Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Devlet Bahçeli Haksız Mı?

04-04-2011
5080 kez görüntülendi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yazılı açıklaması üzerine cemaatin yayın organları tarafından tabiri caizse bir linç kampanyası başlatıldı! 

Bu linç kampanyasının başını, cemaatin yayın organları, kendisini eski ülkücü-milliyetçi milletvekili diye adlandıranlar ve cemaate yakın sivil toplum kuruluşları çekmekte! 

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Kaleme aldığım bu yazım bir cemaat eleştirisi değildir! Sayın Bahçelinin cemaat hakkında toplumda oluşan algıyı irdelediği açıklamasına cemaatin yayın organlarında nasıl algılandığını ve nasıl çarpıtılarak verildiğini irdeleyen bir yazıdır! 

Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını bende okudum. Devlet Bey, Sayın Fethullah Gülen’e karşı saygılı bir üslup kullanarak açıklamalarını yapmıştır. Ülkemizde son zamanlarda meydana gelen olaylar konusunda toplumda ki algıya vurgu yaparak “Fethullah Gülen Hocaefendi ve cemaatinin de bunların arkasında olduğu düşüncesinin yangınlaştığını… Bu konuda ki gerçeklerin bir an önce inandırıcı biçimde ortaya konulması ve kamuoyunda ki endişe ve tereddütlerin giderilmesi bu bakımdan önem taşımaktadır. Hiç kimseyi haksız yere suçlamak veya şaibe altında bırakmak niyetinde olmadığımızı herkes çok iyi bilmelidir…Fethullah Gülen Hocaefendi ve cemaatinin zan altında kalmaması ve yıpranmaması düşüncesiyle Hocaefendinin bu konuda sessiz kalmayarak inisiyatif almasının, net ve kararlı bir tavır koymasının gerekli olacağı düşünülmektedir…” diyerek düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmıştı… 

Ama ne hikmetse Sayın Bahçeli’nin vurgu yaptığı bu algıyı görmezlikten gelen cemaatin yayın organı Zaman Gazetesinde tam dört gündür “yurt dışındaki okullar” üzerinden “kara propaganda” yapıldığına şahit oluyoruz! 

Sayfalarına taşıdıkları “eski ülkücülere” sorulan sorular ve alınan cevaplar tamamen bu okulların faaliyetleri ve ne kadar başarılı oldukları üzerinden geçiştirilmeye çalışılmaktadır!

Rahmetli Alpaslan Türkeş’in Fethullah Gülen ve bu okullara verdiği değeri sayfalarına ve ekranlarına taşıyarak asıl konuşulması gereken konuları gözlerden uzak tutmanın gayretinde olduklarına şahit olmaktayız. 

Zaman gazetesinin “Bahçeli den tuhaf çıkış” diye okuyucuna duyurduğu habere, MHP’den uzaklaşıp başka partilerde ikbal arayanlardan, iktidar partisinin en yetkili ağızlarına ve referandum süreci boyunca MHP’ye karşı olmadık karalama ve iftira içinde olan liberal yazar-çizerler tarafından “asıl gerçekler” göz ardı edilerek seçime gidilirken MHP camiası tam manasıyla ablukaya alınmak istenmektedir! 

Size bu isimlerden ve açıklamalarından birkaç örnekte vermek istiyorum…

 • Yalçın Topçu (BBP Genel Başkanı): Başbuğun sözleri kayıtlardadır.
 • Mümtaz’er Türköne: Ergenekon taktiklerine destek veriyor.
 • Baki Karabıçak  (Bağımsız Ülkücü Hareketi’nin başkanı): Türkün ileri hareketini durdurma planı.
 • Ökkeş Şendiler (eski milletvekili): Bahçeli’nin açıklamaları talihsizliktir.
 • Ahmet Aydın (eski milletvekili): Türk okullarını jurnallemiştir.
 • Şahin Bilgiç (Adana Ülkü Ocağı eski başkanı): Okullarda ki milli marş mı dursun?
 • Süleyman Soylu (DP eski Genel Başkanı): Bahçeli ağzında ki baklayı çıkarsın.
 • Alaattin Aydemir (Ülkü Ocakları eski genel başkanı): Başbuğ cemaate sahip çıkın diye vasiyet etti.
 • Namık Kemal Zeybek (DP Genel Başkanı): Akıllı bir insan böyle konuşmaz; Bahçeli neyi kast ettiğini açıklamalı.
 • İrfan Sönmez (Ülkücü avukat): Dursun Çiçek’in izinde.
 • Suat Kılıç (AKP Grup Başkanı): MHP’nin kendisini konumlandırdığı yer CHP çizgisinin daha solunda yeni bir zemindir.
 • Doğu Ergil: Fethullah Gülen’in başlattığı hareket tarih yazıyor.
 • Faruk Çelik (Bakan): Katkı bulunmak varken “hizmeti durdurun” denir mi? 

Bu ülkede, cemaatin yurt dışında açtığı okullara desteğini vermeyen çok marjinal bir grup ancak vardır. Ben her platformda bu başarılarını alkışlamışım. 

Ama meseleye sadece bu açıdan yaklaşmak bizi doğru sonuca ulaştırmaz! Cemaat inkâr etse de, siyasette, ekonomi de, bürokraside, basın-yayın alanında kısaca her sahada etkinliğini giderek artırmaktadır! 

Bu açıklamaların onlarcası var ve devam ediyor. Gördünüz değil mi? Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına teğet geçilerek yapılan yorumları? 

Asıl üzerine durulması gereken gerçeklere tek kelime yer verilmeden yapılan bu açıklamalar bir kez daha göstermiştir ki; 

Sayın Devlet Bahçeli haklıdır! 

Ben doksanlı yıllardan beri söz konusu cemaatin insanlarını tanıyorum. Yakın-uzak bir sürü insanla zaman zaman siyaseti de konuşuyorum. Size yeminle söylüyorum ki, cemaate yakın bir kişinin MHP’ye sıcak baktığını, oy verdiğini görmedim! 

Buna rağmen yayın organlarında; Tanrı dağı kadar Müslüman MHP tarihe karışmış, Perinçek kadar Ulusalcı, Zekeriya Beyaz kadar Müslüman” bir parti olmuş MHP diyerek, Milliyetçi Hareket partisine fütursuzca hakaret edebilmişlerdir! 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin vurgu yaptığı gerçekleri zamana havale etmekten başka bir çaremiz yok şimdilik! Ama şu var ki; bu gerçekleri bile bile kucaklamaya, anlamaya ve dert edinip ifade etmeye kalkan her fert bugün ki Türkiye’de bir kahramandır! 

Daha Türkçesi şudur “kral çıplak” demek için menfaatperest olmayan insana olan ihtiyacımız bugün daha aşikârdır! 

Bunları yazan bana sıra gelince; bizim Türkçemizde güzel bir deyim var “bir ceketim var atarım nerde olsa yatarım!” 

Görüşmek üzere, Allaha emanet olun…

Yorumlar

 1. sende hazır ol!
  yazı baştan sona bir bütünlük arz ediyor ama korkarım ki aynı akibet seni beklıyor değerli abım..yanlış değerlendirmelere hazır ol!

 1. ''EDEPLİ FİKRİ BEYANA SAYGI, AHLAKTANDIR.''
  Tüm siyasi parti genel başkanlarının konuşmalarını her zamankinden daha dikkatlice ve daha ehemmiyetle dinlemek durumundayız. Çünkü genel seçim çok yaklaştı. kime ,nasıl,neye göre oy vereceğimizi onların konuşmalarından çıkaracağımız kanaate göre belirlemek durumundayız.zaten seçim startı diye adlandırılan şeyde bunun için söylenir. Her seçim startı verildiği zaman siyasi parti genel başkanları ve millet vekili adayları resmen görücüye çıkmış gibi meydanlarda seslerinin çıkabildiğince halka hitap edip halktan oy alabilmek için onları ikna etmeye çalışırlar. Tabiki bazen öylesine kendilerini kaptırıyorlar ki akla hayale gelmeyecek vaatler ve sözler sarf ettiklerini daha sonra kendileri de televizyonlardan öğreniyorlar. bazıları özür diler bazıları ise reyting edasında gülüp geçer. Tabiki burada halkı ikna edebilmek amaç olduğu için her yere ve her bölgeye göre konuşma metinleri düzenlenir ve okunur...yukarıda anlatmak istediğim şey konuyla tam olarak alakalı gibi görünmesede Sayın Devlet BAHÇELİ de bir cemaat hakkındaki fikirlerini bu şekilde anlatmak istemiştir. Ne var yani? Kızıl kıyameti gerektiren bir durumda yok ortada. Kimseye hakaret yok küfür yok, aşağılama yok. sadece fikrini beyan eden bir genel başkana karşı bu kadar haksız ve yargısız infazda bulunanlar biraz akli selim düşünmelidirler. Hem Sayın BAHÇELİ dedi ise sizde bunun tam tersini iddia edin, söyleyin. Aslında tehlike daha başka bölgelerde iken bazı provakatörler, simsar çevreler böyle bir malzeme bulurda rahat dururmu? Bunu hemen değerlendirmek ve dikkatleri başka taraflara çekmek için işbaşına geçerler ve bundada başarılı olmak için var güçleriyle çalışırlar.. ^^İyi ile kötünün ,güzel ile çirkinin mücadelesi kıyamete kadar devam edecektir^^. saygılarımla..NOT: Sayın Yorumcu arkadaşlarımızdan küçük bir ricam var:Kırmadan,dökmeden,incitmeden... lütfen gerçek isminiz ile girin ve korkmadan fikirlerinizi paylaşın..Çünkü;Birgün hepimiz çevrimdışı olacağız..

 1. kontröl kayboldu
  bir siyasi partı başkanı her kesime eşit mesafede olmalı.sayın bahçeli,reverandum sürecinde cemaat tarafından çok hırpalandı.son olaylarla cemaatın yanlı yayınları bu açıklamayı kendisi adına mecbur hissetmesine sebep verdi.seçime giderken daha dikkatli olmalydı.yurt dışında ki okullar türk insanının gözbebeği hükmünde. cemaat büyüdükçe köntrolu daha da güçleşmiş gibi fettullah hocanın da yapacak fazla bir şeyı olduğunu artık sanmıyorum.

 1. ..........
  cematlere laf söyleyenlere cephe alınıyor. sorugulama yapılamaz. sanki onlar haşa peygamber...

  Bahçeli'yi destekliyorum

 1. Ulusalcı MHP
  Aziz dostum,

  Aslında yazdıklarınızda haklısınız.Ama unuttuğunuz bişey var!..Günümüz MHP üst yönetimi rahmetli Başbuğun fikir ve düşüncelerini sadece soyut bağlamda dile getirmektedir.Verilen demeçlerden ve uygulanmakta olan politik görüşlerden anladığımız;Türk İslam Sentezini kendine kaftan biçen dünün MHP si bu gün yerini ulusalcı kimliği ön plana çıkaran MHP ye bırakmıştır.
  Siz belki bunun farkındasınız ama bu kabuk değiştirmeyi kabul edemiyorsunuz.Kabul edemediğiniz için ulusalcı MHP ye yöneltilen eleştirileri maalesef dünün Türk İslam Sentezini savunan MHP ye yöneltilmiş sayıyorsunuz.
  Yinede iyi niyetinizden şüphe olmadığına inanıyor,MHP yi aslına döndürmek için sizlere çok büyük görevler düştüğünü ayrıca belirtmek istiyorum.Sağlıcakla...

 1. Bahçeli ne dediğini bilmiyorrrrrrrrrrrrr!
  Sayın devlet bahçelinin n e demek istediğini,dilinin altında ne olduğunu anlayabilmiş değilim.
  MHP'li kardeşlerımız suçu ona buna ataçaklarına öncelikle bahçeli beyden kurtulmaları gerekiyor.
  Bahçeli MHP yı tamamen CHP'lileştirmeden ondan kurtulmanın yollarını arayın ne olur.
  Korkarım ki benımde her zaman var olmasını canı gönülden istediğim bir hareketi yok edeçek,unutturaçaktır.Bu eşeltirileri kabul etmeyenler gözlerindeki AT gözlüklerini bir çıkarıp baksınlarda gerçekleri görsünler.
  Ahanda burda yazıyorum MHP belkide barajı aşamayaçak,aşsada zor aşaçak,mecliste az kişi ile var olaçak yazık değil mi?
  MHP,CHP gib halktan ve halkın değerlerınde bı haber polıtıkalarla bır yerlere varamaz,varamıyorda.
  Sayın yazarda içinde olmak zere MHP ye gönül verenler bu açmazları görmuyorlarmı?
  Bahçeliye Devlet isminin niçin verildiğini bilmiyorum,Devlet ismi olakla devlet kurtarılmaz.
  Sayın bahçeli kendisine verilen görevi çok güzel ıcra ederek mhp nin mısyonunu bitirmek üzere sevgili MHP'lı kardeşlerim bunu neden görmuyorsunuz.

 1. Yigit Bahceli
  Allah razi olsun Turkmen beyimden cok yasa Syn Devet BahceliYorum Yaz