Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Fetret Devri…

07-11-2008
4191 kez görüntülendi

Maalesef korktuğumuz başımıza geldi… Bu Ülkenin Milli birliğine, bölünmez bütünlüğüne karşı girişilen saldırılar yerli işbirlikçilerinin sayesinde istediklerini almış görünüyorlar. Bu ifadeyi özellikle seçtiğimi söylemeliyim. Bugün ülkemizde olup bitenlere aklı başında değerlendirme yapmanın tarafı olmak, fikir yürütmek, sebepler üzerinde kafa yormak hemen hemen imkânsızlaşmıştır…

Eğer bu ülkenin insanına, sabrı tavsiye etmesi gereken Başbakan” Vatandaşlarıma özellikle sabır tavsiye ediyorum. Fakat tabi bu sabır nereye kadar olacak. Bunun da endişesi içerisindeyim. Eğer siz Vatandaşın mağazasının camlarını indirirseniz, Vatandaşın hayatına kast ederseniz hayatına kast ettiğiniz Vatandaş kalkıp da eğer elinde böyle bir tedbiri böyle bir imkânı varsa, o da kendini savunma yoluna gidecektir. Yani bu tür yollara bu bir sevkti” demişse varın sade vatandaşının haleti ruhiye sini düşünün, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız… Şimdi bu cümlede sabır tavsiyesi mi? çözüm önerisi mi? Ya da geleceğe dair bir umut görebiliyor musunuz?

Evet, Başbakanımız bu sözleri durup dururken söylemedi elbette, ben, sen her gün bu ve buna benzer onlarca cümle kurup düşüncelerimizi ifade ediyoruz! Zaten takıp ediyorsunuz, ya onlar, neler söylüyorlar? Onlar derken kimi kast ettiğimi anlamışsınızdır! Hadi bir örnek vereyim, bakın neler söylemiş onlara taraf olan taraf yazarı “T.C askerleri, gerilla ile savaşamıyor korkuyorlar bunu görüyoruz” bu ifadelerin karşılığını hepinizin ferasetine bırakıyorum!

Ya adına demokrasi denilen ve halkın kendi kendini yönettiğini iddia ettiğimiz bu sistemde, milletvekili seçilerek bu ülkenin vekili olan kadının hezeyanlarına ne demeli.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, 30 bin insanın katili terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması ile bu ülkeye demokrasi geleceğini belirterek, "Eğer bu ülkeye barış, demokrasi getirmek istiyorlarsa, bir adım atarak s… Öcalan'ı serbest bıraksınlar" deme cüretinde bulundu.

Pekâlâ, sizi duyar gibiyim, soruyorsunuz haklı olarak, bu ülkenin bölünmez bütünlüğünün en önemli teminatlarından olan ve savcılarımız neyi bekliyorlar diye! Tamam, anlıyorum ortada koca adamların paşaların yargılandığı Ergenekon davası var, mesailerini o tarafa harcıyorlar ama Allahtan korkun, bu tarafta da memleketi hallaç pamuğu gibi atan bir edepsiz güruh oluştu biraz da bunu görün!...

Ya televizyon kanallarındaki, özgürlük savunucularına ne demeli! Özgürlük diye diye, bu ülkeyi bölünmenin eşiğine getirdiklerini bilmiyorlar mı zannediyorsunuz? Bu durumun müsebbipleri şahsi ikballeri uğruna koca ülkeyi yangın yerine çevirdiler… Utanmadan hukuktan bahsederek İmralı’da keyif süren terörist başına fiziki güç kullanıldığı yaygarasını kopararak, ülkenin huzurunu kaçıran fitili ateşlemekten geri durmamaktadırlar… Sanki bölücü başı avukatları aracılığıyla DTP yı idare etmiyormuş gibi, bir de işkence yapılıyor imajı oluşturdular!

Olayın terör boyutu böylede, ekonomik, siyasal boyutu ne âlem de! Durum içler acısı, kargaşa tüm toplumu öylesine kuşatmış ki, insanımız iki arada bir derede kalmış ne yapacağını, kime güveneceğini şaşırmış durumda… Fetret Devri dememde ki asıl amacım bu kaos ortamının bana çağrıştırdığı tarihi gerçeklerdir…

Osmanlı tarihinde, kardeşlerin saltanat mücadelesi verdikleri ve 11 yıl devam ederek 1413 yılında son bulan fetret devri var malumumuz… Karışıklıklar dönemi diyebileceğimiz "Fetret Devri", Timur'un uyguladığı bir siyasetin sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Daha sonra ki süreçte, Mehmet Çelebinin tahta çıkışından sonra bu kaos ortamı son bulmuş ve Osmanlının ikinci kuruluşu gerçekleşmişti diyebiliriz…

Evet, bugün, bu ülkenin Timur’u Avrupa Birliğidir(AB)!İçerde ki, işbirlikçileri, bilerek ya da bilmeyerek bu değirmene su taşımaktadırlar… Özellikle bu ülkenin siyasetine yön veren politikaların sahibi olanlar bugün geldiğimiz noktanın da tek sorumlularıdır.  Bu ister siyasetçi, ister asker olsun hiç fark etmez benim için.

Bu fetret devrinin kolay kolay bitmesini de düşünmüyorum doğrusunu isterseniz,   zira etrafındaki olup bitenlerden ders çıkaracak, teşhis ve tedaviyi uygulayacak olanların bana bugüne kadar hiçbir ümit ışığı verdiklerini söyleyemem doğrusu… Umarım yanılırım ve temenni ederim ki, yangın tüm ülkeye yayılmadan akıl ve feraset üstün gelerek en kısa zamanda “fetret devrinden” çıkabiliriz…

Görüşmek üzere, Allaha emanet olun…

Yorumlar

 1. uyanalım artık
  hislerımıze tercüman olduğunuz için teşekkür ederim sayın yazar.

 1. KATILIYORUM
  MESELENİN BAM TELINE DOKUNMUŞSUNUZ BENDE TEMENNILERINIZE KATILIYORUM EN KISA ZANADA ATLATIR ÜLKEMIZ BU KAOS ORTAMINI.


 1. fetret devri kıyaslamanız aşırıya kaçmış hemde çok.


 1. Başbakanın kullanmış olduğu kelimeleri hayretle izledim. bir ülkenin başbakanı bu kelimeleri kullanabilirmi?

  Başbakanın doğu ziyaretide tam bir fiyaskoyla sonu çlanmıştır. Başbakan kürtlerin oylarını kaybetmemek için kullandığı kelimeler ülkenin birliği acısından çok aciz cümlelelr olmuştur.

  Özellikle teröristlere silahları bırakın masaya oturalım demesi çok aciz bir olay ki teröristle başbakan masaya nasıl oturabilir.

 1. EKSİK..
  TESPİTINIZ GÜZEL AMA EKSIK,FETRET DEVRİ BU IKTIDARI ELEŞTIRMEK İÇİN KULLANDIĞINIZ BİR DEYIMİ BU MEMLEKET YILLARDIR FETRET DEVRINI YAŞIYOR.


 1. Bu ülke Mustafa Kemalın tam bağimsiz bıraktığı ülke değil elbette ama bunun sormlusu sadece bu ıktıdar değil geçmiş ıktırarlardırda,bugün on kasım yenıden durp düşünmek lazım.Ülkeyı bölmek ısteyenlere devlet gereklı mudahalelerı yapmadımı sonuç bu olmakta.


 1. harıka bir yazı kalemıne sağlık

 1. kendınıze gelınız
  sizi okuyanda müstemleke olmuşuz havasına gırer,ak partı ya karşı bu öfkenızı anlamış değilim sayın yazar.her ülkede zaman zaman olan şeyler bunlar merak etmeyeın ülke emın ellerde.


 1. Yazı çok yerınde tespıtler içerıyor,bu duruma bırden gelınmedı dıye düşünüyorum.


 1. hakan bey hangı satırlar akp düşmanlığının yapıldığına senı ınandırdı doğrusu şaşırdım,söyleyınde bızde bılelim.


 1. belıkı tespıtınız doğru olabılırdı ama satır aralarında sayın başbakanın sözlerıne atıf yaparak durumu akp aleyhatarlığına getırmışsınız,bu sözü almak bıle yazınıza akp ye karşı olmanızın delılıdır..


 1. FETRET DEVRİNİN ANLAMINI VE GEÇMİŞİNİ ÖNCE ANLATACAKSINIZ SONRADA BUGÜNE KIYAS YAPACAKSINIZ!HELE BİR DE SIYASILEŞEN DÜŞÜNCE YAPIMIZLA BU KONUYU YORUMLAMAK VE ANLAMAK BUGÜNKİ CEMIYET İÇİN ÇOK ZOR BİR MESELE OLSA GEREK SAYIN AKIN.AMA TAM BİR FETRET DEVRIMIDIR BU DEVIR BEN KATILAMIYORUM DOĞRUSU..


 1. doğru bu millet neyı anldıkı bunu anladı !

 1. Hepimiz bir'iz!!!
  Sayın AKIN yüreğindengeçenleriyazmış.Eline kalemine sağlık.Gerçektende son zamanlarda yaşadıklarımız bizlerin moral değerlerini bozmuş olabilir.Inanın şü dünyada sıkıntısı olmayan ülke varmıki.Atalarımız demişlerki yol üstünde bağ'ı olanın,başı dertten kurtulmazdiye.Ne güzeldemişler,bizler öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki bizlerin başı hiçbir zaman dertten kurtulmaz arkadaşlar.Ülkelerin iyi ve kötüzamanları vardır mutlaka,bizler şimdi kötügünlerdeyiz,şafak azkaldı yakında doğaçak inşaALLAH.yeter kibizler bunu iyideğerlendirelim,kardeşlik duygularımıza zarar getirmeyelim.Oyuna gelmeyelim,oyunu bozalım.
  İnşaALLAH daha güzel günlerde hepberaber yaşamak dileklerimle hepinizi Rabbimeemanet ediyorum....

 1. aydınlatmaya devam!
  dostum gine döktürmüşsün ama neye yarar ki! yazılanlar okunup anlaşılmak içindir ama bu ülkenin insanları maalesef olup bitenlerden bir haber hayat sürüyor.Başımıza gelenler neyin nesidir yoksa ama sen yazmaya ve aydınlatmaya devam et umulur ki;okuyup anlayan duyarlı insanlarımız bulunur...


 1. sayın yazar söylenmeyenlerı söyleme cecaretı ve erdemı gösterıyor,evet fetret devri yaşıyoruz ama çıkışı gıne bu millet bulacak ınşallah,dua edelım


 1. fetret devri benzetmesibence doğru bir benzetme olmuştur. Tarih tekekkür olamaya devam ediyor diyebiliriz galiba

 1. daha aydınlık günlere
  sayın AKIN gerçekleri yazmışsınız bence,ancak fetret devri benzetmeniz biraz ağır geldi bana bu devire göre,bu gibi durumlar Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü ne olursa olsun bozamaz bu millet bunu bozdurmaz'da zaten,sadece burada daha sağduyulu davranmak gerekir aslında sayın başbakan endişesini dile getirmiştir diye düşünüyorum,birde kendisi karadenizli olduğundan olabilir bu sert uslubu saygılarımla. 1. KRİZ İMDADA YETİŞTİ
  Sayın Abdurrahman bey,uzun zamandır yazdıklarınızı okuyorum ama maalesef yorum yazamıyordum daha doğrusu yoruma gerek bir durum kalmıyordu ama bu sefer az dur bakalım.Memlekete kriz geldi haberin varmı senin.?? her zaman bişey olsa arkasından gene bişey olur ve biz o bişeylerden hep kurtuluruz.işte sana yeni bişey kriz.tabi bu gerçekten yapay bişey değil çünkü taaaaaaaa ABD den geliyor.ama şükürler olsunki ordanda gelse o bişey gene bişey oluyor bak obama amca geldi oda oldu bişey işte kurtaracak dünyayı!!!!.senin anlayacağın konunun dışına çıktım biraz ama çoook karamsarsın ondan seni taşıdım buralara kadar.yok kardeşm o senin dediklerin tamamen doğru ama bu memlekette olmaz öyle şeyler.ve sana samimi olarak bişey daha diyeyimmi kim zerre kadar suç işlerse onun hesabı sorulmayacak olsa ALLAH cc bu düzeni böyle yaratmazd. o zaman darwinin teorisi gibi başı boş denizdeki yosunlar gibi olurduk değilmi. sen Küçük Necp Fazılı güzel yetiştir bak her şey daha güzel olacak inanki herkes her şeyi daha iyi görecek ve durması gereken yeride bilecek.Bilmeyenler de olursa emin olki adalet bunun hesabını soracak ben eminim bundan.yapanın yanına asla kar kalmaz dostum sen kafanı yorma.Fetret devri benzetmende süper olmuş onu diyeyim bazen güzel başlıklar bulmak yazarın hünerimi ne ben daha henüz yorumcuyum bunu beceremiyorum.Allah emanet olunuz.Megapol vede bu günlerde soğuk buz gibi( KİMSE DOĞALGAZINI DAHA YAKMIYOR HERKES YORGAN YASTIĞA SARILMIŞ DURUMDA!!!) İSTANBUL dan sevgiler ve selamlar....

 1. yazık bu ülkeye
  imdada hiç bir şey yetışmemış sadece bazı şeylerı ertelemıştır ama bu bıle durumu değiştırmemektedır maalesef,ülke çok zor bir dönemden geçıyor ,allah sonumuzu hayır etsın.

 1. Bence Yanılıyorsun Abi
  Yani şimdi elinde pompalıyla dışarı çıkan adamı haklı bir zemine oturtan bir konuşma yaparak ülkesini muz cumhuriyeti durumuna düşüren, memleketin polisini, emniyetini, hukukunu teferruat bir prosedür konumuna getiren bir başbakanı Avrupa Birliği mi tezgahladı Allah aşkına. Belki zor hayatlardan geçerek, badireler atlatarak, en nihayetinde meclise girmiş malum milletvekillerinin (Ki hepsine, hem basın, hem siyasi partiler geçmişe biraz da sünger çekerek kredi vermişlerdi. Özellikle Devlet Bahçeli'nin o zamanki tavrı takdire şayandır.) "Başbakan sakın buraya gelmesin!” diyerek halka dükkanlarını dahi tehditle açtırmayan tutumlarını Avrupa Birliği mi organize etti. Kusura bakmayın ben almayayım. Emin olun biz kendi kendimize yeteriz. Birilerinin araya girmesine gerek yok. Avrupa Birliğine falan da ihtiyaç yok. Ne yani iki tane ifade özgürlüğü, iki tane kuşun böceğin hakkını koruyan kanun geçince mi memleket böyle birbirine giriyor? Yok bundan değilse, başka ne var ne? İktisadi sistemimizi birebir kopyalayıp uygulamaya almışız. Kültürel hegomonyasını yaymak için Birlik tahakkümü kurmasına gerek yok zaten girmiş gireceği kadar! Bu topraklarda elbette ki emperyal devletlerin oynadığı oyunlar var, kirli hesapları var, olacaktır da. Ama bu hesapların, tezgahların hepsi bir acz varsa ortada zuhur edebilir. Işığın yokluğunda karanlık hüküm sürer. Bu fetret devri de değil aslında Abdurrahman Abi. Çünkü ne zaman bir nebze silkelenecek olsak biz yapıyoruz bunu kendi kendimize. Deja vu üstüne deja vu. Ama ümitsizlik duygunu paylaşıyorum. Bu yaşta ümidimizi yitirmemize yetecek kadar çok şey gördük. Yine de içimizde var bir yerlerde sakladığımız bir ümit kırıntısı. Bizim yenilmekte olduğumuz maçlarda “kaybettik bitti artık” desek bile göz ucuyla titrek bir umudu saklı tutmaya çalışan bir yanımız var. Ama çıkar mı son anda gene Semih gibi bir adam, işte onu bilemem…

 1. yanılıyor mu hakikatten?
  sayın kalyoncu,abı diye hitap edıyorsunuz ve fetret devri yakıştırmasına katılmadığınızı söylüyoersunuz abinızın,çok yakınında olduğunu ima eden cümlelerınız var sayın yazarla.Şimdi söylemek istediğim şu,abiniz özel sohbetlerınde ınandığını söyledığı fetret devri konusunda bu kadar katımı yoksa o da sizin tabırınızle ,bir semıh çıkar skoru lehimize çevirir ümidi içindemi! merak ettim doğrusu

 1. GERÇEK NE
  ÜMİT BAŞKA,GERÇEK BAŞKA YAŞADIKLARIMIZ BAMBAŞKA BU ÜLKEDE,FETRET DEVRIMIDR TARTIŞILIR AMA KRIZ DEVRİ OLDUĞU SU GÖTÜRMEZ BİR GERÇEKTIR.


 1. timuru ab dır dıyorsun,sana göre beyazıtı kım sayın yazar? sakın başbakan olmasın!

 1. NE BİTMEZ BİR DEVIRDI!
  FETRET DEVRİ BITMEDI MI SAYIN AKIN,SİZDE BÖYLE YAPARSANIZ,DİĞER YAZARLAR ELBETTE TEMBELLEŞIRLER DEĞİL Mİ?

 1. İbrahim Özel Beyefendiye;
  Ben özel şeylerden çok fazla bahsederek yazının ruhunu bozmak istemem. Ki yazarın daha önceki yazılarına yaptığım yorumlarda genellikle daha formal bir üslup kullandım hep. Bu son yaptığım yorumda bir nebze duygusal bir haleti ruhiye içerisindeydim. Bu köşenin sahibinin affına sığınarak sorunuza kısaca şöyle cevap verebilirim. Yaşam biraz daha fazla darlattığında kimi zaman, yılgınlığa döndüğünde ibreler ve meseleler tam seçilemez bir hale geldiğinde “Hayat, her şeye rağmen yaşamaya değer!” der genellikle. Benim için ümitvar bir cümledir bu. Ve o üslupla söyler zaten. Ayrıca herkesin televizyonunu kapatıp golü izleyemediği malum maçta televizyonun başından ayrılmadan atacağımız golü bekleyen istisnaî azınlığın içindeydi kendisi. Bilmem sorunuza cevap oldu mu?


 1. Sayın yazar fetret devrine kaldınız galina sevdiniz fetret devrini

 1. Başsağlığı
  Aşağıdakı yorumları okuyunca herhalda sizlerin haberi yoktur diye düşündüm.Yazılarını severek okuduğumuz Sayın AKININ muhterem babaları vefat etmışlerdir.Acısı taze olduğundan dolayı herhalde yazılarına ara vermışlerdir.
  Burda ÇAY HABER yonetimininde bir eksikliği olsa gerek.Neden bır yazıylada olsa okuyucularına haber verilmedi.
  Sayın AKININ BAŞI SAĞOLSUN.Mevlam geride kalanlarına uzun ömürler versin inşaALLAH...

 1. BAŞSAĞLIĞI
  Kardeşime ve Ailesine başsağlığı diliyorum.Rabbim sabırlar niyaz eylesin.Yorum Yaz