Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

“Başörtüsü Dramı” ve “Hakaret”

26-01-2008
2555 kez görüntülendi

Yıllar yılı süren “başörtüsü dramı” bugün her zamankinden daha farklı bir boyutla karşımızda… ilk defa olarak (belki de) siyasi irade bu konuda MHP ‘nin kararlı ve yapıcı tutumuyla beraber çözüme yaklaşmış bulunmaktadır. Bu çözüm nasıl ne şekilde hayat bulacaktır, yaşayıp hep beraber göreceğiz nasipse…

Benim burada irdelemeye çalıştığım konu “başörtüsü dramına” bir takım çevrelerin yaklaşımı ile ilgili olacaktır… Günlerdir bu konu ile ilgili TV lerde, gazetelerde insanlar görüşlerini açıklıyorlar ve hep birlikte biz de söyleyeceklerimizi düşündüklerimizi etrafımızla paylaşmaktayız.

Ben “başörtüsü dramına” çok daha farklı bir bakış açısıyla bakmak ve bu konudaki görüşlerini “ hakarete” vardıran sözde bu ülkenin aydını ile ilgili tespitlerimi yapmak istiyorum… Hemen her gün bu ülkenin değerleri ile kabulleri ile alay edercesine söz söyleyen, yazı yazan insanların, gözümüzün içine baka baka nasıl “ hakaret” ettiklerine şahit olmak eminim ki, benim gibi sizin de kanınıza dokunuyordur.

Ne demek istediğimi daha iyi ifade etmek için sadece bir örnek vereceğim. Geçen akşam Sky Türk kanalında, çağdaşlığı, kurduğu ve yönettiği derneklerle malum olan yaşlı bir hanım profesör ve yaşlı bir iş adamının “hezeyanlarını” “hakaretlerini” yüreğim cız ederek seyrettim… Bu yaşlı beyinler, söz konusu, eşcinsellerin hakları, yabancıların hakları, ülke birliğini dinamitleyen kişilerin hakları… vs. oldu mu özgürlük fedaileri oluyorlar. Ama gelin görün ki söz konusu bu ülkenin büyük çoğunluğunun değer olarak gördükleri olunca işi hakaret boyutuna taşıyabiliyorlar. Bu hakaret bu gün “başörtüsü dramı” üzerinden yapılmaktadır.

Şimdi düşünüyorum, mesela Emine ŞENLİKOĞLU Hanımefendi çıksa bir TV programına ve başı açık olan hanımefendilere bu beyinsizlerin iffetsizce başörtülülere hakaret ettiği gibi hakaret etse, hayır hakaret değil sadece “siz başörtüsüne karşısınız, karşı olduğunuz içinde çağ dışısınız, gericisiniz onun için, siz bu ülkede okuyamazsınız, kamu kurumlarında çalışamazsınız” dese ne olur düşünebiliyor musunuz? Ama çağdaşlıktan, medeniyetten, insanlıktan nasibini almamış bu özürlü beyinler her gün gözümüzün içine baka baka bu ülkenin değerlerine “hakaret” edebiliyorlar.

Gündelik hayatımızda insanların birbirlerine saygı çerçevesinde ilişki kurmaları, hak ve hukuklarına riayet etmeleri ahlaki bir davranıştır. Bakın her gün “hakaretlere” maruz kalan başörtülüleri koruyacak bir hukuksal dayanaktan da yoksundur bu ülkenin insanları. Eğer öyle olmasaydı; devletin adaletini hukuk zemininde temsil eden ve uygulayan bu ülkenin adalet kurumlarının başında ki zatlar, yukarıda irdelemeye çalıştığım söz de aydın geçinenlerin ekmeğine yağ süren açıklamaların sahibi olamazlardı…

Farkındaysanız, başörtüsünün İslami bir emir olduğu noktasında herhangi bir cümleye yer vermedim yazımda. Bunun izahını devletimizin anayasal bir kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı çeşitli vesilelerle açıklamışlardır.

Şimdi bütün sorumluluklar AKP ve MHP’ nin üzerindedir. Bu iffetsizce gidişe ya “dik durarak” son verecekler yâda geri adım atarak “başörtüsü dramının” devam etmesine rıza göstereceklerdir. Zira her geri adım atıldıkça “hakaretin” dozu da artarak devam etmektedir. Ben kendi adıma artık “ hakarete” maruz kalmak istemiyorum.

Allaha emanet olun. Görüşmek dileğiyle…

Yorumlar


 1. Ben üniversitede okurken Mesut YILMAZ başbakandı ve kız arkadaşlarımız başörtüsü ile rahatlıkla derse giriyordu. Sonra ne oldu, bu işin kaymağını yiyenler cevap versin.

 1. hadi ordan
  evet evet tamda onun basbskanlıgında dugmeye basıldı ve plot bolgede rıze lı cayelı ılcesı i.hatıp lısesı okuluydu.inanmiyosan m.yilmaz sag git sor.okul orda git ogren.ezber ve fanatikce yorumu hele cayeliler hic yemez binam. sayin akin bu yaziyi tuttum.

 1. Şafaktan Önceki Son Karanlık
  Bugün yaşadığımız bu iffetsiz günlerin, birşeylerin sancısı olduğunu düşünüyorum. Artık bir şeyler yerli yerine oturmaya başlayacak, hayat normalleşerek devam edecek ve bunun ilk adımı başörtüsü ile gerçekleşmiş olacak diye ümit ediyoruz. Toplumu siyasi görüşlerinden, önem verdiği değerlerden ve tüm aidiyetlerinden soyutlayarak, devlet ideolojisinin küçük birer prototipi yapmaya çalışan zihniyete nihayet bir son verme kapısı aralandı. İnşallah, bu aralanan kapının sonuna kadar açıldığını görebileceğimiz günler de gelecek. Sevgili abim Abdurrahman Akın'ın da dediği gibi, bu işin altına elini koyanlar, umarız ki dik durma cesaretini ve haysiyetini gösterebilirler.


 1. geçmişe sünger çekelım be arkadaşlar,bakalım ıktıdar bu konuda patınaj yapacakmı ona bakalım.


 1. ben de katılmakla beraber bu tespıtıne sayın akın,zannedersem bu işin buraya gelmesıne katkı yapan sıyasetçılerıde anmanız gerekırdı değil mi?

 1. tövbe tövbe
  bu işin kaymağını yıyenler ıktıdardakılermı? eğer onları kastettınse işte çözüyorlar sana ne oluyor kı.

 1. düşüncelerınıze katılıyorum.
  yazınızın altına banada imza yerı acsanız hıc duşunmeden ımzamı buyuk bır keyıfle atarım...genc kardesım yuregıne bılegıne saglık..artık şu beyaz türkler gercek türk milletının bu cografyaya hakım oldugunu anlamaları lazım....


 1. patınaj başladı bıle ,baksanıza akp konya mılletvekılıne soruşturma açtı bıle.çözüm bır başka bahara!


 1. gözümüzün içine baka baka değil,yüreğimizi yaka yaka hakaret edıyorlar.ama her karanlığın bır aydınlığı mutlaka olacaktır.ümidimizi hiç yitirmeyelım.


 1. Başörtüsündeki bu adımı önemsiyorum. Ancak sadece üniversite okuyanlara getirilmek istenen serbestlikle yetinenler demokrasi anlayışını yeniden gözden geçirmelidir. Yazar burda bu neviden değerlendirmelerle konuyu daha derinlemesine irdeleyebilir ve bizde Sayın Akının demokrasideki duruşunu tartışabilirdik. Zannım odur ki yazar mevcut durum yanı sadece üniversitelerdeki özgürlüğe yetinen bir anlayıştan yana tavrı olur. Bahaneside asker, darbe, derin devlet vs. vs. gibi nedenler... Arkadaşlar bu ülkede artık sular yatağında akıyor ve demokratik kültürün gelişerek devam edeceğine inanın ve daima daha fazla özgürlüğü isteyen taraftan yana tavır koymalıyız. Selam ve sevgilerimle


 1. Başörtüsündeki bu adımı önemsiyorum. Ancak sadece üniversite okuyanlara getirilmek istenen serbestlikle yetinenler demokrasi anlayışını yeniden gözden geçirmelidir. Yazar burda bu neviden değerlendirmelerle konuyu daha derinlemesine irdeleyebilir ve bizde Sayın Akının demokrasideki duruşunu tartışabilirdik. Zannım odur ki yazar mevcut durum yanı sadece üniversitelerdeki özgürlüğe yetinen bir anlayıştan yana tavrı olur. Bahaneside asker, darbe, derin devlet vs. vs. gibi nedenler... Arkadaşlar bu ülkede artık sular yatağında akıyor. Demokratik kültür gelişerek devam ediyor. Bizlerde daima daha fazla özgürlüğü isteyen taraftan yana tavır koymalıyız. Selam ve sevgilerimle

 1. Türban yada başörtüsü...
  Ben bu çalışmalara karşıyım karşı.10. madde de değişilik,42 . maddenin ikinci bendinde değişiklik.Bunlar sadece günü kurtarmanın bahaneleri. Kardeşim çıkıçaksın adam gibi diyeçeksin ki yeter artık,bu iş kökten biteçek.Ülkemizde yaşayan insanlarımız istediği gibi yaşama ve ınanma hakkına sahıptır.Buna kimseler karışamaz,ne allı felli proflar,ne omuzları arma dolu askerler,nede koltuklarına yapışmış siyasiler.Ben ınancımın gereği olan örtümü kimsenin insiyatifine birakmak istemiyorum.Kimselerden medet ummuyorum,ben sadece ALLAH'ın rizasını gözetmek istiyorum. Çıkın deyınki ey millet ve din düşmanları başörtüsü her alanda serbest olmalıdır,küledibi sensör hastanesindeki rahibe hemşireler kadar hakkı yokmu Ayşelerin,Fatımaların söyleyin yok mu? Kokularla nereye kadar yaşaya biliriz ki.Kırılan gönüllerin,yüreklerin tamirini kimler nasil yapaçaklar.Esas tehlikeli olanda budur bence.Kendi yurdunda garip,öz vatanında parya duruma düşen biz ınanan insanlara kimler sahip çıkaçak. İnşaALLAH işi düzeltelim derken dahada vahim şeyler yapmazlar ben korkuyorum açıkçası.


 1. emir faruk bey,yazıyı bır daha okuyun ,yazıda sadece başörtüsü dramı ve bunun üzerınde yapılan hakaretlerden bahsetmış akın kardeşim. abdurrahman kardeşimi tanıyan bırısı olarak onun bu konudakı hassasıyetlerını gayet ıyı bılıyorum.


 1. Bu kadar mı olur yanı! tüm yorumlar tek taraflı,ne yanı ,bugün üniversıteler yarın kamu kurumlarınımı ele geçıreceksınız doymadınız mı! Bu ülke sahıpsız değil,siz kendınızı dev aynasında görüyorsunuz ey ıktıdar borazanları.


 1. sen de yüreğinı kavı tut radıkal kardeşim,elbette bu ülkenın kurucu ıradesı bu işin hakkından gelmeye yeterde artar bıle.


 1. akşam hemşehrimiz mesut yılmazın dedıklerını duydunuz değilmi?ne yaparsanız yapın başörtülerınızle gıremeyeceksınız işte üniversıtelere,ey halkım.


 1. Gazete haberlerı öyle içimizi karartıyorki,mıılletın bu kadar türbana endekslı bır gündemın içinde olması kımın yada kımlerın ekmeğıne yağ sürüyor,bıraz da bunları düşünüp sorgalasak dıyorum arkadaşlar.Yeter artık gına geldı ama yazarın dedığı gibi,hakerete mazur kalan mütedeyın ınsanların sorununuda görmemezlıkten gelemeyız elbette.


 1. sayın akın yenı yazınızı beklıyorum ama yazınız hala gündemını koruyor!

 1. ...
  Güzel bir konuya değinmişsiniz Sn. Abdurrahman Akın. "Dram" kelimeside yazınıza farklı bir anlam katmış. Evet,yıllardır Kendini aydın, çağdaş sanan insanların, sığ düşüncelerinin esaretinde; Boynu bükük, gözü yaşlı, nefesi solgun, elleri titrek, Hep mazlum, hep çekimser bir şekilde yaşadı, mağdur olan arkadaşlarımız...Ey! İnsanlıktan bahseden, aydın kıyafetinin ardına sığınıp, ne dediğini , neyi savunduğunu kendileri de bilmeyen insanlar! Bırakın üniversite önünde göz yaşı döken kardeşlerimizi, sizin Allah'a karşı da saygınız yok! Ben öğrenim zamanlarında hiç bir eğitmenin, Kişiliğinden taviz verircesine, öz benliğini kaybedercesine, kendini insanların zihniyetlerine meze edercesine giyinen bir bayan arkadaşa " bu şekilde derse giremezsiniz " dediğini görmedim. Hatta onlara daha alakadar edalar ile yaklaştığına şahit oldum! Ve bunun yanında Sırf dininin, onu yaratanın emrettiğini yerine getirdiği için, gözü yaşlı kapıdan dönen çok kardeşimi gördüm! Ve artık bunlara tanık olmak istemiyorum! ßu kadar çirkeflik, bu kadar adilik olmaz ya! Dağdaki pkk dan ne farkınız var. ßirileri vatan haini , Siz insan inanç haini! Her haine verilecek tek ßir cevap var ßizim litaratürde, YA SEV , YA TERK ET! Sanki Mustafa Kemal Atatürk, türban yandaşı olsa , türban takacaktınız öylemi! Ayıp vallahi! Ölülere kuLLanmayı bari ya! Hanginiz Kemal Atatürk'ün izinden gidiyor? Soruyorum size? Sokağa çıkıp, bağırmaktan başka , kendinizi aşağılamaktan başka ne yapıyorsunuz? Allah size hidayet nasip etsin!


 1. BENİM CİDDİ CİDDİ MERAK ETTİĞİM BİR KONU VAR

  YILLARCA BU BAŞÖRTÜSÜ SEBEBİYLE MİTİNGLERDE OY AVCILIĞI YAPTILAR VE BAŞÖRTÜSÜNÜ VE DOLAYISIYLA İSLAMI KULLANIP NEMALANDILAR VE İKTİDAR OLDULAR

  HATIRLARMISINIZ BİLMEM CUMAA ÇIKIŞLARINDA ÜNİVERSİTE KAPILARINDA TAKSİMDE BEYOĞLUNDA ÜLKENİN DÖRT BİR TARAFINDA BAŞÖRTÜSÜ EYLEMİ YAPANLAR ŞERİAT ŞERİAAT DİYE BAĞIRIP KURANİ KERİMİ ZİNZİRE VURANLAR OTOYOL KESİM REKTÖR KOVALAYANLAR.
  NE OLDUDA AKP İKTİDAR OLUNCA BU EYLEMLER ÜLKE GÜNDEMİNDEN UZAKLAŞTI BAŞÖRTÜSÜ SORUNUMU ÇÖZÜLDÜ.
  AKP İLK BEŞ YILDA KADROLAŞALIM ŞUAN İÇİN ÇOK ERKEN DEDİ
  EE BİR BEŞ YIL DAHA GEÇTİ NE OLDU ANAYASA MAHKEMESİNE VARINCAYA SİZİN EMRİNİZDE İSTEDİNİZ KİŞİYİ İÇERİYE TIKIP İSTEDİĞİNİZ ATAMAYI YAPTIĞINIZ ŞU DÖNEMDE BU BAŞÖRTÜSÜ SORUNUNU NE ZAMAN HATIRLİÇAZ

 1. başörtüsü dramı..
  başörtüsü dramı demişsiniz yazınızı başlığına başörtüsü bir dram değilki bu ülkede bunca sorun varken başörtüsünü sorun oluyor ki isteyen kapatır isteyen istediği şekilde dolaşır. devletin kendisi sorun yapıyor.....malzeme olarak kullanılıyor başörtüsü sadece bu ...Yorum Yaz