Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

300 GRAM KOMEDİ

13-04-2018
1751 kez görüntülendi

Kötülük geliyorum demez, eğer kişinin içinde kötülük varsa önünde yürüyen insanın bile takunya seslerine nefret besleyebilir. Tıpkı siyasi büyüklerimizin bizlere neden nefret beslediğini bilmediğimiz gibi. Fakat iyilik ise niyettir, kocaman bir yüreğe kocaman insanları sığdırıp “yine dolmadı” diyebilmek gibi. Zaten ikinci dediğimi yapabilseydi büyüklerimiz domino etkisi sayesinde tüm dünya güllük gülistanlık olurdu. Ama gel gör ki bizim siyasi büyüklerimiz sadece Gülistan bahçelerde oturup sohbet ediyorlar ne edelim…

***

         Bu yazımda dolar 4 TL yi GEÇTİ, Euro 5’i DÖNDÜ, Benzin 6’da KALMADI, vatandaş da bu fiyatları 7 temalı espirili bir konu işlemicem. Ben ülkemin tarımda ki reformist hatalarının, eğitimde ki teknik yanlışlıkların olduğu, dış politikada küresel parçalanmanın içinde bir avuç üst yöneticinin asli mücadele verdiği bir tarihte yerel erbabın ve siyah koltuk sahiplerinin bizleri derleyip toplayacak “bir” yapacak kurum ve kuruluşların komik davranışlarındaki rahatsızlığımı dile getireceğim. Aslında en çokta “yalaka koyun, kasabın keskin bıçağını över” deyimindeki yalaka davranışlara sitem edeceğim ben.

***

            Biz yerel halkın en büyük sıkıntısı hem dünyayı anlayamıyoruz hem de “Olmayacak hayallerle kalıbı aşan hayatlar kurmaya çalışıyoruz”. Bizler bunu hep unutuyoruz. Bilmeliyiz ki ağaçtan maşa olmadığı gibi fikirsiz kişilerden de paşa olmaz. Her şey etki ve tepki döngüsü içindedir. Eğer makam sahipleri iş kurdan eşini işe koyma derdine düşüp, yetimin hakkını zenginliğine katkı olsun diye malına katıp, makama gelene kadar İ’la-hi Kelimetullah deyip makam sonrası “cebimetullah” derseniz sonrasında yerel ahalinin gençleri Deizme yöneliyor, kötü alışkanlıklar kazanıyor diyemezsiniz, çünkü sen hata ettiren taraftasın bilesin. Önce dövüyorsunuz sonra ağladığımız için de dövmeye çalışıyorsunuz. Bizleri hiç dinlemiyorsunuz. Bölgesel kalkınma için milyonlarca fikir ürettik güldünüz, 20 lira artık marketteki pahalılık yüzünden sadece minçi alıyor dedik sokakta bu kadar araç neden var dediniz, turizm bizim kurtuluşumuz dedik “turizm kelimesinde iki tane mi i var diye tribe girdiniz, israf var israf dedik siz stantlar kurup kayıt peşinde olmayı tercih ettiniz. Bu halk size ne etti de bu komedinin içine girdiniz, sokaklara ekilen çiçekleri lahana diye ekseniz vatandaş hizmet diye havaya uçacaktı onu bile çok görmediniz mi?

***

         Yerel seçimlerin üzerinden koca bir dört yıl geçti vatandaş unuttu belki ama ben hiç unutmadım, çünkü kimseye aklımla alay etmesine izin vermem. Dolgu denilmişti ne oldu o iş ben görmedim dolduğunu ama vatandaşın sabrı doldu onu gördüm. Böbrekten düşen taşlarımızla bile dolardı o dolgu ama dolmadı işte ne edelim. Hobi bahçesi vardı lahanayı köye çıkmadan orda yetiştirecektik bakıyorum sağa sola halen daha poşet poşet lahana geliyor köyden. Çeçeva Yüzme Kulübünü kurduk Olimpik havuz yapılır diye halen daha idmanlarımızı derede yapıyoruz, çok site yapıldı değişik dedikoduların olduğu ama bir Galericiler Sitesi yapılmadı, Allah var Doğalgaz geliyor ama o da ne komiktir ki yerel seçimlere kısa bir süre kalınca geldi, elin Norveçli’si Polerlend Boru Hattını Kuzey Kutup Noktasına 482 km’ye 1260 deniz altı mesafesi derinliğine döşeyeli bir iki yıl oldu. Onlar küresel buzul çözülmesi sonrası 50 yıl sonraya yatırım yapıyor bizimkisi küresel değil daha çok kişisel gibi. Anladığımız kadarıyla vizyon gelecek değil gelecek oy kaygısı. Su sıkıntısını yazmayacağım Mevla biliyor.

***

         Zaman bekleyen için yavaş, korkan için hızlı, mutlu insan için kısadır. Zaman geçiyor dünyayı yakalamak için ODA’ları, STK’ları siyaset Erbaplarını ve biz halkı kucaklayan bir oluşum kurulması zorunludur. Resim çektirmek için gezmek, sizden biriyiz izlenimi için yalan samimiyet inanın Orta Çağ vizyonunda kaldı. Yerli ve milli kalkınmadan bölgesel değerlerimizi fırsata çeviren vizyonda olmamız gerekir. Biz yerel ahali hamsi alırken bile “yerli midu” demiyor muyuz. Açalım gençlerin önünü, kin bağlamış yüreklerimizi yıkayalım, dost olalım kardeş olalım dünyaya ayak uyduran vizyonu yakalayalım. Bir kıvılcım olalım tüm ülkeye. Çadır kültüründe olduğu gibi “benim çadıra bir şey olmadı” mantığında değil obayı koruma fıtratında olalım. Söylediklerimize haklı isyanımıza kulaklarınızı tıkamayın. Koltuklar birleştirmek içindir ayrıştırmak için değil. Bunu bizi bir odaya sığdıracağını söyleyen ODA erbaplarının vaatlerini tutarken de görmek en büyük temennim! İş işten geçmeden şapkamızı önümüze koyalım bi. Birlik olmak için imkanlarımızı zorlayalım. Yoksa bu komik davranışlar devam ettiği sürece elinde sonunda göz yaşı akıtacağız. saygılarımla…

 

 

Yorumlar

  1. .
    Her zamanki gibi gene çok haklısınız

  1. KRAL
    Ellerinize sağlık yine efsanesinizYorum Yaz