Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

“Başörtüsü Dramı Devam Ediyor!”

31-10-2010
3687 kez görüntülendi

İnsanlığın, Kuran-ı Kerim’in rehberliğine her dönemden daha çok muhtaç olduğu bu asırda, yeni anayasa tartışmaları etrafında kopartılan ve bugünlerde insanın haysiyet ve şerefini ayaklar altına alan “başörtüsü” tartışmalarını hafakanlar basarak hep beraber izliyoruz…

Kuran-ı Kerimi rehber edindiğini söyleyen Müslümanlara her zamankinden daha büyük sorumluluk düşmektedir bugünlerde. Bakın bugün bu ülkede tartışılan konulara ne demek istediğimi daha iyi anlayabiliriz…

Bir tarafta özerklik tartışmaları altında ülkemizin bir bölümü üzerinde hayaller kuranlar ve onlara karşı akli selimle dik duran bir cepheden söz edilebilir… diğer taraftan da, inançlarımız ve onu uygulama çabası içinde olan bu ülkenin insanına reva görülen muameleler, sanki sahipsiz gibi sürekli tartışma konusu edilebilmekte…

Başörtüsü konusun da iki yazı kaleme aldım bugüne kadar…”Başörtüsü dramı ve hakaret” ilk yazımdı. Daha sonra 411 milletvekili tarafından kabul edilen yasaya karşı, anayasa mahkemesinin bu kabul edilen yasaya vize vermeyen uygulamasını eleştirdiğim “dokuz el kaosa kalktı” başlıklı yazılarım da ki ifadelerimin bugün de arkasındayım!

Yukarda ki cümlemde, şuurlu Müslümanlara her zamankinden daha büyük sorumluluk düşmektedir dedim. Evet,”kendisinden hiçbir şüphesi olmadığına inandığı Kitabının rehberliğinden istifade etmeyip” makamı ve maddi çıkarlarını gözeterek,inandığı değerleri heba etmesi,kaçınılmaz olarak karşı tarafı cesaretlendirecek ve bugün yaşadığımız bu açmazlara bizi duçar edecektir…Daha açık ifadeyle; ucuz yollara saparak “zaman sana uymuyorsa sen zamana uy” diyecek ve yaşantısıyla,söylemleriyle karşı tarafın iştahını kabartarak olmadık hakaretlere de maruz kalacaktır!...

Bizim için “yakın tehlike” sorumluluğumuz altında olan insanımıza, hem devlet eliyle hem de bizatihi kendimiz olarak “dinimizin gereklerini” öğretemememizdir!...Bugün geldiğim noktada ki tartışmalar benim haklılığımı teyit eden mahiyettedir…

Bu uzun girişten sonra şimdi asıl meselemiz üzerine kalem oynatabilirim sanıyorum!...

Ben her yazımda en ağır eleştirileri bile yaparken sürekli edebimi muhafaza ederek, kimseyi kırmadan, dökmeden, olayları kişilere indirgemeden meramımı ifade etme gayretindeyim.

Ama şunu ifade edeceğim izninizle, Müslümanlar, Müslüman’ca bir hayat yaşamadığı sürece,bugün yaşadığımız sıkıntılar artarak devam edecektir!

Hadi sınırlarımızı biraz zorlayalım ve başörtümüze dil uzatanlara Necip Fazıl Üstadımızın bu konuda ki bir tespitine yer vererek bugün ki yaşanılanları pratiğe dökelim…” Hayvan bile pisliğini örterken…kedi ve köpek bu işi ayaklarıyla görür…at ve eşek işeyeceği zaman arka ayaklarını açarken…ve bunlar hemen göze çarpmaması gereken uzuvlarını kuyruk altına ve apış aralarına saklarken…Bir çeşit insan da bu fıtri ihtiyacı anlayamamak ne oluyor? Kuran böylelerine “hayvandan aşağı” diye kaydeder…Örtünme,kadını da en güzel ifadeye bürüyen bir tertip arz eder ve bilhassa kadını,ahlak telkin edici,haşyet verici ve hürmet çekici bir cazibe heykeli olarak diker…”

Daha öncede yazdım…Ben din alımı değilim onun için Ayet ve Hadislere müracaat etmeyecek sadece bugün ülkemizde ki yaşanılan drama karşı söz söyleyeceğim!

Çünkü; Başörtüsü konusunda ki mesele önce hanımlarımızı ilgilendiriyor. Onların ne giyeceğine kim karışabilir…İsteyen Allahın Ayetlerini bazı Kuran yorumcuları gibi başını örtmek olarak anlar isteyen de anlamaz. Kuranda örtünmeyle ilgili üç ayet var bırakın bu ülkenin hanımları kendi anladıkları şekilde bu ayetleri tefsir edip, gereğini yapsınlar… Benim derdim insan haklarına tamamen zıt uygulamaları sorgulamak..Mesela benim sevgili anacığım, başına beyaz çember bağlar, üzerine de çeşitli renklerle puşi sarar!

Öncelikle, Üstadın ortaya koyduğu bu kıstaslara Müminler olarak biz riayet edeceğiz. Bu durumun nasılını ve niçin ini öyle göstereceğiz ki, karşı tarafın eline koz vermeden inancımızı hayatımıza dost doğru tatbik edeceğiz. Bir eli yağda bir eli balda Müslümanlardan olmayacağız!...

Sevgili devletlularımız buyuruyorlar ki; Başörtüsü üniversitelerde serbest olsun ama kamuda bu yasak devam etsin! Yanı, inancı gereği başını örten kızlarımız,doktor olsun,mühendis olsun,avukat olsun ,öğretmen olsun ama okul bittikten sonra evlensinler çoluk çocuk yetiştirsinler. Bu laik ülke,onlara da kamu hizmetini en güzel şekilde vermesini bilir,biz onları düşünerek böyle bir karar alıyoruz! Dünya üzerinde bundan daha aptalca bir düşünce olabilir mi ?  

Ey haşmetmaaplar!

Köylerimiz boşaldı biliyor musunuz? Bir zamanlar, bugün okumak için can atan kızlarımızın anneleri köylerde yaşıyorlardı ve onlar bahçelerini ekip biçerek aile bütçelerine katkı sunuyorlardı…Ama bugün, boşalttığınız,üretim yapılmayan sadece gezip tozmak için var o köyler! Bu korkuyu üzerinizden atın, bırakın da insanlar bu güzel ülkede kardeşçe yaşamanın keyfini sürsünler…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bile hükümetten garanti istiyor, daha önce  AKP’lı Burhan Kuzunun açıkladığı gibi… Neymiş efendim bu garantinin adı; kızlarımız üniversiteye Başörtüsü ile okuyabilmeli ama kamuda çalışmaya sıra geldi mi buna yasalarla engel olunmalıymış! Size mi düştü bu garantiyi istemek Sayın Bahçeli! CHP ve laikliği ilahlaştıran bir sürü insan, kadınların başörtüsü ile değil üniversitelerde okumasını kamuda da çalışmamasını zaten yıllardır seslendirmiyor mu?

Bir meslek sahibi olan başörtülü kızlarımızın günahı ne? Bir taraftan siyasetçiler bir taraftan da bu ülkenin işverenleri bu kızlarımıza neden çalışma imkanı sunmuyorsunuz? 24 milyon çalışma yaşında kadın var bu ülkede ama sadece 6 milyonu istihdam edilebiliyor bundan haberiniz var mi? Pekala anayasamızda teminat altına alınan çalışma hürriyeti, başörtülüler için geçerli değil mi?

Bu meselenin “dram” olmaması için yapılacak iş şudur…Sayın Başbakan, CHP’nın talep ettiği dokunulmazlıkların kaldırılması noktasında ki isteğine rıza gösterecek ve konu behemehal  mecliste çözümlenecektir. Hem Sayın Başbakana sormak istiyorum,bir zamanlar sizin de seslendirdiğiniz dokunulmazlıklar kalksın talebiniz,binlerce üniversite yaşına gelen Başörtülü kızlarımızın dramından daha mi önemlidir? Yoksa bir seçim süresince de bu meseleyi nasıl istismar edeceğinizin hayalını mi kuruyorsunuz?!...

Görüşmek üzere,Allaha emanet olunuz…

Yorumlar

 1. Temcit pilavi mi?
  Proselytism ve hakli din savaslari yillarca devam edebiliyor malesef. Yasadiginiz kapali cevrenin kulturune gore Herkes kendini hackli gorebiliyor.Ilahiyatcilarimiz yeterince anlatiyor AMA millet isine geleni anliyor tabi..Afganistanda da ruj suren kadinlarin dudaklari kesiliyor. basortusu din bir symbol mu? Gelenek mi?Allahin izniyle neyi neden yaptigimiz hususunda aydinlaniriz insallah? Allah korkusuyla mi? Aile ve mahalle baskisiyla mi basortusu takiliyor sizce?kadinlarin sacinin gorunmesinin dinimizde onemi nedir?
  basortusu dindar gecinen kesimin zaten kadina dayattigi Sosyal izolasyonun bir bahanesimi yoksa?

 1. size ne oluyor?
  bahar hanım,başını öretenler ister dini gerekçeyle ,istersede geleneksel olarak başlarını örtüsnler size ne bundan? burda ki mesele özgürlik meselesi değil mi? milyonlarca kadınımız bugün bu ülkede başını örtüyorsa onların özgürlük meselesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? sayın yazar,başörtülü kadılar kamuda da çalışmalı dıyerek bır tabuyu yıkmıştır ,kaleminize ve yüreğinize sağlık..

 1. geçım zorlaştı
  tam da sorunun uzerıne ayak bastınız. !!banane tabi kadın başıma bana laf söylemek duşmez...rahatsız mı oldunuz?Bence kadın başıyla evinde otursunlar, erkeklerın işine karışmasınlar,daha hayırlıçalışma hayatında bir namahrem gorur gunah yazılır,. dini başörtusuyle indirgeyenlerı Allaha havale ediyorum.

 1. kendinizi onların yerine koyun!
  ben bahar hanıma size ne oluyor diye sormadım,ürenize alınmanıza gerek yok ama sizde başörtüsü takanlara neden takıyorsunuz deme hakkına sahıpmısınız bunu da düşünün lütfen?

 1. kim çözebilir?
  siz önüne gelene çatmışsınız belki haklısınız da ama bu meseleyı ak partıden başka çözecek siyasi bir arde biliyormusunuz ya da başka bir alternetıfınız var mı? her şeyi ortada bırakıp ayzıyı sonlandırmışsınız..

 1. Baş Örtüsü
  Sevgili Abdurrahman bey
  Günümüzün çözülemeyen sorunu baş örtüsü yarasına güzel bir yorum getirmişsin. teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Bu güzel yorumuna bende birazda olsa katkıda bulunayım istedim.
  Kime sorarsan elhamdülillah bende müslümanım, bende inanıyorum der. Müslümanliği kimseye bırakmaz. Ancak Müslümanlığın kaidelerini ise yerine getirmekten imtina eder. Bizler müslüman isek bir dine inanıyorsak önce o dini öğrenmeli daha sonra yaşamlıyız. Dinimizi öğrenmeden kulaktan duyma laflarla ahkam kesmemeliyiz.
  Bir büyüğümüz bir sohbetinde şöyle anlatıyor.
  Konya’dan biri İstanbul da bulunan dostuna bir mektup yazıyor Konya’da bulamadığı bir ihtiyacını İstanbul’da bulunan bir dostundan istiyor. Dostu mektubu her gün okuyor cebine koyuyor. Konya daki dostunun isteğini yerine getirmiyor. Aradan uzun bir zaman geçtikten sonra bu iki dost istanbul’da karşılaşıyorlar. Konya’daki dostu İstanbul’daki dostuna ben sana bir mektup yazmıştım mektubumu almadın mi? diye soruyor. İstanbul’daki dostu almaz olurmuyum? aldım diye cevap veriyor. işte mektubun cebimde. Konya’lı dostu adama ben mektubu cebinde taşıyasın diye yazmadım senden bir istekte bulunmuştum. onu niye yapmadın. Yazıklar olsun sana diyor. Adem cevap veremez.
  Allah Teala bizlere bir mektup(Kuran-i Kerim)gönderdi. bizler onu her gün öpüp koklayıp rafa kaldırıyoruz. içindekileri okuyup, anlayıp anladıklarımızı yaşamıyoruz. Yarın mahşerde mektubu bize gönderen bizden bunun hesabını sormayacak mı?
  Allah selamet versin bir hocam anlatmıştı. Köylerinde yaşlı bir kadın saçının bir teli mahrem olmayan bir erkek tarafından görüldü diye saçlarını kökünden kazımış. Günah işledim diye birde şimdiki hanımlarımıza bakalım. Saçı-başı, bağrı hatta neredeyse apış arası açık da umurun da bile değil bunu da ne için yapıyormuş çağdaşlık, ilericilik, adına,böyle çağdaşlık yerin dibine…
  Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol
  Ya inandığın gibi yaşa yada yaşadığın gibi inan

 1. Baş Örtüsü
  Nur Süresi 30 ve 31 ayetlerin diyanet işerli sitesindeki mealleri
  30. Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.

  31. Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz

 1. Kurani Kerimin en guzel hali Arapca okunur.
  Arapcada Zal,, ve nun,, harflerinin bir araya gelmesi sizin,,ZiNet degerli ,,ezy,,diye dusundugunuz, turkcede de kullandigimiz kelimeler gercekten .Benim anladigim ZiNa yapmayin seklinde.
  Mehmet Akif Ersoy bile yillarca tercume ettigi Kurani kerimi kendi anlayis darliginda yeterli tefsir edemedigini aciz kaldigini dusundugunden yakmisti hatirlatayim.

 1. insan hakları
  başörtüsü meselasine özgürlük ve insan hakları bağlamında bakmadığımız müddetçe her kesın bir dini yorumu olacaktır.

 1. Kur'an-i Kerimi Anlayarak Okumak

  Yasin suresi :

  69 - Biz ona şiir öğretmedik. Bu ona yaraşmaz da... O sadece bir öğüt ve apaçık bir Kur'ân'dır.

  70 - (Bu), diri olanları uyarmak ve kâfirlere de azab sözünün hak olması içindir.

  Neml Suresi :

  80 - Bil ki sen, ölülere işittiremezsin, arkasını dönüp kaçmakta olan sağırlara da daveti duyuramazsın.

  81 - Sen körleri sapıklıklarından çevirip doğru yola getirecek değilsin. Ancak (gönülden) teslim olarak âyetlerimize iman edenlere duyurabilirsin.

  Rum suresi :

  52 - Çünkü sen ölülere işittiremezsin. O daveti, arkalarını dönmüş giderlerken sağırlara da duyuramazsın.

  53 - Körleri de sapıklıklarından hidayete getiremezsin. Sen ancak âyetlerimizi iman edeceklere duyurursun da onlar müslüman olur, selâmeti bulurlar.

  Fatır suresi :

  22 - Ölülerle diriler de eşit olmaz. Gerçi , her dilediğine işittirirse de sen, kabirlerdekine işittirecek değilsin.

  İbret olmaz bize her gün okuruz ezber de
  Yoksa hiç mana aranmaz mı bu ayetler de

  Lafzı muhkem yalnız anlaşılan kuranın
  Çünkü kaydında değil hiç birimiz mananın

  Ya açar nazmı celilin bakarız yaprağına
  Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına

  İnmemiştir hele Kuran şunu hakkıyla bilin
  Ne mezarlıkta okunmak ne fal bakmak için.

  (Mehmet Akif ERSOY)

 1. çözüm istenmıyor!
  değerli abim,yazdıklarına katılırım ama kabahat sadece kendisini laik olarak ifade edenlerınde değildir.ınsaflı ve vizcanlılaıklerde var bu ülkede,akp çözmek isteseydı bu mesel çözülmüştü bu güne kadar,nelerı çzödüler bu mesleyımı çözemeyecekler!

 1. turkiyede iki farklı din
  başlıktada yazdıgım gibi turkiyede iki farklı din vardır.bu iki farklı dinın çekişmesi bitmedigi sürece çözüm bulmak zor olacaktır.çekişmelerın bitmesi için hak dini islamı dogru ve sürekli anlatmakla çözüme gidebiliriz.bir diger dinde atezimdır 1923 lerde bu din başlamıştır ayetleri fransadan ve isviçreden indirilmiştır haşa peygamberide ataturk tur soylarıda maymundan gelme olduklarını idea etmektedirler.ateizm dininın şartları üç tür laiklige iman ataturk ke iman chp ye oy vermek bu üç şartı yerıne getırdınmı ateizim dinini kabul etmış olursun bu dine göre ALLAHIN yasakladıgı her şey serbesttir.ve daha basittir çünki namaz oruç hacca gitmek derdi yoktur en kutsal günleride cumhuriyet bayramı ve 10 kasımdır.şimdi benim dinim islama inanmayan kitabım KURAN'a inanmayan ve kuranın gökten indigine zannedilen diyen ateizim peygamberi ve zihniyeti içinde olan insanlarla baş örtüsü sorununu nasıl çözeceksin çık işin içinden bakalımYorum Yaz