Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Babı-Ali Densizi…

16-06-2009
2472 kez görüntülendi

Uzun zamandır bekliyorum,Rize’yi ve Rizelileri karalayan “babı-ali densizine” kim yada kimler okkalı bir cevap yada şamar atacak diye! Maalesef bugüne kadar bir iki cılız ses dışında bu densizliğe tepki koyan olmadı…Bura da bir hakkı teslim etmek istiyorum,sevgili kardeşim Fatih Sultan Kar,sıcağı sıcağına o densize kendi üslubunca cevap vererek,bir nevi Rize’nin sadece kültür ve sanatıyla ilgili değil aynı zamanda hakkına tecavüz edildiğinde nasıl tavır alınması gerektiğini de göstermiştir….

 

Pekala,bu ukalaca karalamalara kim yada kimler cevap vermeliydi? Öncelikle bu görev kimindi? Bu haddini bilmez yazar bozuntusunu,Cennet Rize’mize davet eden ,yediren,içiren ve döndükten sonra da ; siz bana ,Rize insanının misafirperverliğini gösterdiniz ama ben de size böyle yaparım demek suretiyle o malum yazıyı kaleme alan şahsa karşı,davet sahipleri neden tepki koymazlar!

 

Ya ,Rizeli olmanın ayrıcalığını sürekli dillerinden düşürmeyen sivil toplum örgütlerine ne demeli! Derneklerimiz,kültür adamlarımız,siyasetçilerimiz kısaca Rize üzerinde söz söyleyen kimimiz varsa bu konuda suskun kalarak,beslendikleri “Rizelilik aidiyetine” ihanet etmişlerdir!…

 

Geçen yıl “Rizeli demek kafi” yazımı hatırlatmak istiyorum sizlere. Orada şöyle demiştim..

 

 

Evet , anlama iradesi ferdin şuurundan doğmaktadır. Rizelinin var olan şuuru inanıyorum ki; iradeye dönüşmeye başlamıştır. Bu durum insani sorumluluklarımızın da kapısını aralamaktadır aynı zamanda …

Rizeli ,Allaha kul olmak demenin hiçbir şeye kul olmamak demek fikrinin manasını kişiliğinde cem etmiştir. Rize’ye ve onun coğrafyası üzerine ahkam kesenlerin , o coğrafya ya ve insanına birde bu açıdan bakmalarını tavsiye ediyorum… Unutmayalım , Rizeliyi anlamadan onun harikulade coğrafyasını anlamakta mümkün olmayabilir !       

Gelin hep birlikte bir kez daha düşünelim… Ulusal basında çıkan bu yazı üzerine, ,sessiz,silik kalmamızın izah edilebilecek bir tarafı var mı? Biz bas bas bağırıyoruz “Rizelinin var olan şuuru,iradeye dönüşmeye başlamıştır” diye ama maalesef şu yaşadığımız olayda bile görüyoruz ki; Rize ve Rize üzerinden parsa toplamak harika ama iş Rize için bir şey yapmaya sıra geldi mi sus-pus olup,tepkisiz kalmak…

Rize ve onun harika coğrafyası üzerine ahkam kesenlerin, Rizeliyi anlamadıklarını ben yıllardır yazıp çiziyorum. Bu durumu yıllardır,bizzat tespit eden birisi olarak şunu da ifade etmeliyim. Maalesef, benim canım hemşerilerim, Rize dışına çıktıkların da, Rize’yi ve Rizeliliği temsil noktasında zaaf göstermektedirler! Bu yaşadığımız olayda da bunu bizzat görmek mümkündür…

Aşağıya alıntıladığım cümlesinde bakın bu “Babı-ali densizi” ne diyor…

Rize zaten son yıllarda gericiliğiyle toplumsal hafızamıza kazınan bir şehir: Çok da garip bir karışım gerçi. İsmail Türüt ve Şevki Yılmaz gibi grotesk figürler de buradan çıkma, Tarkan ve Cihan Doğan gibi parıltılı şarkıcılar da.

Ama tabii Rize çoktandır hepimiz için sadece Recep Tayyip Erdoğan´ın memleketi. Rize´ye sık sık giden ve memleketini çok seven Erdoğanın Rize’de işlenen şehircilik cinayetini görme memesi, bu konuda herhangi bir adım atmaması çok şaşırtıcı, üzücü.

Bu cümlesini iki nedenle aldım…Birincisi,bahsettiği isimlerden sadece,İsmail Türüt ,Rize doğumlu,diğerleri ise yukarda bahsettiğim “Rizeli olma aidiyetini” sonuna kadar kullanarak, nufuz sahasını geniş tutmaya yönelik Rizeli Hemşerilerimiz! İkinci neden ise şu; Rize,yıllardır toplumsal hafızasında “gericiliğin şehri” olma özelliğini koruyormuş ,”milli ve manevi değerlerin” Rizeli için hayatın mihenk noktası olduğunu anlamaktan yoksun “babı-ali densizi”!..

Ben yazıyı daha fazla uzatmak istemiyorum doğrusu…Biliyorum ki; tv ekranlarında ve gazete sayfalarında, nasıl birisi olduğunu,Rizelilerin bildiği bu  yazar müsvettesi, Rizeyi ve Rizelileri karalayarak prim yapma derdindedir…ama bilmelidir ki; “güneş balçıkla sıvanamaz”…Ve bir kez daha o na ve tüm Rize kamuoyuna ,Üsdat Necip Fazıl’ın Rizeli ile ilgili hükmünü sayfama alarak şapa oturtucu cevabı O’nun tespitleriyle  vermek istiyorum…

…Hakikaten , hususiyetlerin en zenginlerinden biri de bu adam … Doğruluğu mesel haline gelmiş , namuskarlığı hastalık derecesine çıkmış bir Rizeli … Ve tabii , gayet Müslüman … Rizeli demek kâfi … Evet , Sultanahmet tevfikhanesinde büyük kapıya bakardı. Asla hatır ,  gönül dinlemezdi. Haddine mi düşmüş kimsenin , ona bahşiş kabul ettirebilmek ? … ( Cinnet Mustatili NFK )

 Görüşmek üzere,Allaha emanet olun…

Yorumlar


 1. Kardeşim bir rus manatı etmez adam neyine muhatap olacan kaale bile almaya deymez zaten korkudan geberiyodur.Şerefsiz Rizelinin en hassas olduğu manevi değerlerden vuruyo sen kimsinde koca bir şehri şalyalı ağzınla karalamaya çalışıyosun adam gibi yaşa geber git sana kimse karışmıyo sende kimsenin hayatına karışma insanların gurur duyduğu özel halleri senin hoşuna gitmeye bilir olsun hakarete niye döküyosun fuşkilanamamiş sorsaydın onudu bulurdun yokmu var ama senin gibisi yok bizim orda maalesef.

 1. Olsun be ne çıkar....
  Sayın Akın Rizelileri karalamakla hiç kimse bir yere varamaz.Benım garıbıme giden sizin gibi bir düşünce üstadinın bunu ciddiye alıp bu sayfayı meşgül etmesiidr.Elbette bizler kendimizi her kese anlatamayız anlatnak zorundada değiliz.Bizleri bilen biliyor onun için bu türlü yazilar da olaçakkı insanların ve yörelerin kiymeti bilinsin.Altin çamura düşmekle değer yitirir mi?
  Bizlerde bir çamurun ağzına düşmüşüz olsun be ne çıkar.
  Zira atasözümüz vardır meyve veren ağaç her zaman taşlanır diye.
  Üstadin tesbitine bayıldım doğrusu.Bizim bütün sıkıntımız bu tesbitte yatıyor sayın AKIN.
  Doğruluğu mesel haline gelmiş , namuskarlığı hastalık derecesine çıkmış bir Rizeli!!!
  Bütün RİZELİLERİN bu hasletlerle buluşması dileklerimle ALLAH'A emanet olunuz....

 1. duyarlilik
  abdurahman bey, oncelikle bu duyarliliginizdan dolayi kendim ve duyarli rizeliler adina size tesekkur ediyorum.Guzel ilimiz rizeyi bu sekilde kotuluyen bir yazi cevabziz birakilamazdi,tabiiki bunuda yapacak icinde rize sevgisi olan sizin gibi kalemine hakim insanlar lazimdi.Isterdimki birler deyil yuzlerce rizeli cevab verseydi,ama sunuda dusunuyorum, acaba fazla tepki bu kendini yazar zanneden kisinin populestligini arttirirmiydi?umarimki yaziniz yerine ulasmistir,tekrar tesekkurler.

 1. iyiki varız
  rizeli her dönem bu kazığı yer,gelenden gıdenden ama kendıne gelmez,acır,sonrada dost olur,iyiki rizeliler var ..

 1. etki-tepki
  rizeli neden bu kadar tepkisizdir yada osman aygün gibi hemşerılerımız tepkılere neden tepkı koyar anlamak mümkün değil.30 bın ınsanın katılıne sahıp çıkılır ama bu memleketın çimentosu olan rizelilere hakaret yapılır hemde kamuoyu önünde,tepkı koyana neden tepkı koydun diye de sorarız,acayıp milletız vesselam!

 1. RİZE DEN YOLA ÇIKAN
  KİMSE RİZELİNİN EKMEĞİNİ YİYİP RİZELİYE İHANET EDEMEZ BİLİRDİK ESKİDEN AMA GÖRÜYORUYORUM Kİ HEM EKMEĞİNİ YİYOR HEMDE HAKERET EDİYORLAR ARTIK RİZELİLERE AMA ŞU MALESEF ACI BİR GERÇEK SON YILLARDA NE OLDU BİZ RİZELİLERE DE BU KADAR HAKARETE MARUZ KALMAYA BAŞLADIK ZANNEDERSEM O GAZETECİ BOZUNTUSUDA RİZELİLER NASIL OLSA BU TÜR ŞEYLERE ARTIK ALIŞTI BENDE BİR YAZI YAZSAM OLUR DİYEREK BÖYLE BİR YAZIYI KALEME ALMIŞ EEEEE NE YAPSIN EKMEK PARASI BAKTIKI BU RİZELİLER NE YAPARSAN YAP KİM ONA HAKARET EDER GİBİ DAVRANIRSA PEŞİNDEN GİDİYOR ONU YANLIZ BIRAKMIYOR BEN DE O YOLU DENEYİP BÜYÜK BİR GAZETECİ OLAYIM BAKTIKI SEÇİMDEN SEÇİME RİZELİ HATIRLAYIP (DAHA NE YAPAYIM DA DİYEN )ESNAFLA HALK LA DALGA GEÇEN UKALA BİR İNSANI BELEDİYE BAŞKANI SEÇEN İNSANLAR BENİ DE YÜCELTİR BENDE BÜYÜK BİR GAZETECİ OLURUM ADAMIN DÜŞÜNCESİ BENCE BUNDAN İBARETTİİR BUNU SORUMLUSU BİZİZ DÜNÜŞMEK LAZIM NEDEN O ŞAHIS BÖYLE BİR YAZI YAZMIŞ ACABA.....!


 1. ŞAŞI BİR ÇİFT GÖZ.ONDAN DAHA ŞAŞI SÖZDE FİKİRLER.BELKİ ANLAMINI BİLE BİLMEDİĞİ,BATI DEVŞİRMELİ,ÖZENTİLİ ENTEL KELİMELERLE SÜSLENMİŞ VE ARTIK CILKI ÇIKMIŞ MEYHANE EDEBİYATI. ANASON KOKULU KÖŞESİNDEN HAYATI BOYUNCA ULAŞAMAYACAĞI BİR MEDENİYETE ÇAMUR ATMAYA ÇALIŞAN HİNT FAKİRİ.ELİNİ ŞAPKASINA DALDIRIP NE ÇIKARSA BAHTINA MANTIĞI İLE YOL ALMAYA ÇALIŞAN KALİTESİZ İKİNCİ SINIF BİR HOKKABAZ. RİSALE-İ TEDRİSİNDEN GEÇTİĞİ HOCALARINI ARATMAYACAK KADAR KENDİNİ İYİ YETİŞTİRMİŞ HEYECANSIZ BİR TOPLUM MÜHENDİSİ.ÇİFT PORSİYON BİR LAPADAN DAHA MİDE BULANDIRICI BU ŞAHSİYET(LER) , ÇOK DEĞERLİ FİKİRLERİNİZ HASSASİYETİNİZ VE EN ÖNEMLİSİ ÖNDERLİĞİNİZ SAYESİNDE BAŞTA RİZE OLMAK ÜZERE TÜM KAMUOYUNDA HAKETTİĞİ YERİ BULACAKTIR. BİR MEMLEKET SEVDALISI BİR RİZE AŞIĞI OLARAK ÇABANIZA , DUYARLILIĞINIZA YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGI VE SEVGİLERİMLE...


 1. orhan okumuş isimli yorumcunun ifadeleri gerçekten duygulandırdı bir rizeli olarak benı.malum yazar ve onun gibi düşünenler var olacaktır fazla ciddiye almak gerekmez.yazarın dediği gibi,güneş balçıkla sıvanmaz.

 1. sesımızı yükseltelım
  rizeli ve rizelilik duygusu yitiriliyormu nedır.herıfın bırı çıkıp davetlı olarak gelıyor gerı dönüyor ağzından salyalar akarak rizeliye saldırıyor ama tepkıler cılız.sağolun duygularımıza tercüman oldunuz.bu adamı kaale almayalım dıyen arkadaşlarada katılmıyorum,sessız kalkam ıddıaları kabul etmektır unutmayın.

 1. onun esas adı zaten dönme eray eğin değilmiydi?
  ben bu şerefsiz herifi bazı şarkıların yorumculuğundan yani jüri üyeliğinden tanıyorum.ta o zamanlarda gözüm hiç tutmadıydı bu şerefsizi.bir kere allah onu erkek yaratmış ama o erkek olmak istemez bir konuşma ve laubali tavrıyla tüm jürü dahil olmak üzere orada bulunan herkesi sinir etmişti.inanınki onun amacı zaten kamuoyu yaratarak bazı şeyler ortaya atıp o konular üzerinde tartışma yaratmaktır.bulunduğu her yerde bunu başarmıştı ve inanınki hiç aklıma gelmezdi rizelilerede böyle bişeyler takar söyler diye al işte geldi başımıza.tüm yorumcuların sözlerine içten katılıyorum ama bunu kim nasıl ve ne sebeple getirmiş buralara kadar onuda anlamış değilim.esasen benim yorumcuların yorumuna yorum yapmak değil amacım direk yazara karşı dır. ancak o kadar çok güzel anlatılmışki bu densizin densizliği ben aralarına neler desem doldurmuyor.ve burdan da anladımkı bu şerefsiz başarmışm bir tartışma ortamı yaratmayı.bakın şimdi ben diyeceğimki böylelerine karamış sopası lazım hemen beni kaba,kalınkarbuğalı,agresif hatta deli diye topa tutarsınız peki hadi gelin siz söyleyin bakayım bu adamın yaptığına karşılık hakkı nedir?ya afferin iyimi etmiş demek lazım yoksa bunu sokak ortasında evire çevire güzelce bir sevmekmi lazım!!inanınki bu adam zorla kendini sevdirecek herkese adam dedim çok pardon bu dönme dolap işte.ne deyim pek çok kışı yine kızacak bana biliyorum ama eskiden yoktu bunlar biliyomusunuz.kuş gribi,kene,domuz gribi derken alın size bir grip daha buda resmen babiali densiz gribi... allah bu ve bunun gibilerinden korusun hepimizi...siz merak etmeyin allah verecektir onun belasını en güzel ve en yüce merci allahın katıdır ve ona havale ediyorum o şerrefsizi...kalın sağlıcakla


 1. Bazı şeyler biz Rizeliler e müstahak...Herşeyde fanatiğiz, sonuna kadar,ucunda ölüm olsada fanatiğiz...Siyasette,sporda,ticarette vb sayabilirim...Abdurrahman Bey ismini vermiş ,cuk diye de oturmuş ismi,en edepli isim bu olabilir benim aklıma da geliyor isimler;fakat kendimi tutuyorum...Bu gazeteci müsvettesini Rize ye çağıran her kim ya da kimler ise onlar çıkıp bir özür dileseler ya, koca memlekette bula bula bunu mu buldular? Kuşum Aydın,Arto,Ajdar gibi ülkemizdeki marjinal karakterler dahi Rizemize gelseler bu kadar konuşmazlardı herhalde...Sorumlular ve bu adamı memleketime getirenler hesap versinler önce...Yürekleri varsa, üstelik Rizeliyiz diye geçiniyorlarsa, bu adamla çıkarlar basının ve halkın karşısına kendilerini aklarlar...


 1. hay ağzına sağlık karakulak.bu densiz ve onun gibiler meydanı boş bulmamalı

 1. KİM BU DAVET EDEN ŞİRKET?
  SAHİ KİM BU ÇAY ŞİRKETİ,KAMUOYU NEDEN BILMIYOR YADA HABERI YAPAN ÇAY HABER GIBI SİTELER NEDEN ,DAVET EDEN ŞİRKETIN ADINI YAZMAZLAR.

 1. hakaretler zinciri...
  Sayın Kemal KARAKULAK çok sivri dilli bir insan olmasına rağmen nedendir bilemiyorum tüm sözlerine hak veriyorum. ben esasen Rize'li değilim ama bu sitedeki tüm yazarlerın yazılarını okuyorum.yapılan yorumlarada bakarım ama yorum yapmam genelde ancak bu durum çok farklı bir şey. ben yarın bu insanın bize de böyle şeyler diyebileceğini düşünüyorum. o bakımdan kınamak istedim bu sözleri.verilen tepki çok yerinde ve isabetli tebrik ederim tüm duyarlı olanları. hiç kimse bir halkı karalama lüksüne sahip değildir. oray eğin in yazılarını okuyorum. bir yazısında bir gün herkes homoseksüel olacaktır demişti. buna çok tepki verdik bir insan neden bu sözleri söyleme gereği duyar anlamak mümkün değil. herkes demekle tüm insanları nasıl böyle karalayabiliyor.ilgi çekmek için demiş sayın kemal bey hakıkaten çok yerinde bir tespit.yinede sağ duyulu olmak lazım. selamlar.


 1. adam olmayanların tavrı budur,rizxeli kimin kim olduğunu biliyor bu tıpler kendılerıne yer edınmek için sağa sola saldıran ahmaklardır,ciddiye bile almaya değmez.

 1. rize
  sayın akın gereğini yapmışsınız teşekkürlerYorum Yaz