Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Ve başörtüsü üniversiteye girdi!

11-02-2008 14:08:53
1874 kez görüntülendi

Ve başörtüsü üniversiteye girdi!

Üniversitelere türban serbestisi getirmek amacıyla TBMM'de yapılan anayasa değişikliği, henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete'de yayımlanmadan, Kocaeli Üniversitesi'ne bu sabah bazı öğrenciler türbanla girdi. Daha önce kampuse türbanlı öğrenci alınmayan Kocaeli Üniversitesi'ne 10'dan fazla öğrenci türbanlarıyla girerken, Rektörlük, güvenlik görevlilerine müdahale etmemeleri talimatını verdi. Birçok öğrenci ise eskiden olduğu gibi kapıdaki kulübede türbanlarını çıkarıp şapka veya peruk takarak kampusa girmeyi yeğledi.

Bu öğretim döneminde öğrenci sayısı 50 bini aşan Kocaeli Üniversitesi’nin Umuttepe Kampusu'nda, sömestr tatilinin sona ermesiyle fazla yoğunluk olmamasına rağmen bazı fakültelerin öğrencileri üniversiteye geldi. Bazı türbancı öğrenciler kampus kapısına geldiklerinde, eskiden olduğu gibi türbanlarını çıkarmadan doğrudan içeriye girdi. Daha önce türbanla girişe izin vermeyen güvenlik görevlileri, müdahale edilmemesi talimatını aldıklarını söyleyerek, bu öğrencilere ses çıkarmadı.

Sabah 10'dan fazla türbanlı öğrencinin girdiği Kocaeli Üniversitesi'nde, birçok türbanlı öğrencinin ise henüz anayasa değişikliğinin yasalaşmadığını dikkate alarak eskiden olduğu gibi türbanlarını çıkarıp, peruk ya da şapka takarak kampusa girdiği görüldü.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, anayasa değişikliğinin henüz Resmi Gazete'de yayımlanmamasına rağmen kampusa türbanla girmeye çalışanlara ‘ihtarcı’ ve ‘engelleyici’ davranış içinde bulunmadıklarını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Komsuoğlu, olayın sosyal bir konu olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Türbanla girmeye çalışanlara engel olmuyoruz. Amacımız üniversite olarak öğrencilerin bölünmeden eğitime devam etmelerini sağlamak. Şu saate kadar kampus içine 10 kadar öğrencimizin girdiğini belirledik. Hiçbir engellemede bulunulmadı. Kocaeli Üniversitesi’nin Umuttepe Kampusu'nun dışında il ve ilçelerde 18 Meslek Yüksekokulu da var. Oralardaki durumu henüz bilmiyoruz. Bunun denetimi çok zor.''

Akdeniz Üniversitesi türbanlı girişe izin vermedi

Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın rektörlük yaptığı Akdeniz Üniversitesi'nde, anayasa değişikliği yürürlüğe girmediği için, türbanlı öğrencilere izin verilmedi. Başlarını örten kız öğrenciler türbanlarını çıkardıktan sonra kampusa girebildi.

Birçok üniversitede olduğu gibi Akdeniz Üniversitesi'nde de ikinci öğretim dönemi bu sabah başladı. Türbanlı öğrencilerin eylem yapıp kampusa girmeye kalkışabileceği ihtimaline karşı, girişte özel güvenlik görevlilerinin yanında sivil polisler de önlem aldı. Üniversiteye türbanlı gelen öğrenciler, yine eskiden olduğu gibi başlarını açakarak ya da peruk takarak içeri girebildi.

Burdur'daki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde 2007- 2008 eğitim ve öğretim yılında ikinci dönem dersleri bu sabah başladı. Gelişmeleri izlemek için üniversite önüne giden gazeteciler, türbanlı öğrencilerin tepkisiyle karşılaştı.

Eğitim Fakültesi'nde yüksek lisans yaptığı belirtilen Fadime Can adlı öğrenci, izinsiz fotoğrafının çekilmesine tepki gösterdi ve DHA muhabirinden kişilik hakkına saldırıldığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Polis merkezinde şikayetinden vazgeçen Fadime Can, daha sonra üniversiteye türbanını çıkardıktan sonra girdi.

Trakya Üniversitesi'nde türbana izin yok

Türbanın üniversitelerde serbest bırakılması için yapılan anayasa değişikliği henüz yürürlüğe girmeden Trakya Üniversitesi'ne türbanla girmek isteyen öğrencilere izin verilmedi. Bu öğrenciler eskiden olduğu gibi kapıda türbanlarını çıkartarak içeri girebildi.

Trakya Üniversitesi'nde ikinci eğitim dönemi bu sabah başladı. Rektörlük, türbanı serbest bırakmak amacıyla yapılan anayasa değişikliği Çankaya Köşkü'nün onayından çıkıp Resmi Gazete'de yayımlanmadığı için, türbanlı girmek isteyenler olursa engelenmeleri için gerekli önlemleri aldı. Sabah bazı fakültelerdeki derslerine gelen bazı kız öğrenciler ‘türban serbest bırakıldı’ diyerek başları kapalı içeri girmek istedi.

Güvenlik görevlileri, eskiden olduğu gibi türbanlı öğrencileri içeriye almadı. Bunun üzerine kız öğrenciler yine türbanlarını çıkararak üniversiteye girebildi.

Erciyes Üniversitesi'nde, derslere başı açık girdiler

Türbanın üniversitelerde serbest bırakılması için yapılan Anayasa değişikliği henüz yürürlüğe girmediği için Erciyes Üniversitesi'nde türbanlı öğrenciler, derslere başlarını açarak girdi.

Erciyes Üniversitesi'ne bağlı fakülte, yüksek okul ve meslek yüksek okullarda, türban ile ilgili eski uygulama devam etti. Günün erken saatlerinden itibaren okullara gelen türbanlılar, her zaman olduğu gibi, okul giriş kapı yanlarında kendilerine ayrılan camlı ve aynalı bölümlere girerek, başlarını açtı. Üniversite yetkilileri, türban ile ilgili Anayasa değişikliğinin TBMM'de kabul edilmesine rağmen, değişikliğin Cumhurbaşkanlığı'nca onaylanıp, yürürlüğe girmemesi ve kendilerine yazılı bir belge ulaşmadığı sürece, eski uygulamanın devam edeceğini ifade etti.

Isparta'da, türbanlı öğrenciler başlarını açtı

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) 2007- 2008 akademik yılının ikinci yarısı sakin başladı. Türbanlı kız öğrenciler, başlarını açarak okula girdi.

Çoğu başka şehirlerde oturan SDÜ öğrencilerinin önemli bir bölümü henüz kente dönmediği için okula ilk gün az sayıda öğrenci geldi, türbanlı kız öğrenciler türbanlarını çıkararak okula girdi. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Sarıkçıoğlu, türban serbestliğinin öğrenciler arasında bir sorun teşkil etmeyeceği görüşünü savundu. “Biz bu filmi daha önce de izlemiştik'' diyen Prof. Dr. Sarıkçıoğlu, “1980’li yıllarda yine idari görevdeydim. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı'ydım. Yasaklar olduğu vakit başörtüsünden ceza alıp okuldan ayrılanlar olmuştu. Ama serbest bırakıldıktan sonra olay olmadı. Başörtülü ve başörtülü olmayanlar arasında kardeşlik duyguları hakimdi. Bugün de böyle olacak. Bu öğrenciler arasında yer teşkil etmeyecek diye düşünüyorum'' diye konuştu.

Yorumlar

  1. adalet
    ALLAH A COK ŞÜKÜR TÜRKİYE BU GÜNLERİ GÖRDÜ.DARISI ÖNLERİ KESİLEN KATSAYI MAĞDURU MESLEK LİSESİ MEZUNLARINI BAŞINA. BU ÖNERİYE DESTEK VEREN HERKESTEN ALLAH RAZI OLSUN.Yorum YazKapat
Sosyal Medya'da bizi takip edin!

Sosyal Medya'da bizi takip edin!