Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Yılmaz CHP’ye destek verecek mı?

04-03-2011 19:54:13
2630 kez görüntülendi

Yılmaz CHP’ye destek verecek mı?

Eski Başbakan ve Rize Milletvekili Mesut Yılmaz'ın ismi CHP Rize adayı olarak öne çıkıyor. Kulislerde konuşulan bir diğer konuda Mesut Yılmaz’ın aday olmaması durumunda Kenan Bıyık’ın Rize’de CHP’den aday olacağı konuşuluyor. Ancak Yılmaz'ın 2004 yılında CHP oylarıyla Yüce Divan'a gönderilmiş olması siyasi destek için akıllarda soru işareti bırakıyor.

12 Haziran'da yapılacak olan Genel Seçimler öncesi parti kulislerinde adaylık trafiği de hızlanmaya başladı. Adaylık için Rize’de de yoğun bir kulis çalışması var.

Bir süredir kulislerde konuşulan, Rize Milletvekili Mesut Yılmaz... DP ile yollarını ayırdıktan sonra bu dönemin sonunda aktif siyaseti bırakacağını söyleyen Yılmaz'ın bu sözleri "CHP Rize adayı olacak" söylentilerinin önünü kesemedi. Bir de CHP Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya, "Benim adayım Mesut Yılmaz" diye açıklama yapınca bu söylentiler daha da güçlendi. Aslankaya'ya, "Mesut Yılmaz'la görüştünüz mü" sorusuna:

"Mesut Bey'le direkt bağlantım olmadı. Rize'den aday olsa partimiz için iyi olur. Rize'ye de hizmet etmiş biri. Ama kurumsal anlamda genel merkezin görüşünü almadan bir şey söyleyemem. Genel başkanımla görüşeceğim. Mesut Bey kabul eder mi bilemem. Ama ben il başkanı olarak, böyle bir öneride bulunuyorum. Sayın Yılmaz'ın tabanı değişik olabilir. Bugün AKP içinde de değişik siyasi görüşlerden milletvekilleri veya bakanlar var." Cevap vermişti.

CHP’DEN YILMAZ’A SORUŞTURMA

Mesut Yılmaz, Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan'da yargılanan ilk Başbakan oldu. O dönemde CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç ve 55 Milletvekili ile AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli ve 58 Milletvekili tarafından Türkbank ihalesi sürecinde malın satımında ve değerinde fesat oluşturacak ilişki ve görüşmelere girdikleri ve bu eylemlerinin Türk Ceza Kanununun 205 inci maddesine uyduğu iddiasıyla Eski Başbakan A. Mesut Yılmaz ve Devlet Eski Bakanı Güneş Taner haklarında soruşturma başlatıldı. Yüce Divan, 23 Haziran 2006 tarihinde davanın kesin hükme bağlanmasını 4616 sayılı Şartla Salıverilme Yasası uyarınca erteledi.

Aslankaya'ya Yılmaz'ın 2004 yılında CHP oylarıyla Yüce Divan'a gönderilmiş olduğunu anımsattığımızda şunları söyledi:"Yüce Divan'da aklandı. Benim Mesut Bey'i aday yapma yetkim yok, ben teklif ediyorum. Mesut Bey'i Rize'den milletvekili yapan CHP'nin 16 yıl önceki tabanı. Mesut Bey de bize bu siyasi borcunu ödesin. Siyaseti bıraktım, diyor ama tam bilemiyorum, bence CHP'ye gelebilir."

CHP’NİN ADAYI KENAN BIYIK MI?

Şimdi gelinen noktada 2004 yılında CHP oyları ile yüce divana gönderilen ve bugün gelinen noktada CHP’den Rize’de milletvekili adayı yapılmaya çalışılan Mesut Yılmaz’ın nasıl bir tavır sergileyeceği merakla bekleniyor. Yılmaz’ın adaylığı düşünmediğini birçok kez söylemesine rağmen bir diğer merak konusu adaylık için başka bir ismi destekleyip desteklemeyeceği olacak. Bunun için de Mesut Yılmaz’ın Yerel Seçimlerde Rize Belediye Başkanlığı için destek verdiği isim olan Kenan Bıyık ismi konuşulmakta. Kulislerde Yılmaz’ın Rize’de milletvekilliği için aday olmaması durumunda Bıyık’a destek olacağı konuşuluyor.    

İşte TBMM Soruşturma Komisyonu Tutanağı;

Dönemi/Yasama Yılı

22 / 2

Esas No

9 / 5,6

Adı

Türkbank İhalesi Sürecinde Malın Satımında ve Değerinde Fesat Oluşturacak İlişki ve Görüşmelere Girdikleri ve Bu eylemlerinin Türk Ceza Kanununun 205 inci Maddesine Uyduğu İddiasıyla Eski Başbakan A. Mesut Yılmaz ve Devlet Eski Bakanı Güneş Taner Haklarında Kurulan Meclis Soruşturması Komisyonu (9/5,6)

Önerge Sahibi

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç ve 55 Milletvekili (9/6)  ile AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli ve 58 Milletvekili (9/5)

Kuruluş Tarihi

09/12/2003

Kurulduğu Birleşim

25

Kuruluş Karar No

790

Göreve Başlama Tarihi

10/02/2004

Görev Süresi

2 ay

Ek Süre Başlangıç Tarihi

25/04/2004

Ek Görev Süresi

2 ay

Rapor Durumu

Rapor Görüşüldü

Rapor Sıra Sayısı No

621

Rapor Dağıtım Tarihi

05/07/2004

Görüşme Tarihi

13/07/2004

Görüşüldüğü Birleşim

114

Yüce Divana Sevk Karar Tarihi

13/07/2004

Yüce Divana Sevk Karar No

815

     

Kimin Hakkında Verildiği

Muhatabı

Eski Başbakan AHMET MESUT YILMAZ

Komisyon Kararı

Yüce Divana Sevk

Genel Kurul Kararı

Benimsendi

Son Durumu

Yüce Divana Sevk

Kabul

419

Red

14

Çekimser

5

Boş

4

Geçersiz

2

Katılım

444

Muhatabı

Devlet eski Bakanı GÜNEŞ TANER

Komisyon Kararı

Yüce Divana Sevk

Genel Kurul Kararı

Benimsendi

Son Durumu

Yüce Divana Sevk

Kabul

403

Red

7

Çekimser

2

Boş

5

Geçersiz

4

Katılım

419

 

Yorumlar

 1. az kendine vakit ayırsın
  hem şerim bundan sonra berna yengeye destek olsun,çok yorgun,bi oraya bi buraya,hükümet madalyamı verecek çok koşturuyorsun diye,cani çikti,hoş bişe edecegida yok ama,çok yoruldun,yılmaz kenduni at yaylalara bi yaylalan.

 1. öylemiiiiiiiiiiiiii
  beyler bu yüce divan mahkemesine gittinizmi,nasıl fesat karıştı,dinledinizmi,BELKİ BİLMİYORSUNUZ ANLATAYIM,BEN GİTTİM,TÜRKBANKIN SATIŞINI BİLİRKİŞİ RAPORUYLA 340 MİLYON DOLARA SATIYORLARDI,MESUY YILMAZ KONUYU ARAŞTIRDI VE DEĞERİNİN 640 MİLYON DOLAR OLDUĞUNU VE BUNUN ALTINDA SATILAMIYACAĞINI SÖYLEDİ VE MÜDAHALE ETTİ,KİMİN ADINA,MİLLETİN ADINA,NEDEN ,MİLLETİN BANKASINI PEŞKEŞ ÇEKTİRMEK İSTEMEDİ,BİR ENGEL VARDI,HUKUKEN BAŞBAKANDA OLSA BUNA MÜDAHALE EDEMEZDİ,AKP,MİLLETVEKİLLERİNİN OYLARIYLA MİLLETİN MENFAATLARİNİ KORUMANIN SUÇ OLDUĞU BİR ÜLKEDE YÜCE DİVANA VERİLDİ,AYNI ŞEY KARADENİZ DUBLE YALUNDA DA YAPILDI,YAPICI FİRMALARDAN RÜŞVET ALINMIŞ DİYE YÜCE DİVANA GİTTİ BAKAN YAŞAR TOPÇU,NE HİKMETSE BU DAVADA YAPICI FİRMALAR ,YANİ RÜŞVET VERENLER HİÇ YARGILANMADI,AYNI FİRMALARA İHALENİN GERİ KALAN KISMI AKP,TARAFINDAN GENE VERİLDİ,BUNUN ADI,ÜLKEDEKİ SİYASETÇİLERİ TASFİYE OPERASYONUDUR,BUNUN DEVAMINI ORDU,HSYK,ANAYASA MAHKEMESİ VE ŞİMDİ DE BASIN MENSUPLARI TASFİYE EDEREK SÜRDÜRÜYORLAR,AMA MESUT YILMAZ ŞUNU YAPMADI,TEKELİ,290 MİLYON DOLARA SATMADI,SATILAN TEKEL BUGÜN 2 MİLYAR 100 MİLYON DOLARA SATILDI,MESUT YILMAZ ŞUNUDA YAPMADI,DEVLETİMİZİN 5 45 HİSSESİNE SAHİP OLDUĞU ,YILDA 100 MİLYON DOLAR SADECE DEVLETİMİZİN KARI OLAN ÇAYELİ BAKIR İŞLETMELERİNDEKİ DEVLET HİSSESİNİ 49 MİLYON DOLARA HEMDE VADELİ SATMADI,ÇÜNKÜ O BU MİLLETİN MALI,KAMUOYUNUN BU BİLGİLERİ BİLMESİ AÇISINDAN YAYINLARSANIZ MEMNUN OLURUM,TEŞEKKÜRLER

 1. yanlış
  yaptığınız haberde yanlış,arkadaşlar,bunu sizi sevdiğimden yazıyorum,çatelinden bir başbakan hakkında verilen bir siyasi kararı bgün gündeme taşımak size yakışmıyor,bu mahkeme kararı olsa bende sizinleyim,birde mesut yılmazın oğzından duymadığınız,mehmet aslankaya nın sözlerini yazmışınız,mehmet te siyasi rant ve şövun peşinde,ama yazık,onların yaşı gitti siz genç siniz,madem seçim geliyor yanlışları ortaya çıkaracaksınız.mesut yılmaz yaptığı yanlışların bedelini seçimde ödedi,OZAMAN NEYİ KONUŞACAZ,TAVULKARINA MISIR GETİRMEK İÇİN BİR GECEDE KANUN ÇIKARANLARI VE BUNLARA MÜSAADE EDENLERİ,ÇÜNKÜ İCRAATI YAPANLAR HESAP VERİR,SİZ HESABI YANLIŞ YAPIYORSUNUZ,BUNUDA ,HALK ADINA YAPACAKSINIZ,TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM İN HAKKI İÇİN YAPACAKSINIZ,MİLLETİN PARASINI YİYİP TE SAĞDAN SOLDAN FATURALARLA HESABI KAPATANLARLA MÜCADELE YAPACAKSINIZ,İNŞALLAH

 1. Mesut Yılmaz adına kimse konuşmasın
  1-Kimse eski Başbakan Mesut Yılmaz adına konuşmasın
  2-Mesut Ylmaz gibi siyaset ve devlet adamı bağımsız milletvekili olmasının amacı,kendisine yapılan tüm iftira ve haksızlıklara karşı dik durmak,bilgi ve birikimleri ile merkez sağdaki boşluğu doldurmak,oluşumu yapmaktı.Bu yüzden sağlığından oldu,merkez sağdakiler Yılmaz'ın kıymetini anlamadılar
  3-Mesut Yılmaz,bukünkü durumu itibarıyla ne aday olur,nede başka partiye geçer,herkes onu mumla arar.
  4-Kenan Bıyık,her dönem denendi,aday olmadığı parti kalmadı.Yılmaz,daha önce denenmişlerden Ne Kenan Bıyık'a,ne Temel Eryılmaz' nede,Mataracı'ya destek vermez,dahası vermemelidir.
  5-Mesut Yılmaz,Rize'den destek vermesi gereken birisi varsa,25 yıldan beri çizgisini değiştirmeden,herkes,rüzgara göre eğilip büküşürken,her yazısında Mesut Yılmaz'a vefasını dile getiren, aslanlsar gibi dik duran,her zeminde başkalarına meydan okuyan,bAŞBAKAN ESKİ Danışmanı,Tekel Tuz İşletmeleri Genel Müdürü,gazeteci-yazar Osman Yazıcı'ya olmalıdır.
  Yapılan tüm anketlerde,Merkez sağın en güçlü adayı olarak çıkan Osman Yazıcı'ya destek rizelilerin memfaatı olacak.Ankara'yı en iyi bilen,bürokrası ve siyasi deneyimi yüksek olan Osman Yazıcı'yı kim alırsa o kazanacaktır.Sonuç olarak Mesut Yılmaz'in desteği Osman Yazıcı'dan yana olacağını umut ediyoruz.Aday adaylığı düşünen Hikmet Hatırnaz'ın desteğide Yazıcı'dan yana.Saygılar

 1. Aslankaya panıkte.
  CHP Rize il başkanı Mehmet Aslankaya'yı aday göstermeyecek.'Benim adayım Mesut Yılmaz'dır' diye demeç veren Aslankaya,iki yıldan beri Mesut beyden randevu alamıyor.Demecinde de,görüşemediğini beyan ediyor.
  Mesut bey,Rize den destek verecekse,bu Osman Yazıcı olmalıdır.30 yıldan beri gazetecilik görevini yapan,üst düzey genel müdürlük görevlerinde bulunan,25 yıldan beri siyasi tecrübesi olan,Ankara'da en çok tanınan,bölge insanı ile kaynaşan Osman Yazıcı'nın başarıları bunu hak ediyor.
  CHP denenmişleri denememeli,AKSİ HALDE akp EZİCİ ÇOĞUNLUKLA tümünü alır.Kenan Bıyık,Ankara^yı öğrenene kadar vekilliliği biter,kimseye de bir faydası olmaz.
  Mesut bey, kendine düşeni yapacaktır.Sadece Rize'de değil, belşli illerde destek vermeli.Saygılar

 1. Trabzon'da kazanıp,Rizeden aday olacak
  Kenan Bıyık,aday olmadığı,kapısını çalmadığı parti kalmadı.Bir dahaki seçimde hangi partiden aday olacak merak ediyorum
  AKP gerisi yalan.
  Diğer pARTİLERİN TEK ŞANSLARI oSMAN yAZICI VE hİKMET hATIRNAZ DIR,
  İl başkanı Aslankaya'nın amacı,iyi aday bulamasınlar,yine bana kalsın,yüzde 7 oyla devam.

 1. BİNKERE ANLATILSA ANLAMAZLAR.
  TEŞEKKÜRLER METİN BEY KEŞKE BUNU BÖYLE NET NET BENİM AKIL TUTULMASI YAŞAYAN RİZELİ HEMŞEHRİLERİM ANLAYABİLSE. BU KADAR BALIK ZEKALI OLUNMAZ BU KADAR NAMKÖR OLUNMAZ, ONLARIN MEMLEKETİNE MESUT YILMAZ DAN BAŞKA KİMSE BİRŞEY YAPMADI,AMA BİR GÜN BUNLARIN HESABINI VERECEKLER ÖNCE BU DÜNYADA.

 1. doğru yorum
  yormayın kendinizi beyler m.yılmaz rizede hala seviliyor bunu herkeste biliyor. Adam rize'yi aşamamışsa size bize ne oluyor.. varsin rizeli sevmeye devam etsin.. ama yalandan şöyle devlet adamıydı, böyle milletin çıkarlarını korudu demeyin. Aslında yerine yetiştirdiği adamda çok güzel bir yorum yapmıştı ama adamda siyasetten silindi. M. Yılmaza hakkını verin benim gibi yeter.

 1. farkedermı
  partı işi kalmiştır nede sagcılık solculuk bu iiş mıllı bir işhalıne gelmiştır ya turkıye var olacak ya parcananık yıkılıp gıdecek herkes bu secım var olma yok olma secımı bence bu yuzden ahmet olmuş mesut olmuş mehmet olmuş farketmez benım ıcın biraz milli ruh olsun yuregınde yeter

 1. Yarasa
  Hangi partiden aday olusa olsun fark etmez. hemşerilerimi severim amma asla körü körüne hemşerici olmam. hele dinime söverse
  yarasa kafalılar sözünü hiç unutmadım unutmayacağım.Yorum YazKapat
Sosyal Medya'da bizi takip edin!

Sosyal Medya'da bizi takip edin!