlatırmısınız

 1. Grip Aşısı Hk.
  Ben de aşağı yukarı her sene bu aşıyı yaptırıyorum.Zaten sonbaharda geldi.Eczanelerin camları artık aşı kampanyalarıyla dolmaya başlar. Bu konuda bizi aydınlattığı için doktor bey hocama teşekkür ediyorum. Hocam benim bir sorum olacak :Hastalık hastalarının tedavisi var mı?Gerçekten ben biraz hastalık hatasyımdır :)


 1. Doktor bey yazılarınızın devamınını bekler,çalışmalarınızda başarılarınızın devamını yüce ALLAH(cc)'temenni eder,sağlıklı günler dilerim.

 1. tebrikler
  sayın doktor bey halkımızı bu şekilde bilgilendirdiğinizden dolayı sizi kutlarım..

 1. tşk
  açıklayıcı bilgileriniz için teşşekkürler yazılarınızın devamı bekleriz

 1. HARİKASIN
  BU KADAR İYİ BİR DOKTORU TANIDIĞIM İÇİN KENDİMLE BU YAZI DOLAYISIYLADA SENLE GURUR DUYDUM


 1. doktorlarımız kafalarını kaldırıp da hastalarının yüzüne bakmayı bilsinler önce. cüneyt bey, bazı genç sempatik ve yakışıklılar hariç. bir tanesi çocuğu götürdüğümde aynen şöyle demişti: "biz altı aydan küçük çocuklara hayvan gözüyle bakarız." rabbim bana sabır vermişti ki onun seviyesine düşmedim. onu dünyevi olarak affedip recep akdağ'a havale etmedim. ama rabbime havale ettim. idari ve adli ceza yerine ilahi cezanın daha adil olacağına şüphem yok.

 1. Maaşallah
  destekçileriniz sayesinde gecinip gidiyorsunuz herhalde doktor bey :-) öncelikle siz sevgili meslektaşımı grip aşısı hakkında bilgilendirmekle yükümlüyüm. Konu gerçekten dikkat çekici. Ben zaten grip asisina inanmazdim. Ha bu asilarin ithaline nasil izin verildigi konusu ise zaten hepimizin alisik oldugu bir durum. Burasi Türkiye sonuçta, her sey olabilir. Grip virusu (influenza virus) A-B-C tipleri vardir. Bunlardan A tipi insanda hastalik yapar. B tipi bazen hastalik yapar. C tipi insanda pek hastalik yapmaz. Virusun yuzeyinde cift katli bir lipit tabaka bulunur. Bu lipit ortunun yuzeyinden disariya dogru Hemaglutinin adi verilen 14 nm uzunlugunda cubuklar vardir. Ayrica uclari topuz gibi sonlanan noraminidaz isimli baska ozelliklere sahip daha kisa boylu lipoprotein yapisinda cubuklar da bulunur. iste bu hemaglutinin (H) ve Noraminidaz(N) isimli antijenler virusun tutunmasini ve hastalik yapmasini saglar. Bu iki antijeni ortadan kaldirabilirsek grip virusu etkisiz olur. Grip asisi bu 2 antijene karsi hazirlanmistir (yani H ve N antijenlerine karsi). H antijeni tek 1 tane degildir. 1933 yilinda ilk tespit edildiginde H1, H2, H3 seklinde bir dizi varyantlari vardi. Bugun H antijenlerinin sayisini kestirmek mumkun degildir. N antijeni de tek 1 tane degildir. 1947 de ilk bulundugu zaman 2 tane subtip vardi: N1 ve N2 bu gun sayisiz N antijen varyanti bilinmektedir. Virusu durdurabilecek hem N hem H antijenleri oynak molekullerdir. Her an sekil degistirip bir baska varyantina donusebilmekte ve mevcut antikorlari etkisiz kilabilmektedir. H ve N permutasyonlari ve onlarin subtiplerini de alt alta koydugunuzda Ben iyimser bir ihtimal ile bu antijenin 10 binden fazla kiliga girebildigini tahmin edebiliyorum. Bir deney hayvanina verilen bir influenza-A virusu gunler sonra deney hayvanindan yeniden geri alindiginda virusun hem N hem H antijenlerinin sekil ve kimlik degistirdigi gorulur. 1968'de HongKong salginini yapan virus H3N2 dir. (Yani H antijeninin 3uncu varyantini ve N antijeninin 2inci varyantini tasiyan influenza-A virusu) 1947'de H1N1, 1957'de H2N2 virusu salgin yapmistir. (Yani H antijeninin 2inci varyantini ve N antijeninin 2inci varyantini tasiyan influenza-A virusu) Bu virus domuza verildiginde HSW1, ata verildiginde Heq1, Heq2, Kuslara verildiginde Hav1, Hav2, Hav3,Hav4..Hav10.. antijenlerini kazanip insana geri donmekte ve ayni insani yeniden hasta yapmaktadir. Buna antijen suruklenmesi adi verilir. Yani bir salgin sirasinda iyilesmek mumkun olmayabilir. Sizi hasta yapan bir virus komusunuzdaki kafes kusuna gecer, sonra size geri donerek yeniden hasta eder. Her iki hastaligin sebebi de ayni virustur ama antijenleri cok cok cok farklidir. Geri donen virus ilk virusten oyle farklidirki mesela H45N7 olarak gider geri dondugunde H7N3N5Hav3 olarak geri gelir. Simdi soruyorum: Grip asisini hangi antijene karsi hazirlayacaksiniz ?????!! Cevap veriyorum: Bu hastaliga genel koruma asisi hazirlanamaz. Ayni yanar-doner antijenler HIV virusunde de vardir. AIDS asisi var mi? Antijen labilitesi Vibrio chloreae'de de vardir kolera asisi var mi? Borrelia burgdoferii'de de vardir donek ates hummasi asisi var mi? Yok.! Peki bu ulkemizde bizlere kakalnmaya calisilan grip asisi hikayesi nedir? Koca Pasteur enstitusu serum fizyolojiki siseleyip bize grip asisi diye satmiyorsa bu eczanelerde satilarak az gelismis ulkelerin paralarini disariya sizdiran asi neyin asisidir? Anlatayim: Grip epidemik salginlar yapan bir hastaliktir. Yani bir cografik bolgeyi tutar ve orada etkili olur. Grip asilari salgin baslangicinda salgini yapan varyanta gore hazirlanir. Salgin basinda virus izole edilir, purifiye ve liyofilize edilir asi merkezine yollanir. Orada antijen yapisi tespit edilir. Ona gore asi hazirlanir. Ve hastalik merkezine kolilerce yollanir. Saglam bireylere bu asi yapilir ve salgin atlatilmis olur. Finlandiya'nin bir kasabasinda 1999 yilinda salgin yapan influenza-A varyanti ile New York'ta 2002 yilinda salgin yapan influenza-A varyanti farklidir. Birisi icin hazirlanan asi baska yerde kullanilamaz. Peki 50 litre grip asisi siparis fazlasi olarak elinizde artarsa ne yaparsiniz? Emeginizi ve paranizi cope atmak yerine Pakistan, Iran, Afganistan ve Turkiye'ye satarsiniz. Sakin bana yetkililer bu gercekleri bilmiyor mu diye sormayin. Cunku bu sorunun muhatabi ben degilim. VHS yerine Beta video player cihazini ithal eden yetkili de ben degilim. Etkisiz asi ithal eden yetkili de ben degilim. Sonuc olarak derim ki: Grip asisi olmayin, grip asisi olmak isteyenleri engelleyin derim. Gerisi sizin bileceginiz is. Selam Saygi Sevgi. Dr.Egemen Sevil

 1. Grip aşısı ve Grip tedavisi
  Hep aynı hikaye. Sonbahar başladıktan sonra gazeteler ‘gripten dünyada su kadar kişi ölecek şeklinde’ grip ile ilgili haberler ile dolmaya başladı. Tabii aynı gazetelerde grip aşılarının boy boy reklamları da var. Eczanelerin camekanları “Yeni grip aşısı geldi” ilanları ile doldu. İsteyen kişi hekime danışmadan eczaneye giderek aşı olabiliyor. Dostlarımız, akrabalarımız ve hastalarımız her yıl bıkmadan hep aynı soruları soruyorlar. “Grip aşısı olalım mı?”, “Grip aşısının zararı var mı?”, “Grip aşısı Alzheimer hastalığı yapabilir mi?” , “Grip aşısı otizme yol açabilir mi?”, “Grip aşısı kanser yapar mı?”  İsterseniz konuyu sorulu cevaplı bir şekilde irdeleyelim.  Grip asısı soğuk algınlığından ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarından korur mu?  Grip asısı sadece grip mikrobuna etkilidir; soğuk algınlığına ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına değil.  Grip asısı her grip virüsüne etkili midir?  Grip aşısı sadece influenza virüslerinin yaptığı griplere karşı koruyucu olabilir. Örneğin yapılan aşı kuş gribinden korumaz.  İnfluenza virüsünün A, B ve C tipleri hastalık yapar (daha çok A ve B tipleri). Her tipin birçok suşu (alt tipi) vardır.  Aşılar iki A suşu ve bir B suşu içerir (trivalan = üç değerlikli). Bunlar en çok görülen suşlardır ve bunlardan yapılan aşılar influenza enfeksiyonlarının % 70’inden korur. Diğer suşlarla olan (%30) influenza enfeksiyonlarını etkilemez.  Bir suşa karşı kazanılan bağışıklık diğerleri için geçerli değildir. Ayrıca virüslerin sık sık antijenik mütüasyonlara uğraması (yapı değiştirmesi) nedeni ile kalıcı bir bağışıklık mümkün değildir.  Kimler aşı yaptırmalıdır?  ·          Sağlıklı çocuklara önerilmez. Sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları gerçek bir endikasyon değildir; Aşı, maalesef çocuk yuvaları ve kreşlerde yaygın olarak uygulanılmaktadır.  ·          Bazı hekimler kronik hastalıkları (akciğer, böbrek, kalp diyabet vb) olan kişilere her yıl grip aşısı olmalarını önermektedir. Bize göre potansiyel zararları nedeni ile bu kişilere aşı yapmaktan kaçınılmalıdır.   ·          Bağışıklığı baskılayıcı (immünsüpresif) tedavi görenlerde (kanser hastaları vb) grip aşısı yapılabilir. Bize göre aşı yapmanın tek endikasyonu budur. Ama yine de potansiyel tehlikelere karşı uyanık olunmalı, ve mümkün olduğunca aşıdan kaçınılmalıdır.   ·          Bazı hekimler yaşlı kişilere her yıl grip aşısı önermektedir. Bu hekimlerin hastalarına mutlaka aşının içinde alüminyum, cıva gibi ağır metaller olduğunu ve bunların bunamaya yol açabileceğini uyarması gerekir.   Grip aşısı hangi yaşlarda kaç dozda yapılıyor?  Aşı grip mevsiminin(Sonbahar) ilk aylarında (ekim-kasım) yapılır  Aşı 6 aydan küçük bebeklerde yeterli bağışıklık sağlamaz.   6 ay - 3 yaş arası çocuklara: 4-6 hafta ara ile iki kez yarımşar (0.25 mL) doz kas içine yapılır. 4-12 yaş arası 0.5 mL tek doz. İlk kez yapılıyorsa  4-6 hafta sonra ikinci doz yapılır.   Daha sonraki yaşlarda ve büyüklerde: 0.5 mL tek doz yapılır. ikinci doz yapılmaz.   Grip aşısının sağladığı bağışıklıkla, doğal olarak geçirilen gribin sağladığı bağışıklık aynı mıdır?   Grip aşısı solunum yolunu devre dışı bıraktığı için (ağızdan alınmıyor, iğne tarzında kalçadan yapılıyor) bağırsakta mukozal (iç tabaka) bağışıklık sağlamıyor. Doğal olarak geçirilen mikrobik hastalıklar ise  mukoza bağışıklığı yapıyorlar. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok alerjik ve kronik iltihabi hastalıktan sizi koruyor (hijyen teorisi). Her hastalığın aşısını oluyorsanız bu korunmadan yoksun kalıyorsunuz. Etkisi bu kadar şüpheli olan asinin zararları var mı?  Önce aşının hangi maddeleri içerdiğine bakalım;   §         Etilen glikol: Antifrizde bulunan bir toksindir. Antifriz çocuk gelişimini bozabilir ve kısırlığa ve asidoza neden olabilir. §          Fenol: Dezenfektan bir boyadır §          Formaldehit: Kanser yapan bir kimyasaldır §          Alüminyum: Aşıda antikor cevabini arttırmak için kullanılır. Alzheimer, sara ve kansere neden olabilir. §          Timerosal (cıva: Tarife gerek var mı?) Beyin hasarı, otizm ve otoimmun hastalıklara yol açabilir. Cıva çıkartıldıktan sonra California’daki otistik çocukların sayısında bariz azalma olmuştur (bak baslenme bülteni). İçinden cıvanın çıkartılmadığı tek aşı grip aşısıdır.  Diğer aşılardan farklı olarak grip aşısının her yıl yapılması beyin hasarı riskini artırmaktadır. §          Neomisin ve Streptomisin: Antibiyotik olarak kullanılır. Bazı insanlarda alerjiye yol acar. Grip aşısı ayrıca yumurta alerjisi olan kişilerde nadir de olsa kurdeşen ve anaflaksi şoku gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.  §          Aşı, grip benzeri belirtilere de yol açabilir. Bu bilgilerden sonra düşünün: Attığınız tas, ürküttüğünüz kurbağaya değiyor mu? Gripten korunmak için ne yapalım? Enfeksiyonlardan korunmak için neler yapılmalı?   ·          Hijyen kurallarına uyulmalı ·          Un ve şekerden fakir, sebze, meyve, et ve yumurta gibi doğal gıdalardan zengin bir diyet kullanılmalı ·          Margarin ve sıvı (mısır,  soya, ayçiçeği vb) yağların kullanılmaması, bunların yerine hayvani yağların ve zeytin yağının yenilmeli ·          Balık yağı alin ·          Bağırsak florasında bulunan probiyotikleri artırdıkları için bol fermantasyon ürünleri (kefir, turşu, yoğurt, peynir, şarap, boza, sirke, tuzlama yiyecekler, bira mayası) tüketilmeli ·          Günde en az 3-5 dakika kültür fizik yapılmalı ve yarım saat yürünmeli ·          Güneşlenilmeli ya da D vitamini alınmalı ·          Erken yatıp erken kalkılmalı ·          Fazla alkol tüketilmemeli   Grip tedavisi için ne yapalım?   ·          İstirahat edin ·          Şekerli hiçbir şey yemeyin (alyuvarların mikropları yutmasını engelliyor)  ·          Hava güneşli ise güneşlenin ya da günde 10-20 damla D vitamini alın ·          Nane-limon, ıhlamur ve diğer ot çaylarını için (şekersiz!)  Aşağıdaki şekilde C vitamini alın;  Soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyonun ilk işaretlerinde (boğaz ağrısı, aksırma, ateş, kırgınlık, burun çekme vb) 1-2 gram C vitamini alın. (1 silme çay kasığı askorbik asit 1 gramdır, eczanede satılan tabletler genellikle 0,5 gramdır.   Her saat aynı miktarı almaya devam edin. Genellikle birkaç saat içinde semptomlarınız hafifleyecektir.   Eğer semptomlarınız hafiflemezse saatlik miktarı 2-4 grama çıkartın. Hafif ishal olmaya başlamışsanız dokularınız doymuş demektir. O zaman bir önceki doza dönebilirsiniz.   Bu sırada şekerli bir gıda, antibiyotik, vazokonstriktor (damar büzücü burun damlası, antihistaminik ve dekonjestan alınması ise mevcut hastalığın şiddetini artırır ve süresini uzatır.   C vitaminini birden keserseniz hastalık belirtileri tekrarlayabilir. O nedenle tedaviyi azalta azalta sonlandırın. Hastalık genellikle 2-3 gün içinde tedavi olur.   Sağlıcakla kalın Kaynaklar   §          http://chetday.com/noflushots.htm §          http://www.mercola.com/2000/nov/26/flu_shots.htm §          Geier DA, Geier MR. Early Downward Trends in Neurodevelopmental Disorders Following Removal of Thimerosal-Containing Vaccines. J Amer Phys Surg 2006;11:8-13. §          Vallance S. Relationships between Ascorbic Acid and Serum Proteins of the Immune System. British Medical Journal 1977;2:437-438. §          Wetal P. The Effect of Ascorbic Acid Supplementation on Some Parameters of Human Immunological Defence System. Int . Vit. & Nut. Research 1977;47:248-56. §          Thomas WR, Holt RG. Vitamin C and Immunity: An Assessment of the Evidence.' Clinical Experimental Immunology 1978; 32:370-379. §          Dahl H, Degre M. 1976. The Effect of Ascorbic Acid on Production of Human Interferon and the Antiviral Activity In Vitro. Acta Pathologica et Microbiologica Scandinavica. 84:5, 280-284. §          Horrobin DF, Oka M, Manku MS. The Regulation of Prostaglandin E1 Formation: A Candidate for One of the Fundamental Mechanisms Involved in the Actions of Vitamin C. Medical Hypotheses 1979;5:849-858. §          Geber WF, Lefkowitz SS, Hung CY. Effect of ascorbic acid, sodium salicylate, and caffeine on interferon level in response to viral infection. Pharmacology 1975;13:228–33. §          Hemila H. Vitamin C and the common cold. Br J Nutr 1992;67:3–16. §          Pauling L. How to Live Longer and Feel Better. Avon Books, 1986. Degerli meslektaşıma saygılarımla sunarım.  

 1. tavsiye
  Size tavsiyem doktor bey ; halkın medya aracılığı ile kazıklanmasına daha fazla seyirci kalmayın.


 1. Teşekkürler Egemen SEVİL. Aslında editörümüz sizinle tanışsa sa siz de yazsanız. Değerli fikirlerinizden her zaman faydalansak.

 1. rica ederim.
  Rica ederim.Doğruları kabul etmek erdemdir.Yanlış bilgilendirmelerden duyduğum rahatsızlık sebebiyle aşağıdaki yazıları yazmak zorunluluğu hissettim.

 1. teşekkürler
  Sayın, Dr. Beyaz yazınızı okuma fırsatını yeni buldum. Bilgileriniz için tşk. ederiz. Sayın Dr. Egemen Sevil beyide kutlarım, Bütün dünyada ve Türkiyemizde kullanılan grip aşısının, sadece maddi yönünün var olduğunu anlatmak için, anlamını bilmesem de bir sürü tıp terimleri kullanarak bize açıklık getirmiş. Türkiye'den çıkan Pasteur niteliğinde bir doktorumuz diyebilirmiyiz kendisine??Biz zaten Avrupalının yaptığı her şeye karşı çıkarak, her şeye muhalefet olarak, onları bu şekilde 50 yıl geriden takip etmiyormuyuz. Benim nacizane fikrim bir şeye kötü diyebilmek için, ondan daha iyisini yapmak gerekir. Sayın dr. larımıza çalışma hayatında başarılar dileriz.

 1. YALNIZCA AŞI UYGULAYARAK
  YALNIZCA AŞI UYGULAYARAK, UYGULANMASINI SAĞLAYARAK HER YIL YAKLAŞIK 40-50.000 BEBEĞİN ÖLÜMÜNÜ ÖNLEMEK MÜMKÜN OLMAKTADIR.

 1. DSÖ İnfluenza Araştırması
  Mevsimsel influenza aşısı DSÖ Avrupa Bölgesi DSÖ İnfluenza Araştırması, 2006 • Hedeflenen yaş grupları:  3 ülke; 6-23 aylık çocuklar  1 ülke; 2-5 yaş arası çocuklar  16 ülke; 50 yaş üstü bireyler • 7 ülke mevsimsel influenza aşı uygulamasının kapsamını genişleteceğini bildirmiştir

 1. aşılama ve pandemi
  •Aşılama, enfeksiyonlardan korunmada esastır. Mevsimsel influenzaya karşı aşının etkinliği, aşılanan kişi (yaş, immün yeterlilik durumu) ve kullanılan virus tipleri (aşı suşlarının dolaşımdaki virus tipleriyle olan antijenik benzerliğinin derecesi) ile doğrudan ilişkilidir. Aşılar, her yıl Dünya Sağlık Örgütü’nün sürveyans çalışmaları sonunda belirlediği, son influenza döneminde yaygın olarak dolaşan virus tiplerini içerecek şekilde hazırlanmaktadır.H5N1 tipi için aşı çalışmaları yoğun olarak devam etmektedir. • •1918-1919: İspanya H1N1 pandemisi 40-50 milyon kişinin ölümüne neden olduğu tahmin edilmektedir. DSÖ’nün hazırladığı en iyimser senaryolara göre , çok kısa bir zaman dilimi içinde,Dünya çapında 233 milyon hasta polikliniklere başvuracak, vee…. •Faz 3-İnsanda yeni virus-İnsanlar arasında yayılım yok/çok az • •H5N1 insan vakalarının artmasıyla,insanlarda yeni bir grip pandemisinin tetiklenebileceği ihtimali bilim çevrelerince dile getirilmektedir.İnsan vücudunda gerçekleşebilecek genetik alışverişle, yeni bir influenza virüs alt tipi ortaya çıkabilir. •Bu durumda bu yeni virüse karşı çok az kişide doğal bağışıklık söz konusu olacaktır. Yeni virüs yeterince insana özgü virüs geni de içeriyorsa, yalnız kuşlardan insana değil, insandan insana direkt bulaşma da olabilir. Bu durumda yeni bir grip pandemisinin başlaması için gereken şartlar ortaya çıkabilecektir. •Bir influenza pandemisi karşısında-Morbiditeyi ve Mortaliteyi en aza indirmeye osyal sorunları, ekonomik sonuçları karşılamaya HAZIR MIYIZ ?Yorum YazYazarın Son Yazıları

Kapat
Sosyal Medya'da bizi takip edin!

Sosyal Medya'da bizi takip edin!