Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

DİRİ BEDENDEKİ ÖLÜ İNSANLAR

29-11-2017
2440 kez görüntülendi

DİRİ BEDENDEKİ ÖLÜ İNSANLAR

            Uçurumun kenarındayız Hızır. Ulu dilber kalesi burcunda  Muhteşem belaya nazır.

Ömer Lütfi Mete bu satırları yazarken yıl 1981’di. yaşadığımız dünyanın tükenmiş insanlığını çoktan görmüştü demek ki. Siyasetin şah damarımıza kadar yorgunluk hissi verdiği, cehaletin ilmi; kızıl elma ufkundan çoktan alıkoyduğu, iyiliğin merhametin dürüstlüğün ve samimiyetin tek sıra bir safta namazının kılındığı bir dönemde en çok insan olmaya ihtiyacımız var ama kaç insan tanıyoruz?

            Sinoplu Diyojen “sokak sokak gezip insan arıyorum” cümlesi 2017 yılında ülkemde en anlamlı cümle bence. Şöyle kafanızı bir kaldırın, eğitimin eğitmediği bir nesli göreceksiniz. Peki sadece tek suçlu eğitim mi? Eğitimin içindeki diplomalı Tabula Rasa ( boş beyin) kafalılardan  neden hiç bahsetmiyoruz. Birçoğu için kelli felli okulları nasıl bitirdiğini çok merak ediyorum. Hangi nehrin nereye döküldüğünü bilmeyen, başına elma düşmüş Adam'ı tanımayan, faraziyenin sadece rakamlardan ibaret olmadığını neden Görmez öğretici? Neden bir öğrencinin başını bile okşarken menfaat peşindedir muallim, neden bir çekyat parası taksiti için ödün verir karakterinden. Dedemin öğretmeni ve ÖĞRETMEN olan dedelerimiz gelecek 50 yılı Konuşurken bugünün diplomalısı ucuz Rimelin, büyük harfli dedikodunun Peşinde. Yürüyen kibir sarmış basit ve dar miktardaki cümlelerini..utanıyorum üzülüyorum ve yoruluyorum. Ve  şairin dediği geliyor aklıma “ruhunu menfaate teslim edenler, elekten geçirildiğinde üste insanlığı altta da tozu kalır”. İşte bu tip eğiticinin boş bir beyin yapısı nasıl bir beden yetiştirebilir ki?

           Ben sizlere söyleyeyim: 70’li 80’li yılarda akaryakıta  “akşamdan yatıyorduk sabahtan zamla uyanıyorduk” diyenlerin şimdilerde uyuyup uyanmadan zam geldiğinde “ben zaten 50 TL’lik alıyorum” diyen orta yaşlı insanları, dolar endeksli artış olunca isyan eden vatandaşa “dinsiz” diyebilen dinci yalaka tiplileri, dün FETÖ’ye küfreden  bizleri akraba bile saymayanların teker dönünce bizden daha çok söven ucuz meydan savaşçılarına dönüşen şaklaban tipliler, desinler diye çalışıyoruz izlenimine kapılıp “öz çekim” heveslisi siyasilerini yetiştiriyor işte.

          İnsanlar artık nefes alırken bile Ego yapıyor. Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisinde 4. tabakasında ne vardır “saygı ve değer”. Eee beyni boş olan “saygı ve değer”  kazanmak için ne yapar peki? Gene ben söyleyeyim ya boş muhabbet yapar ya da boş bir beden yaratır. İşte bütün sıkıntımız bu. İşte eğiticinin mayasını eksik ettiği boş beyinler düzeni bozmaya yetiyor. Uzağa gitmeyelim yaşadığımız ili ele alalım. Yaşadığımız diyarı tüketiyoruz. Denizlerimizdeki balık türü son on yılda %12daha azaldı. İçtiğimiz suyun %32’si artık daha da kirli. Üretim köye bağlı olmaktan çoktan çıktı. Koca diyarda eski usul süt üreten çiftçi sayısı maalesef 1000’e  bile ulaşmadı. Dalından kopardığımız meyvelerin artık daha erken çürüyor  değil mi? Bunun nedeninin çeyrek asırdır bölgemizin habitatının bozulması için oynanan oyunlar olarak bilmeyen yok, neden önleyici planlar yapmak yerine öteleyici ucuz siyaset yaparak vaktimizi harcıyoruz? Dünyanın en temiz yaşanabilir ili olan bölgemizin minci(lor) satan tüccarı, yaylada dokusu bozulmuş bir ortamda çay satan esnafı dışında turizm değeri mi var? Bu sorunun da cevabını ben vereyim; tabiî ki yok. Çünkü ufku sigorta primi doldurmak için koltuk işgal etmekte olan büyüklerimiz ufku arşa çıkan bizleri elbet kabul etmeyecekler.

         Demem o ki, bedene amansız hastalık kadar zarar veriyor kibir. Eğer eğitici yüreğindekini  katmaz ise gelecek neslin aşına, kusura bakmayın ama ulaşamazsınız ulu dilber kalesinin burçlarına. Eğitip dokunamaz ise eğitici bir neslin yüreğine,  halkına proje vermesi gereken siyasiler yerine halkına siyasi poz veren bir nesil yetişir işte. Parke taşı değiştirmenin ata sporumuz olduğu kazanımına inanır genç nesiller. Çakmak gazı içmek maharet olur küçücük bedenlerde. Ey eğitici önce yüreğini eğit sonra eğittiğinin neler yapabildiğini izle. Ölü bedenlerdeki ruhlarda seninde vebalin var. Vebale gireceğine egona veda et.

Yorumlar

  1. Harika
    Harika bir yazı. Hocamıda en yakından takip ederim. Çok sevdiğim bir hocamdır. Başarılarının devamını diliyorum. Yanınızdayız Hocam :) :) :)

  1. Doğrudur
    Çok doğru şeylere değinmişsiniz sayın hocam

  1. HELAL
    kardeşim ne güzel şeylere değinmişsin. Ne güzel geliştirmişsin sen öyle kendini. Senin gibi çok eğitmene ihtiyacı var bu ülkenin. Yüreğine sağlık.Yorum Yaz