Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Avrupa Birliğinin Yolu Senoz’dan Geçer

29-11-2007
3378 kez görüntülendi

Artık zamanı gelmedi mi sevgili Senozlular! Bu ülke Türküyle- Kürdüyle- Çerkez’iyle-Laz’ıyla-Gürcüsüyle-SENOZLUSUYLA kurulmamış mıdır? Bizim atalarımızda… Osmanlıdan bu yana bu devlet için, vatan için, bayrak için, cepheden cepheye koşturmamışlar mıdır? ( Dedemin babası ve amcası da Sarıkamış dağlarında bu vatan için canının seve seve vermemişler miydi?)

En son söyleyeceğimi en baştan söyleyeyim de birilerinin kafası karışmasın… artık zamanı gelmedi mi derken kastettiğim şudur; “ Bağımsız Senoz Cumhuriyetini” kurmak ve bu uğurda ne gerekiyorsa hem maddi hem manevi olarak bütün senozluların elini taşın altına koymaları noktasında ki sorumluluklarıdır!   

Biliyorum ki, bizim bir “gerilla” kadromuzun bugüne kadar oluşturulmuş olması gerekirdi. Ama olsun zararı yok. Belki bu gerilla kadromuzun olmaması uluslar arası alanda sesimizin yankı bulması konusunda handikap oluşturacaktır. Hatta bize diyeceklerdir “ sizin silahlı bir gerilla kadronuz mu var senoz’un dağlarında” diye de… Bende kabul ediyorum bu eksikliğimizi ama Türk Devletinin başka konularda Senoz’u sömürmesi de az bir şey midir yani!

Yıllarca dilimizle alay edilmedi mi? Hangi Senozlu tulumunu rahat icra edebildi? Yıllarca derelerimizde ki alabalıkları kim tuttu? Yaylalarımıza turlar düzenleyerek o güzelim dağlarımıza çöplerini kim boca etti? Kara lastiklerimizle bile çarşı Pazar dolaşamadık rahatça! Ya şimdi… dağımızı taşımızı bu devlet denizleri doldurmak için kullandı. Yetmedi şimdide, derelerimize, ormanlarımıza göz koydu! Öyle ki;  Çatalderemizde, HES projesi altında yapmaya çalıştıkları barajlarla suyumuzu ve ormanımızı yok ederek bizi asimile etmeye çalışmaktadır bu devlet!

Bu tuzaklara artık düşmeyeceğiz değil mi sevgili Senozlular! Bu son tezgâh senoz halkının şuurlanmasına vesile olmuştur. Eğer bu konu Avrupa İnsan hakları mahkemesine havale edersek bakın görün o zaman, Senoz’ un bağımsızlığa giden yolunun önündeki engellerin nasıl bir bir yok olduğunu!

Bu bağımsızlık hareketinde, Senoz’un yetiştirdiği siyasetçilere de büyük görevler düşmektedir… kuşkusuz en büyük görevlerden biriside eski Başbakanlarız dan Çataldereli (ğağonç) Sayın Mesut YILMAZ’ a düşmektedir. “Avrupa Birliğinin yolu Senoz’dan geçer” sözünü hayata geçirmek için var gücüyle çalışmalıdır. Keza bugünkü hükümette görev alan, Başbakan Yardımcısı Biberozlu Sayın Hayati YAZICIda Senoz’un bağımsızlık yolundaki en önemli savunucularında olmalıdır!

Şimdi bağımsız Senoz’un sınırlarının nerden başlayıp nerede bittiğini sorduğunuzu duyar gibiyim sevgili Senozlular…Sizi merakta bırakmayayım. Bu sınırlar Madenköyden başlar, Senoz vadisi boyunca gider, Şemkehot’ un göllerinde biter! Ha bu arada sınırlarımızın etrafında akraba toplulukları da var tabi ki. Onlarda isterseler bu devlete “ referandum” yaparak katılabilirler elbette. Gerçi Senoz Cumhuriyetinin performansı bu akraba topluluklarının karar vermesinde önemli bir kilometre taşı olur kanımca. Burada geleceğe dair tek sorunumuzda eğer bağımsızlığımızı kazanırsak, Senoz devletini oluşturan köylerimizin ilerde otonomi istemeleri olabilir pekâlâ! Düşünebiliyor musunuz, Kaptanpaşa otonom bölgesi, Başköy otonom bölgesi, Yeşiltepe otonom bölgesi, Ormancık otonom bölgesi…vs.

Evet değerli Senozlular … Bağımsızlık yolu meşakkatlidir de aynı zamanda…. Bu yolda çok şey yapılabilir. Benim en önemli gördüğüm ve olmazsa olmaz diyebileceğim şudur; Türk basınını kafalamamız lazım. Eğer dünya kamuoyuna bağımsızlık arzumuzu duyurabilirsek inanın bana, biz elimizi sıcak sudan soğuk suya sokmadan dünyanın anlı şanlı kuruluşları, malum medyadaki malum kişilere para karşılığı, bizim bağımsızlığımızın elzem olduğu noktasında ki yazılarını yazdırarak kamuoyu oluşturabilirler…

Haini bol bir ülkede yaşıyoruz vesselam. Allah Vatansız, Bayraksız ve Dinsiz bırakmasın bu övülmüş büyük milleti…

Görüşmek dileğiyle; Allaha emanet olun… 16.11.2007

Yorumlar


 1. çok komik bir yazıydı.senoz cumhuriyeti :) asifos latom cumhuriyetleride yakındır o zaman? bölgecilik kokulu bir yazı

 1. .

  .
  " En son söyleyeceğimi en baştan söyleyeyim de birilerinin kafası karışmasın… artık zamanı gelmedi mi derken kastettiğim şudur; “ Bağımsız Senoz Cumhuriyetini” kurmak ve bu uğurda ne gerekiyorsa hem maddi hem manevi olarak bütün senozluların elini taşın altına koymaları noktasında ki sorumluluklarıdır! " böle saçma sapan düşünceler olur mu, her ne kadar bazı önemli konulara değinilmiş olsa da, bütün olarak ele alındığı zaman hangi amaç ile yazıldığı belli olmayan düşünceler topluluğu ortaya çıkmaktadır..!!!

 1. ya bi dur
  bu ne ya bir senozlu olarak bu yazıyı okurken utanç duydum abi sen kimsin de Türkiye cumhuriyet indne bağımsız bir cumhuriyet istersin hemde bütün senozlular adına kusura bakma ama saçmalamışsın,gece sanırım açıkta yatmışsın,bir de ne otonomi yahu senozdan senin gibi düşünen adam çıkması ya bidur allah aşkına günaha sokma beni

 1. Türkiye Cumhuriyeti
  Komikte komikliğin dışına cıkılmış.. Biri kürdistan der, biri Alevistan der, biri cumhuriyet der Nedir derdiniz anlamadım ki VATAN BAYRAK diyorsunuz, sonra kendi başınıza Cumhuriyet kuruyorsunuz bu bölücülüktür. Bunu ilk Fenerbahce yaptı ikinci siz Bir Ülkede bir tane CUMHURİYET olur ikicisi kurulursa bu Vatan bölmektir Senozluları da bu tür sacma sapan yazılarla zan altında bırakmayın.

 1. yazıyı iyi anlayın
  Abdurrahman kardeşim bu yazınla ülkenin ne hallere düştüğünü çok iyi anlattın.anlattın da okuyan arkadaşlar tam anlayamadı.arkadaşlar abdurrahman akın bu yazısı ile mutareke basınıyla kafa yapıyor.yabancı devletlerin bize bakışını yazısındaki örnekle gözler önüne seriyor.ya korkmayın o sizlerden fazla milliyetçi dir.yazıyı bir daha okuyun.


 1. Bağımsızlık için mücadele etmek, silahlı çatışmaya girmek değildir. Bazı değerlerimiz, güzelliklerimiz devletimiz tarafından göz göre yok ediliyor. Bağımsızlık için, güzel bir ülke için birlik ve beraberlik zamanı gelmiştir. Önce insan, sonra vatan. Kendin özgür değilsen, vatanında özgür kalmaz, vatana yararın olmaz. Yaşadığın yere ihanet, topluma ihanet olur. Hakkın için mücadele et, hakkını kimseye yedirtme, kimseye hakkını verme. Sizi tebrik ediyorum Abdurrahman bey, duyarlılığınız için.

 1. doğru okuma ve anlama
  sevgili senozlu ve okuyucular yazıyı doğru anlayarak okumak çok onemlidir yazıda ne anlatılıyor nekonu işleniyor dikkat etmek gerek bence bu yazıyı yazan arkadaşı tebrik etmek gerekir nedense b ulkeyi bolmeye çalışanlar odul aldığı bi ulkede bu yazıyı onlara karsı yazılmış bir eleştirme bir yadırgama olduğunu bile anlamayan insanlara anlatacak fazla da bişey yok gibi


 1. sevgili senozlüler bu yazıyı bu kadar biliçsizce okumanızdan dolayı bende bir senözlü kendimden utanıyorum.Burada konu ayrılık degil ayrılık nasıl meydana geldigini gösteren bir ironi sanatıdır.

 1. EL INSAF!
  BU NASIL İŞTIR BÖYLE ,HER GÜN BÖLÜCÜLER AĞIZLARINA NE GELIRSE SÖYLUYORLAR FAKAT ABDURRAHMAN BEY ONLARI ELEŞTIREN BIR YAZI KALEME ALIYOR GELIN GÖRÜN Kİ ANLAMA ZORLUĞU ÇEKEN ARKADAŞLAR YAZIYI ÇARPITIYORLAR..INSAF BE ARKADAŞLAR..

 1. ğalalayis
  başlığı ile içeriğinin alakası olmayan belki ima ile ulkemizde oynanan bazı oyunları anlatmaya çalışsada , heslerı kayaları ormanları ilişkilendirerek sapla samanı birbirine karıştırmış.boyle anlamsız hiçbir yarar taşımayan yazıları( zaten az okuyan bir toplumuz) okumaya yorum yapmaya vaktinin olduğunu sanmıtorum

 1. cahıl toplume böyle yazılar ne gerek
  evet cahil toplumu böyle yazi negerek konun başlığına bakan toplum atlamışlar senoz cumhurıyetıne zorları var sızvosla hemen peşine eklemışler teşk..sn akın bu mıllet için %85 ı aptal demışlerdı ya ınanma %99 oyle

 1. yoruma yorum
  iki kelimeyi bir araya getirip cumle kuramayan iki satır yazıyı doğru durust yazamayan elbette (aziz nesini onaylayarak) bu topluma aptal cahil diyecek LUGATTA APTAL VE CAHİL KELİMELERİNİN MANASINI BAZILARI TERSİNDEN TERCUME EDİYO GALİBA hani bisoz varya tek gıpta edimeyen şey akıldır diye çunku herkes kendı aklını beğenirmişte ondan vesselam

 1. Ne yazıkkı yazıyı anlamamışlar
  Yazının başlığına bakarak her halde yorum yapmış arkadaşlarımız.İçeriğini okuduklarını sanmıyorum.Kardeşimizin kasdettığı şey aslında ince ince ülkemizde oynanan sınsı oyunları ortaya çıkarmak içindir.Avrupa birliğinin yolu diyarbakırden ğeçer diyordu sayın yilmaz.Ülkemizde son yillarda oynanan oyunların ne olduğunu iyi bilmemiz içinkaleme alınmış hicivli güzel bir yazi bence. Türk basını bügün kimlerin,hangi mıhrakların güdümünde .Bu emellerine ulaşmak için yaptıkları işlere bir bakmamız yetmiyormu.Bu ülkede hiç bir şey yokket 28 şubat yaşanmadımı,kimler kampanyalar yürüttü. Değerli abdurrahman kardeşim bizlere beyın cımnastığı yaptırmak istiyor.Yoksa hiç bir senozlunun bağımsızlık ilan edeçeğine ınannıyorum!!! Eleştiri yaparken lütfen birbirimizi karalamayalım ve birbirimize bir şeyler öğretelim.

 1. Bakış açısı
  Abdurrahman akının milliyetçiliğin den şüphem yok lakin yazıya katmak istediği birlik mesajı ulkenin hassasiyeti ni derinden hisseden hemşerilrimizin aklından önce duygularını harekete geçirmiş.benim se yorumum şudur evet herkesin elini taşın altına koyması gerkte bu halkın bir çoğu malını madene satmış zaten senozu kurtarmak la filistini kurtarmak arasında fark yok para denen bir düşman var dinini dilini kullan diyor altı benim üstü senin diyor bizim millet uyuyor çünki uyanmaları için birinin Abdurrahman akın gibi sözler etmesi gerek ama düşman bunu en sona saklıyor yaşasın paranın gücüYorum Yaz