Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Çayeli’ne Hizmet mi? Buyurun…

21-01-2014
10251 kez görüntülendi

İlçe halkı tarafından yıllarca dillendirilen ve hemen her siyasinin seçim taahhütleri arasında yer alan ancak, günümüze kadar kaldırılması gerçekleşemeyen üç eski kamu binasından bahsediyorum. Kaldırılması için yapılan çalışmalarda en büyük katkı hiç şüphesiz mevcut belediye başkanımız Rıza Çakır gayret sarf etmiştir ona bu vesileyle halkımız adına teşekkür ediyorum.

Özellikle gurbetteki hemşerilerimiz için son durumu bir özetleyelim; Jandarma binasının yaka mahallesindeki yeni yerine taşınmasının ardından hükümet konağı içinde bulunan kurumlar ilçemizdeki diğer kamu kurumlarında ve şahıs binalarından kiraladıkları yerlerde hizmetleri aksatmadan devam ettiriyorlar.

Boşaltılan binalarda başlayan yıkım çalışmalarında ise sadece lojman binasının yıkımı kaldı. Yanı birkaç gün içerisinde üç eski bina tamamen yıkılmış ve molozlardan temizlenmiş olacaktır.

Görüntü kirliliğine de neden olan şehrimizin en önemli yerindeki bu binaların yerine, geçtiğimiz kasım ayında yapılan ihaleyle, Hükümet konağı ve belediye hizmet binasının birlikte kullanılacağı yeni bir binanın yapılması kararı verildi.

Çayeli’mizin göbeğinde, denize açık ve sıfır noktasındaki tek yeri olan bu alanda tekrar ve oldukçada büyük bir binanın yapılacak olması bu günlerde herkesin diline doladığı önemli konu haline geldi.

Belediye başkanımızın seçim bildirgesinde, altı oto park ve üstünde modern sosyal alanların olacağına dair taahhütleri arasında idi. Buna rağmen, sanırım yaşanan yer bulma sorunlarından dolayı ve belki biraz da aceleyle alınan bir karar olarak meclisten çıkarılmıştı.

Projesinden anladığımız kadarıyla burada yapılacak binanın oldukça modern bir yapı olacağından da şüphe yok. Ancak şehrimizin denize açılan bu meydanını tekrar kaybettirilmesi noktasında, burada başlanacak inşaatla birlikte tepkilerin çok daha artacağı aşikârdır.

Bu hatadan mevcut yönetimin dönme imkânı var mı bilmiyorum. Ama Çayeli’liler olarak, birlik içerisinde, ilçemizin bu noktasında yeni bir binanın yapılmasını engelleyeceğimize inanıyorum.

Çayeli’miz ve özellikle gelecek nesillerimiz için düşüncesi ve sözü olan herkesi bu konu için duyarlı olmaya âcizane davet ediyorum.

Gerçekten bir düşünelim yaklaşık yüz yıl önce yapılan hükümet konağını aynı yerde yeniden yapmak doğru bir şey mi?  Böyle bir meydanı Çayeli’nin kavuşabilme şansı bir asır daha geçse var mı? Yapılacak yeni binaları biraz geçte olsa başka yerlerde yapma imkânı buluruz ama denize sıfır noktada, iki dönüm bir yer daha bulma imkânı inanın olmayacaktır. Allah aşkına yapılacak binada mesai saatleri içerisinde 100 kişi civarında bir çalışan olacak, yapılmadığı takdirde ise, zaman içerisinde milyonlarca insanımız yararlanacağı ve rahmetle anılacağımız bir yer olacaktır.

Unutmayalım yakın geçmişte sahil yolu geçerken terminal civarı bölgede yapılan duvarlara karşı çıkamamış ve o bölgemizin denizle bağlantısını kopartılmasına seyirci kalmıştık.  

İnşallah, geçmişteki hatayı tekrarlamayacağız. İnanın bugün yapılmasını çok isteyenler bile “Ne iyi olmuşta engellenmiş” diyeceklerine kesin kanaatim vardır.

Son olarak aklımıza şu gelebilir; Efendim ihaleyi alan firma mahkemeye verir tazminat alır. Olsun, napalım şehrimizden kıymetli olmayacak ya. Kaldı ki; İşin yasal süresi uzatılarak yeni bir projeyle mevcut askerlik şubesinin yerinde sadece hükümet konağı yapılabilir. Veya bir ara gündemde olan terminal bölgesinde bir hükümet konağı için hazırlık yapılır vs.

Belediye binası için ise, mevcut binada yapılacak güçlendirme ve yeni yapılacak tadilatlarla aynı yerde hizmet vermeye devam ettirilir.

Gelin hep birlikte bu alanda yeni bir bina yaptırmayarak, Çayeli’miz için tarihi nitelikteki en önemli hizmetini gerçekleştirelim.

Saygılarımla…

Allaha emanet olunuz…

Nacettin Hatipoğlu

 

Yorumlar

 1. acelesi ne
  Necmettın bey hizmetmi buyurun güzelde yani bırı böş bırı başaltılması an meselesı olan binalari boşaltıp yıkmak o kadar zormüki ha hızmet güzelde hanı bir soz varki geçti bolunun pazarı sur eşeği niğdeye hayır gelen belediye başkanı orayı binami yapar yoksa denıze nazırmı bır meydan bırakır o yapması lazim sız Eskipazar mahallesında yaptığınız veyahur yapımını ustlendırdiğiniz yoldan hıç bahs etmıyorsunuz bayağı taş duvarlar ıyı hızmet ettınız yoksa o hükümet binasının orda yaptırmaması lazımdı yermı yok var imamhatıp arkasında 10 donum yer belediye kaymakamlık devlet hastahanesı ne güzel yer ama yapanlar lazım yer çok

 1. STK'lar
  Çayeli halkının düşüncesi aynen yansıtılmıştır.Çayelinin fiziki anlamda gelecek yüzyılını kapatmayın.Şehrin denizle buluşma noktasında bir fırsat doğmuştur.Bunu heba etmeyelim.aslında daha önce bir anketle bu halka sorulmalı idi.Ama zaman henüz geçmiş değil.Sivil toplum kuruluşları niçin vardır.Hepsi dillerini yutmuş.Hükümet binasının yapılacağı 3 ayrı kamu arsası mevcuttur.Adliye önünde veya askerlik şubesinin alanı veyahut terminal alanı çok daha geniştir ve hiçbir yasal sakıncası yoktur.Bu günden tezi yok tüm Çayeli halkı özellikle geç nesil bu işi sahiplenmelidir.

 1. geç olmadan
  sayin yazar allah razı olsun.çok onemlı konuda geç kalmadan yazinizı yazdiniz.bu konu oyle eleştirmek için eleştirilmez.bu çayelinı sevmek ve onunu gormektir. yarın çok gec olabilir.halkimizı doğru bilgilendrmektır allah razı olsun yolun ve bahtın açik olsun . haydi çayeli koy tepkını alan boş kalsın alternatif yer çok.allah yar ve yardimcımız olsun.

 1. BİLEĞİNE YÜREĞİNE SAĞLIK
  DERLERYA RAHMET GEÇMİŞLERİNE SENİN GİBİ ÇAYELİNİ SEVEN BİR EVLAT YETİŞTİRİP GÜZEL İLÇEMİZ ŞİRİN ÇAYELİMİZE HİZMET ETTİRDİĞİ İÇİN RAHMET GEÇMİŞLERİNE SEVGİLİ NACETTİN ABİM GEÇ KALMIŞ DEĞİLİZ AMA NE YAPMAMIZ GEREKTİĞİ KONUSUNDA BİLGİ VERMEMİŞSİN NE YAPALIM VEYA NE YAPMALIYIZ

 1. Mutlaka bundan vazgeçilmeli.
  Çok değerli okul arkadaşım, yazıya aldığın bu konuda çok ama çok haklısın. Her kelimesiyle her Çayelinin düşünmesi gerek bir konu.
  Çayelinin hemen hemen tamamının denizle ilişkisi kesilmiş. Eskiden rüzgarı havada Deniz'in tuzlu suyu Çayelinin içlerine kadar gelirdi. Dalgaların sesi heryerden duyulurdu. Sahil yoluyla yapılan katlıam geri dönüşü olmayan bir sürece girdi. Kalan bir kaç gedikte, bu son fırsatla heba edilirse Çayeli için bir katlıam olur. Isterseniz bu binanın yerine uzay üssü kurulsun, boş olması en muhteşemidir. Buraya yapılacak kamu binalarını kullanacak olan üç beş kişi için Deniz'i kapatmak oldukça kötü bir fikir. Oysa yeşil alanı milyonlar kullanacak, Çayelinin tüm Türkiye'ye reklamı olacaktır, hemde yıllarca. Bu konuyu tüm Çayelilerin duyarlı olması gerekir.

 1. Katılmamak elde değil..
  Nacettin Bey sizi tanımıyorum ama gerçekten şu yazınızı okuduktan sonra tanımak istedim.. Çok doğru bir gözlem yapmışsınız ve inanın tüm Çayelililer de sizin gibi düşünüyordur.. Çayelinin önünü kapatmayalım... Meydanımız bizim sembolümüz.. Hükümet Konağını yine aynı yere yapmak uygun olmayacaktır.. Farklı bir hava gelsin artık meydanımıza.. Bir arkadaşımız bir yazısında belirtmiş.. Trabzonun uzun sokağından ne farkı var bizim okullar caddemizin diye.. Çok da doğru söylemiş.. Okullar caddemiz güzel bir proje ile trafiğe kapatılıp,trabzonun uzun sokağı olabilir.. Çayelimiz de bir eğitim fakültesi mevcut,belki de ilerki yıllarda başka bölümlerde açılacak ve öğrenci sayımız artacak.. Bu öğrenciler ve kendi gençerimizin de geleceğini düşünmemiz lazım.. Buraya gelen öğrenciler Çayeli'de vakit geçirmekten sıkılmamalıdır.. Lütfen birlik beraberlik içerisinde,sayın başkanımızın da rızasıyla bu işten vazgeçilmelidir.. Teşekkürler,Allaha emanet olmanız dileğiyle..

 1. Çok Güzel Bir Değerlendirme
  Sn. Hatipoğlu Çayeli'nin gündemini oluşturacak önemli bir konuya değindiniz. Sizi tebrik ediyorum. Bu hususta genel bir tepki oluşturulmalı Çayeli'nin gelişimini artıracak uygun bir yer tesbitiyle proje değişikliği yapılmalıdır.

  Saygılar...

 1. ADETA MECLİSTE BAĞIRDIM
  NACETTİN SENİ KUTLUYORUM BEN ACİZANE MECLİSTE BUNU HAYKIRDIĞIM ZAMAN MAALESEF ARKADAŞLAR DAN DESTEK ALAMADIM ÇÜNKÜ HEPSİ BAŞKANIN AĞZINA BAKIYORLARDI VE ÇAYELİMİZE ÇOK KÖTÜ BİR MİRAS BIRAKTILAR HENÜZ HER ŞEY GEÇMİŞ DEĞİL BİR ŞEYLER HALA YAPILA BİLİR MUHAKKAK BU YAPILAŞMAYA MANİ OLMALIYIZ

 1. BOŞA GEÇEN 12 YIL
  bunlara köydeki nineler dedeler inanır ancak çayelinin hali ortada 12 senede ne olmuş çayeline yerdeki taşlardan başka gidin ofa bakın ardeşene bakında belediyecilik görün akp çayeli için fiyasko oldu yalandan milleti kandırmasınlar neyin neolduğunu biliyor bu millet .

 1. biz varız
  böyle önemlı yatırımlar ve şehrimizde yaşayan herkesi ilgilendıren konularda neden bizlerin çayelınde yaşıyanların fıkrı sorulmaz?çayeli hepımızınse neden ortak akılda buluşamıyoruz.zihniyet degişikligine acılen ıhtıyaç vardır.biz hazırız herturlu platformda varız.meydan bizim adı altında buluşalım beton yapılanmaya dur dıyelım saygılarımla.A.Küçükislamoğlu MHP çayeli ilçe bşk.

 1. Teknik ve Mimarı açıdan
  Çayeli Belediyesi olarak Jandarmanın taşınması ve bu yatırımların Çayeli'ne kazandırılması elbette bir hizmettir. Ancak orda yeni bir yapılaşma yerine meydan düzenlenmesi çok daha şık olacaktır. Fakat mevcut belediye binası hem işlevsel hem de yapı ömrü açısından miyadını doldurmuş olduğu düşünülebilir. Ancak İnşaat Mühendisi olarak şunu söyleyebilirim; Yapı mukavemet olarak güçlendirilebilir, iç mahaller ihtiyaca göre işlevsel hale getirilebilir ve de dış cephe istenilen Mimari görünüme kavuşturulabilir. Tabi ihalesi yapılmış ise bu durumla ilgili farklı çalışmalar yapmak gerekir.Saygılarımla.

 1. AFERİN
  ustafa SÖZER 2014-01-22 16:28:11
  Nacettin, bildiğin doğruları, cesaret gösterip söyleyebildiğin için seni tebrik ediyorum.

  Yıkılan binanın yerine BAŞKA HİÇ BİRŞEY YAPILMASIN demek için illa ŞEHİR PLANCISI, MÜHENDİS, MİMAR olmaya gerek yok.

  Sadece BAĞIMSIZ bir KİŞİLİĞE ve insan olmaya gerek VAR. Nitekim ÇAYELİ, İMAR KONULARINDA Kİ PROJE ONAYLARINDA SADECE BAŞKANIN imzası ile zaman zaman inşaatlara izin verilebiliyor.

  KESİNLİKLE BAHSEDİLEN ALAN BOŞ BIRAKILMALIDIR. ÇAYELİ'nde YER YOK DİYENLER işi BİLMEYENLERDİR.

  ÖNCE BİLGİ SONRA SELAHİYET var ise hizmet olur.

  Selam ile..

  Mustafa SÖZER
  mustafa@sozer.net

  NOT. LÜTFEN YORUM YAPANLAR AÇIK İSİMLERİNİ YAZARAK YAPSINLAR. Çağ değişince hırsızlığın, kahpeliğin şeklide değişti. İftiraya uğrayan kişi açısından, hem yazan hem de yayınlayan üzerinde, BİR HAK DOĞUYOR. ALLAH MUHAFAZA.

 1. öneriler
  Kamu hizmetlerinin elektronik ortama taşınıyor olması, vatandaşla kamu binalarının temasını azaltacaktır.

  Birkaç yıl sonra vatandaş evinden bütün resmi işlerini halledecektir.

  Bu nedenle betonarme kamu binası yerine prefabrik hizmet merkezleri yapılmalıdır.

  aSKERLİK ŞUBESİnin meydan girişi kapatılmalıdır.Cumhuriyet caddesi trafiğe kapatılmalıdır.


  Müftülük Binası kaymakamlık için düşünülebilir.

 1. Haklısın ama ?
  Ağzına sağlık saygıdeğer abim ama bu anlattıklarını önemli olan sadece uygulamak değil anlayabilmek çözebilmek varmı bukadar anlayışlı yöneticilerimiz sabırla bekliyoruz saygıalar...

 1. DEN(İZ)SİZ KENTLEŞME
  ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK PROBLEMİDİR PLANSIZ KENTLEŞME! KERVAN YOLDA DÜZÜLÜR, ŞEHİR KENDİNİ PLANLAR DERİZ. SONRA BAKARIZ ALTYAPI YOK, TRAFİK SORUNDUR, PARK YOK, KANALİZASYON YETERSİZDİR, YOLLAR YETMİYORDUR.... -BEN YAPTIM OLDU ZİHNİYETİNE- ARTIK İNSANLAR SESLERİNİ YÜKSELTİYORSA, DUYMAK GEREK. RANT İLE GİDERSEK KENDİMİZİ BOĞARIZ, KIYISI OLUPDA DEN(İZ)SİZ YAŞAM ALANLARINDA... SAYGI VE SEVGİYLE KALIN

 1. ÖRNEK KENTLEŞMELER
  EKLEMEDEN EDEMEYECEĞİM, ZAMANINDA BEĞENMEDİĞİMİZ, TU KAKA DEDİĞİMİZ BATUMU GÖRMEYENİMİZ KALMADI HERHALDE... O KOMÜNİST REJİMİN YARATTIĞI ŞEHİRCİLİKTEN, HALA BİR NEBZE OLSUN ESİNLENEMİYORSAK YARATTIĞIMIZ BU BETON GARABETLERİNDEN UTANMALIYIZ... UTANMALIYIZ VİZYONSUZLUĞUMUZDAN... AYRICA ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUYU GÜNDEME TAŞIMASINDAN VE DUYARLILIĞINDAN DOLAYI NACETTİN BEYE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...Yorum YazYazarın Son Yazıları