Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Dokuz el kaosa kalkmıştır…

06-06-2008
2121 kez görüntülendi

Anayasa Mahkemesinin Başörtüsü ile ilgili kararı dün açıklandı bildiğiniz gibi… Buraya nasıl gelindiğini hep beraber yaşadık ama ben kısaca hatırlatmak istedim. Biliyorsunuz Ak parti seçim beyannamesin de bu sorunu halledeceğini kamuoyuna deklare etmişti.  Seçimden sonra Başbakan Madrid’e yaptığı bir dış gezi de bu mesele ile ilgili sözler sarf etmiş ve MHP de bunun üzerine “eğer siz kararlıysanız biz de parti olarak destek vermeye hazırız” mesajını vermişti… 

TBMM de görüşülen başörtüsü konusu bir kanun haline getirilmiş ve kanayan yara olmaktan çıkarılmıştı! Bildiğimiz gibi kanun çıkar çıkmaz tartışmalarını da beraber getirmiş, bazı üniversiteler yasakçı zihniyetine devam etmiş bazıları da başörtüsü ile okula gelen kızlarımıza müsaade etmişlerdi…

İşte tam bu sırada CHP Anayasa Mahkemesine iptal davası için müracaat ederek bugüne gelişin kapısını aralamış oldu… CHP zihniyetini biliyoruz zaten irdelenecek, sorgulanacak bir şey göremediğim için sayfadan tasarruf yaparak asıl söylemek istediklerime geçmek istiyorum.

Hatırlarsanız bu sayfada başörtüsü meselesi ile ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmış ve mealen demiştim ki; Şimdi bütün sorumluluklar AKP ve MHP’nin üzerindedir. Bu iffetsizce gidişe ya “dik durarak” son verecekler ya da geri adım atarak “başörtüsü dramının” devam etmesine rıza gösterecekler. Zira her geri adım atıldıkça “hakaretin” dozu artarak devam etmektedir…

Öncelikle bir hakkı teslim etmek istiyorum. AKP ve MHP beni yanıltmamışlar ve geri adım atmayarak Milletimizin hissiyatı doğrultusunda TBMM sinde başörtüsü ile kanunu çıkararak üzerlerine düşen görevi yapmışlardır… Eksiklikler olmamışmıdır bu kanunu yaparken elbette olmuştur ama niyetin güzel olduğu noktasında hiçbir şüphem de yoktu.

Şimdi geldiğimiz noktanın izahını, hukukçular, siyasetçiler, düşünce adamları irdelemekle meşguller… Çok fazla ses çıkmakta ve tabiri caizse göz gözü görmemektedir… Bu ucube durumu bu ülkenin insanı kesinlikle hak etmiyor. Millet iradesinden dem vuran demokrasi havarisi kesilen bazı kesimler nerdeyse zil takıp oynayacaklar. Bazı gazetelerin manşetlerine ve televizyonların haberlerine bakarsak ne demek istediğimi rahatlıkla anlayabiliriz….

Sonuç olarak mahkeme kararıyla bu Milletin kız çocukları inançları gereği taktıkları başörtüleriyle okullarına gidemeyeceklerdir. Millet iradesinin tezahürü olan TBMM ‘nin 411 milletvekili o gün başörtüsüyle ilgili yasaya kabul oyu verirken Ertuğrul Özkök, bu parmaklar  kaosa kalktı diye feveran etmişti . Bugün hala o söylediğinin arkasında durduğunu ifade ederek “turban meselesini, inatçı dincilerin elinden alıp temiz inanç sahiplerinin eline iade etmeliyiz” diyerek yeni bir tartışmanın fişeğini ateşlemiştir! Sayın Özkök’e cevap vermek bana düşmez,  kaosa el kaldıran inatçı ve temiz inancı olmayan 411 milletvekiline düşer elbette!   

Ben bana düşeni söylemekle yetineceğim buradan…”Başörtüsü meselesini inatçı Anayasa Mahkemesi üyelerinin elinden alıp temiz inanç sahibi Mahkeme üyelerine iade etmeliyiz” Evet Anayasa Mahkemesinin dokuz üyesi maalesef kaosa parmak kaldırmışlardır vesselam….

Görüşmek üzere,Allaha emanet olun….

Yorumlar


 1. ellerin dert görmesin allah razı olsun sende allaha emanet ol


 1. Bürokratik vesayetin bekçileri kendilerince laik rejimi korumak adına halkın özgürlük taleplerine bir kez daha set çektiler.Tıpkı 367 kararında olduğu gibi hukukun üstünlüğü,seçilmişlere saygı,adalet,eşitlik,demokrasi ve çok seslilik gibi çağdaş dünyanın kabul ettiği bütün evrensel değerleri ayaklar altına aldılar.Ben ettim oldu vurdum duymazlığı ile birşey olmamış gibi ekranlarda karşımıza çıkıp hala zerre kadar utanıp sıkılmadan hukuktan ve yargıya saygıdan bahsediyorlar.Lakin olan ülkemizin geleceğine oluyor.Laiklik maskesi altında kendi sınıfsal çıkarlarını savunurken en büyük kötülüğü halkımıza ettiler. Artık bu karar onların maskesini düşürmüştür.Herkes onların kim olduğunu ve ne yapmak istediğini ve ne kadarpervasız olduğunu sağcısından solcusuna,burjuvasından proleterine,çobanından mankenine herkes iyice anlamıştır.Bundan sonra eğer ülkemizde bir kutuplaşma olacaksa bu demokrasiden yana olanlarla bürokratik vesayetçiler arasında olacaktr. Sular tersinden aymaz,güneş batıdan doğmazsa onların da bu keyfi tutumları ila nihaye devam etmez.Er geç ortak akıl galip gelecek.Sabırla hukuk içinde kalarak mücadele etmeliyiz


 1. Anayasa mahkemesi meclis üzerinde bir iradeye sahip, bu nasıl iştir bu ülke hangi rejimle yönetilmektedir. Mevcüt hükümet uygun zemin kollamalıydı,ben başardım naraları atmak için alelacele yapılan konuşmalar her şeyi tekrar başa döndürdü,demekki bağırmayla kavgayla siyaset olmuyormuş. Yazar kardeşimin düşüncelerine katılıyorum,yazılarındaki mesajlar çok olumlu. Selamlar.

 1. germeyelım
  öfkeyle kalkan zararla oturur demış atalarımız,her kes uslubuna dıkkat etmelı bu kadar germeye gerek varmi?


 1. bu kabahatlerın tek sahıbı anayasa mahkemesı de değil.sıyası ıktıdarda bu konuda çuvallamıştır diye düşünüyorum,böyle gıderse onlarca yıl daha bu sorun devam eder.

 1. tam bir hukuksuzluk
  bir hukuk garabeti yaşanmıştir ülkemızde ve maalesef bu hukuksuzluğa çanak tutanların başınada ertuğrul özkök gelmıştır,bu karar kabul edılemez bu milletın vıcdanında,seçımler yakın göreceğiz elmı yaman beyı yaman.

 1. TEK KELİMEYLE YAZIKLAR OLSUN....
  Burdan sonra yükMHP'nin omuzlarında.Ya yasakçılarla beraber hareket edeçek yada Millettin derdinden yana tavır alaçak.Bu işi MHP nin tavri çözer

 1. Demokrasinin İkiyüzü
  AB, bize her zaman demokrasiyi şart koşarken acaba bu konuda neden gerekeni şart koşmuyor? Azınlıklara dil ayrıcalığını bile şart koşan bir birlik bunu nasıl görmezden gelebiliyor? Yoksa demokrasiyi bizim bölünebileceğimiz şekilde mi uygulamamızı istiyorlar acaba?


 1. sizin vcdanınız kaos yanlısı olduğundan öyle dıyorsunuz yazar arkadaş,osman aygün da MHP yı payanda olarak görüyor,iyi siz bozun dayanın MHP ye,kolay gelsın.

 1. TEK KELİMEYLE YAZIKLAR OLSUN....
  TEK KELİMEYLE YAZIKLAR OLSUN.... Burdan sonra yükMHP'nin omuzlarında.Ya yasakçılarla beraber hareket edeçek yada Millettin derdinden yana tavır alaçak.Bu işi MHP nin tavri çözer,eğer bu milletin gerçekten aşığıysalar,kayıtsızca sevıyorlarsa aha fırsat önlerınde.Hiç kıvırmadan,sağa sola çekmeden bu işin üzerine erkekçe gitmeli,insiyatıfı eline almalıdır.Bu MHP nın olmassa olmazı olmuştur artık,saflarını ve renklerini belli etmenın zamanı gelmıştır.Karınca misalı saflarımız belli olmalıdır artık. Hesaplaşmaksa o daha sonraya kalmalıdır.Yeter artık bu milletin evlatlarına reva görülen bu tutarsızlıklardan kurtulmanın zamanı geldı ,geçmek üzere. DİNİ SİYASETE ALET EDİYORSUNUZ DİYEN KARDEŞLERİM VARDI.Peki bu ağalar,beyler ne yaptılar? Allahım sen benım aklıma mukayıt ol ne olur,cıldırmak üzereyim!!!


 1. başbakana bu konuda güvenın,elınden gelenı yapmakla kalmıyor,kurumlar arasındakı dıyaloğuda chp ye rağmen güzel yapıyor,dünki konuşması buna kanıttır ama hukuksuzda olmaz bir ülke.


 1. adeletı tesıs etmekle görevlı hakımlerımızın mılletın hıslerı doğrultusunda karar almaları gerekır elbette ama sıyası ıktıdarda üzerıne düşen görevı layıkıyla yaptı dıyemeyız turban meselesınde.

 1. Dini Siyasete Alet Etme!...
  Gelde dini siyasete alet etmeden konuş. Bu dava başlıbaşına DİNE RAĞMEN VERİLMİŞ BİR KARAR. Buna denilebilinirmiki okuma özgürlüğüne engel. BAL GİBİ DİNİ İNANCA ENGEL BİR KARAR. Bundan önceki yazınıza yaptığım yorumları Dini siyasete alet etme ve AKP sempatizanlığı diye kabul edenlere Üstad N.Fazıl dan bir örnek vereyimde olayı anlamaya çalışsınlar.... Üstadın müdafaaları basit birer savunma değildir. Hakimleri diliyle ve zekasıyla etkilemek üstad için zor değildi. Sanatsal savunmaların etkisinde kalan hakim değiştirilirmiş. Bir seferinde yine hakim değişmiş ve yeni hakim üstadın savunmasını duyunca "artistlik yapma, adam gibi konuş" demiş. Tabi üstadın altta kalması beklenemez. "Hakim bey biz tutukluyken öyle muamele ediyorlarki bizde adamlık bırakmıyorlar, o sebeple karşınıza çıktığımız vakit rol yapmak zorunda kalıyoruz" ÇAYELİLİ KARDEŞİMİ SADECE MÜSLÜMAN OLMASI DAHİ SEVMEM İÇİN YETER. AMA BEN ONİ ÇAYELİLİ OLDUĞU İÇİNDE SEVİYORUM. AMA HAMSİLEME ATLAMASA İYİ OLUR. ( Haburada gülecehsin uşağum.)Yorum Yaz