Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Sebahat Çakır'ın aday adaylığı

18-03-2011 16:34:52
5233 kez görüntülendi

Sebahat Çakır'ın aday adaylığı

12 Haziran Pazar günü yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı için 10 binlerce kişi başvurdu ve halen başvurular devam ediyor.

Aday adaylığı konusunda hiçbir aday dayı hakkında yazı yazmama konusunda bir düşünce içerisinde olmama rağmen, Perşembe günü akşamı bir TV kanalında yayınlanan programa konuk olan AKP Rize Millet Vekili aday adayı Sebahat Çakır’ı izledikten sonra yazmama kararımı sadece bu aday için geçersiz sayarak bu haftaki yazımı kendisine ayırdım.

Millet Vekili aday adayı Sebahat Çakır, her şeyden önce görüntü, konuşma ve konulara hakimiyetliliği ile güven veren bir aday adayı. Üstelik Türk siyasi tarihine damgasını vuran, başbakanlar kenti olarak bilinen ve her dönem Rize kökenli onlarca Millet Vekilini TBMM sine taşıyan bir kentin ilk kadın adaylığı için müracaat eden bir kişi.

Sebahat Çakır, programda kendinden o kadar çok emindi ki, sorulan her soruya ustaca cevap veriyor ve kendini çok iyi hazırlamış usta bir siyasetçi görüntüsü içerisindeydi ekranın.

AKP Rize Millet Vekili aday adayı Sebahat Çakır Kadın haklarından söz ederken “ Rize, siyasette, sanayide ve ticari yaşamın her alanında başarılı insanlar yetiştirmiştir. Bu başarılı kişilerin arkasındakiler analarımız ve kadınlarımızdır. Bu çalışkan Rizeli kadınımızı maalesef bugüne kadar parlamentoda bir bayan milletvekili tarafından temsil edilme imkanı bulamadı. Rize siyası yaşamında bu kadar kadın eli değmişken neden bir kadın vekil olmasın düşüncesiyle hareket ederek aday adaylığı için Rize tarihinde ilk müracaatı yapmanın huzuru içerisindeyim. Başta başbakanımız sayın R. Tayyip Erdoğan ve parti yönetimi uygun bulması durumunda aday olup Rizeli bayanların ve hemşehrilerimin desteği ile milletvekili olarak TBMM’sine gitmek istiyorum. Vatana millete hizmet etmek kutsal bir görevdir. Bu kutsal yolda kaliteli ve ilkeli bir seçim olacağına inancım sonsuzdur. Bunun için Rize siyasetine bir kadın elinin değmesinin zamanı gelmiştir.” Şeklindeki açıklamasına inanıyorum ki sayın başbakan duyarsız kalmayacaktır.

Sebahat Çakır’a yöneltilen sorularda dikkatimi çeken bir başka konu ise ben kelimesinden daha çok biz kelimesini kullanmış olmasıydı. Her fırsatta aday adayı arkadaşlarıyla iyi bir uyum içerisinde olduklarını ve birlikte hareket ettiklerni gündeme götüren Çakır’ın bu tutumu gözden kaçmayan noktalardan biriydi.

Geçen hafta Rize’de milletvekilliği konusuyla ilgili bir basın toplantısı yapan Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan yaptığı açıklamada “Rize’de seçilecek olan milletvekillerinden birinin çaydan gelen bir isim olması şarttır” demesi son derece doğrudur. Çünkü yaklaşık 500 bin çay üreticisinin çayı bilen, çaydan anlayan, çayın cefasını çeken Karadeniz kadının neden bir milletvekili olmasın.

Sebahat Çakır istenilen vasıflara sahip bir Mille Vekili aday adayı. Çay konusu ile ilgili dalında uzman bir kişi. Yaklaşık 20 yıldır bir fiil çayın içerisinde olan ve  Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünde değişik görevlerde başarılı hizmetler veren bir  Ziraat Mühendisi.

AKP Rize Millet Vekili aday adayı Sebahat Çakır’ı bu cesaretli çıkışının karşılığını alıp almayacağını bilemem ama partisi tarafından aday gösterilmesi durumunda Rize siyasi tarihinde yeni bir sayfanın açılacağını şimdiden görüyor gibiyim.(Rizeninsesi)

Yorumlar

 1. sonuna kadar doğru
  yazarımız gayet güzel işlemiş vede vekil adayımızı dinlemiş.bütün dinleyenler ve bundan sonra onu tanıyacaklar hem fikir olurlar rizemize böyle bir milletvekili gerektiğini

 1. RİZE VE ÜLKE SORUNLARI KONUSUNDA DENEYİMLİ OLLALI
  EVET RİZE,BİZİM VEKİLLERDEN ŞANSIMIZ PEK AZDIR,ADAYLAR,MİLLETİ HESAB EDEREK DEİL,PARTİ TEŞKİLATINI HESAP EDEREK YOLA ÇIKAR,BU İŞİN ASLI BU DEİL,MİLLETİ BİLEN SORUN VEDE ÇÖZÜMLERİ BİLEN BİLGİ,İLGİLİ,DİSİPLİNLİ,VEKİLLERE İHTİYACIMIZ VAR, KAŞI GÜZEL,MÜTAVAZİ OLŞMUŞ,MÜDÜRÜMÜŞ,YOK O İDİ BU OLDU,BUNLAR YANLIŞLAR, ONUN İÇİN BİZ BU NOKTADFA,RİZEYİ KUCAKLAYAN BÜTÜN HERKESİN SORUNUNU GÖREN VEDE ÇÖZÜM ÜRETEN PLAN PUROGRAMI OLAN DERDİ İNSAN OLAN BUYURSUN ÖNDEN YOLU AÇIK OLSUN,YOK EGER ANKARAYA GİDERDE,BİLDİGİNİ OKUMAK İÇİN GİDERSE,ARTIK BİLEMEM?????..

 1. Tebrikler
  Yazarı tebrik ediyorum iyi teşhis etmiş Sebahat hanımı Rizenin ilklerinden biri olacak siyasete seviye gelecek birbirinin kuyusunu kazan siyasiler artık daha dikkatlı olacak.Allah yardımcın olsun Sebahat hanım

 1. YERİNDE BİR TESPİT
  Evet bencede Rizenin siyasi alın yazısı değişiyor.Bundan önce hiç bayan vekil Ankaraya gönderememiş Rize için tarihi bir fırsat doğmuştur.Konusuna hakim çayı bilen tarlada toplanmasından tutunda paketlenip satışa hazırlanış aşamasına kadar bütün evrelerinde çalışmış,cefasını bilen bir bayan,Rizeyi ve Rizeliyi mahçup etmeden temsil edebilecek bir bayan şimdi söz sırası sayın BAŞBAKAN da.Bence oluşan bu güzel ortama,kamuoyunun sıcak ilgisine duyarsız kalmayacaktır.Ben ilk yorumumda değil milletvekili kadınhaklarından sorumlu bakan olarak karşımıza çıkarsanız şaşırmayacağım demiştim.İçinizden o kadarda değil diye dediğinizi duyuyorum sanki,GERÇEKTEN O KADAR Sebahat hanımı tanıdığım için söylüyorum.O kişilik olarak bilgi ve beceri olarak Ayşe KAVAFtan hiç bir eksiği yok.Hatta fazlası var çünkü o bir RİZELİ............

 1. ahhhh.
  Rizenin ilk bayan adayı değil.Öbür dönemde de Rizeden birbayan Avukat vardı.şimdide var.Sebahat hanımı bu kadar büyütmeyin .Hemde AKP den,Yalan söylemeyin,gerek yok.Yamama kararı almışta eee sonra Sebahat bnhanımı dinlemişte yazmaya karar vermişmiş.Çayeli Rızadan ne gördüde Karısı Sebahatten Türkiye ne görsün.Bu kadar4 büyütmeyelim.Milliyetçilik yapacaksak MHP var,oraya gidelim o zaman.

 1. BRAVO
  Aday adayları içinde Sebahat hanım bir numara Rize için büyük bir şans temayülyoklamasından Rizeden birinci olur kamu oyu onu sahiplendi Allah yolunu açık etsin.Konuşmalrınla bütün rizeyi hayran bıraktın tebrikler.

 1. başarılar
  Sebahat Hanımı takdir ediyorum. Cesaretinden dolayı kutluyorum. Selahattin Beye de teşekkür ederim. Sebahat Hanımın söylediklerini bizlere tekrar açıkladığı için.

 1. Yorum
  Bunca değerli adaylar arasında sadece Sebahat Hanım'ı yazan bir yazardan bahsediyorsunuz. Sebahat Hanım'dan çok daha değerli ve yetenekli arkadaşlarımız var adaylar arasında, salt bayan olması kendisini ön plana çıkarıyor alabilir ama vekillik ayrı bir şey. Elbette bayanlarda olsun ama ama biz bütün toplumu temsil edecek yetenek ve istidatlara sahib bir vekil istiyoruz. Sebahat Hamında Rize'yi temsil edecek kadar çevre, tecrube ve bürakrasi ve siyaset bilgisi olduğu kanaatinde değilim.

 1. Anlamak mümkün değil
  Sebahat Hanım'ı dinleyip, izleyip, anlattıklarını anlayıp, özümseyip hala kaşından gözünden dem vuranları anlamak mümkün değil. Hanımefendi 2 üniversite mezunu, yıllarını çayın içinde geçirmiş, çay toplamaktan başlamış, işlenmesinde çalışmış, kısım müdürlüğüne kadar hakkıyla yükselmiş. Rize'de mevcut sorunlara hakim olduğunu izlediğim iki konuşmasında da gayet net olarak anlatıyor. Hala "kendi işine bakacaksa, çıkar kollayacaksa... " gibi yorum yapanları ben gerçekten anlayamıyorum. Yazarı tebrik ediyorum çünkü Sebahat Hanım bunu hak edecek vasıflara sahip olduğunu hali, tavrı, açıklamalarıyla gösteriyor.

 1. kimsenin hakkını yemiyeceksin
  rıza çakır çayeli için son dört yıl içerisinde ne yaptı. şimdi de sebahat hanım millet vekili adayı oldu bilemiyorum çayelinde yaşayan insanlar elinizi vicdanınıza koyun ve ona göre davranın.Çayelinde rıza çakırının köyünden işe girmeyen yok çünkü sadece çayeli belediyesi o dere için çalışıyo biz her şeyi görüyoruz kör değiliz

 1. BEN BU İNSANLARDAN HALA Bİ ŞEY ANLAMİŞ DEĞİLİM
  Dune kadar kadına hakaret eden dune kadar,kadınlarımizi eleştiren onları aşalayan kadının yeri koça yanı diyenlere soyluyorum.biraz geri gelelim 1990lı yıllarda biz kadını baştaci yaptık biz kadınımizi zirveye taşıdık ve TÜRKİyede il yaptık ama oladık küfürler yedik hakaretler işitti. şimdi soruyorum o günun zihniyetinden gelen bu günun kadınıni zirve yapmak isteyenlere o günden bugüne sizde nedeğıştide şimdi kadınlara sahıp çıkar oldunuz.bakın bu zihniyet fitne zihniyeti kadına oyveren adam mi diyen insanlarra sözüm birgün gelir hesap döner misalıne döndunuz ben sebahat hanımı tenzi ederim ona hiç sözüm yok yolu açık olsun biz 1990sanlı gelişmiş kişileri olarak rahatız herzaman kadına önemimiz değerimiz baş tacimiz olmuş anne oldukları için.sebahat hanım mebus olamasada benim onerim olarak iyi bir ÇAYKUR GENEL MÜDÜRÜMÜZ OLMASİ TARAFtariyim .

 1. yazık
  sebahat hanım cıkınca dıyorkı aday adayı arkadaslarıma sonsuz basarılar onların basarısı bızım basarımız akpartının basarısı dıyor.ben degıl hep bız dıyor cunku akpartı buyuk bır aile...sebahat hanıma başarılar allah yar ve yardımcısı olsun..iyilik yap doğru ol denıze at..

 1. RİZEDE BİR İLK YAŞANMALI ARTIK
  adaylığının açıklandıı günden beri bir heyacanla izliyorum kendilerini çok saygı değer hanımefendi bir insandır sebahat çakır onu rizeli kardeşleri olarak hepbirlikte desteklemeliyiz özellikle kadınlarımızın bu güzel insana sahip çıkarak seslerini ankarada duyurmalarını istiyorum tüm rize halkını saygıyla selamlıyorum ALLAH yolunu açık etsin sebahat ÇAKIR.

 1. sebahat ablama herkesden destekk istiyorumm...;D
  sebahat ablama aday adaylığında basarılar diliyorumm ...cok sevindikk..inşanlah aday olursunn bizde seninleyiz....:D

 1. görmeye göz gerek
  Helal valla bizim rizelilerin rizeden bile göremediği ve farkedemediği aday adayını sayın bakır istanbuldan görüyor.tebrik ederim.Çayın özünu bilen siyasete 8 yıldır hizmet eden bu adayı bence rizeli gözardı etmemeli.sebehat hanıma başarılar dilerim daima yanındayız uzakta olsakta.

 1. k.

  DUYARSIZLIK
  sayın site yöneticisi benim mesajlarımda ne anormallık görüyorsun da yayınlamıyorsun.bir maksadın olacağını sanmıyorum.küfür ,hakaret içermiyor peki neden yayınlamıyorsunuz.eğer ksten yapıyorsanız hakkım haram olsun size.

 1. yolun açik olsun
  türkiyemizin siyasi tarihinden bu güne kadar rize den bayan vekil her nasıl olduysa olmadi burada sebahat çakır in başarılı sıyasi çikişi bayan seçmeni olduğu kadar bay seçmenleride çok etkıledi rize bir ilki bayan aday sebahat çakır ın bayan vekıllığı ak parti aday adayı ile yaşayabilir duşuncesındeyim bir bayan olarak gurur duydum sebahat hanımı tebrık edıyorum başarılar diliyorum

 1. k.

  HER BAŞARILI BİR ERKEĞİN ARKASINDA BAŞARILI BİR KADIN VARSA BEL
  sayın yönrtici bey konu başlığı bu .."HER BAŞARILI BİR ERKEĞİN ARKASINDA BAŞARILI BİR KADIN VARSA BEL. BAŞKANI RIZA ÇAKIR NEDEN BAŞRILI DEĞİL"olan yorumdan bahsetmiştim.bunu neden yayınlamadınız.demokratik olmanızı istemiyorum sadece allah için adletli olun.adaletsiz insanlardan hertürlü çirkinlik beklenir.

 1. kadınlari yonetici yapmayiniz
  kadinlari başiniza yonetici yapmayiniz ...

 1. sebahat hanima başarilar
  sebahat hanimi cesaretinden oturu kutluyorum ve başarilar diliyorum 13 haziran sabahi millet vekili olarak görmek sayin riza çakırıda çaykur genel muduru olarakta rizede görmek istiyoruz olmaz olmaz demeyin bal gibida olur temennimiz odur belediye başkanlığından istifa edip çaykur genel mudurluğune adaydır bakın oyle olacak şayet sabahat hanim millet vekili seçilirse her ikisinede başarilar özellıkle karala selamlar rizeyi iyi yonetti 8 senede istediğiniyapti şimdide millet vekili olarak rizeye neler yapacani hep bereaber görecez

 1. ...................
  rıza çakır basarılı degıl dedın nıye senın ahır altlarına beton dökturmedı dıyemı:????metehan kadınlardan yonetıcı olmazmı yada sen görmedınmı..

 1. sebahat hanima başarilar
  sabahat hanim,a başarılar dilerim yolu açik olsun 13 haziran sabahi kendisini ankaraya millet vekili olarak uğurlamakisteriz de sayin riza çakirida seçimden sonra çaykurda genel müdürluğüne aday olarak çikacaktir bu yazdıklarimi yayinlamayin sizde kalsın tarih atin o tarihte haber olarak yazarsınız çunku yazdıklarimi değer veripte yayinlamiyosunuz yorumlara bakiyorumda herkez yorumunu yazmiş biz kimseye hakaret etmedık niye bize bu reva göruluyo anlamakta güçluk çekiyorum selamlar

 1. komsun...
  kızum bi yola girdun ALLAH yardimcun olsunn bizda senlanik sana DUA ediyorumm bu kadar etuğum DUA ilan inşanlah millet vekişli olursunn duyduklarıma göre durumun iyiimişş ...
  birbirini göremiyoruz ama gönlümüz ve DUALARRIMIZ senlee...

 1. Hayırlı olsun
  Sabahat Hanıma öncelikle hayırlı olsun diyorum. Bölgenin nabzını iyi bilen birisi olarak bu hizmet aşkı ve bayan zerafeti ile rizenin sesi olacaktır. Tecrübe ve entellektüel kişiliğinin sorguya bile gereği yoktur. Bu aynı zamanda bir medeni cesarettir. Kutluyorum ve hayırlı olsun diyorum umarım 13 haziranda parlemento çatısı altında kendisinide görürüz.

 1. k.

  ismine k olarak yazan kısıye yorum yazan isismsiz kişiye
  ben bir yöneticinin ahıraltlarını betonlayarak insanlara hizmet etmiş olduğuna inanmıyorum.ama bu size yeterli gelebilir.zannedersem tek sıkıntınız ahır gibi görünüyor.valla varsın beton olmasın ahıraltlarımız. sizin ahırlarla işiniz olmaması gerekmiyormu .siz neden BAŞKANINIZIN seçimlerde bahsettiği MANDIRALARDA değilsiniz.hani hayvancılığı teşvik anlamında mandıracılık yapılacaktı.varmı ben göremiyorum mandıraları.şimdi tek tek geriye dönüp bakamayacağım vaatlerinin ne olduğuna.ama siz zannedersem çayelinde yşamıyorsunuz.neydi bu ANDON suyu meselesinden çektiğimiz.ramazan içinde bir hafta su kesintisinde siz susuz kalmadınız. sürekli su kesintilerinde bıktık artık sanki ankara istanbul burası.onlar kara ve yağmura bağlı.biz neye bağlıyız su mu yok memlekette.ben şahıdım su kesiyor arıyoruz bahane ANDON.vay efendim andondan sorun var.eee ne olacak eski şebekeyi bağlıyoruz. üçbeş saat sonra eski şebeke bağlanır ama su ihtiyacını karşılamak için bodruma inmek lazım su basmıyor katlara.bı ne yahu bumu hizmet.su sıkıntısı varken sizin hizmet anlayışınız ahıraltı betonu .maalesef ben sizin gibi. düşünmüyorum.daha yazacak çok şey var ama uzayacak.başkan hava değil su bassın ilçemize lütfen ,lütfenfarketmez YÜCE ALLAH görüyor herkesi.

 1. k...
  laf salatası yapıyosun sadece var bı cekememezlık...

 1. k.

  LAF SALATASI BU OLMALI.MALZEMESİ BOL BOL
  ALINTIDIR
  Başlık : vaatlerı yerıne getırın sonra mebus olursunuz
  Yazan : byükköy Tarih - Saat : 2011-03-13 - 21:39:10
  KATILIYORUM ( 8 )
  KATILMIYORUM ( 6 )


  evet cayeli limanı dolacak sosyal tesıs olacak kuspaya otel acaılacak iş kapısı sunulacak otopark yapılacak termınal bınası sehrın dısına termınalın yerıne yenı beledıye bınası yapılacak geclre iş imkanı acılacak olduda thy yollarıona bırsurıu gence soz verldı hepsı yarıyolda 3 5 mılyar masraf ettıler fason oldu madenkoye yatırım buyukkoye hanı lıse sozu vardı yolu arkadan guneysuya baglanacaktı okadar oy alan mustafa okur sen zaten hıc yoksun cıvı cakamadın cayelı zaten gıtmış soruyorum keske bu hanfendı bıseler yapsın baskanken olmadı barı meclıste olsun haksızmıyım hemşerılerım soleyın ALLAH aşkına saygılar dılerım


  ben yazmadım duyarlı vatandaşımız aklında tutmuş ve soruyor. İNKAR MI EDECEKSİN BUNLARI.

 1. k.

  LAF SALATASI BU OLMALI.MALZEMESİ BOL BOL
  sayın yonetici dün göndermiştim şimdide gönderiyorum.inşallah kabul edersiniz.
  LAFSALATASI BUDUR DEĞİLMİ KARDEŞİM AL SANA LAF SALATASI.

  Başlık : vaatlerı yerıne getırın sonra mebus olursunuz
  Yazan : byükköy Tarih - Saat : 2011-03-13 - 21:39:10
  KATILIYORUM ( 8 )
  KATILMIYORUM ( 6 )


  evet cayeli limanı dolacak sosyal tesıs olacak kuspaya otel acaılacak iş kapısı sunulacak otopark yapılacak termınal bınası sehrın dısına termınalın yerıne yenı beledıye bınası yapılacak geclre iş imkanı acılacak olduda thy yollarıona bırsurıu gence soz verldı hepsı yarıyolda 3 5 mılyar masraf ettıler fason oldu madenkoye yatırım buyukkoye hanı lıse sozu vardı yolu arkadan guneysuya baglanacaktı okadar oy alan mustafa okur sen zaten hıc yoksun cıvı cakamadın cayelı zaten gıtmış soruyorum keske bu hanfendı bıseler yapsın baskanken olmadı barı meclıste olsun haksızmıyım hemşerılerım soleyın ALLAH aşkına saygılar dılerım
Yorum YazKapat
Sosyal Medya'da bizi takip edin!

Sosyal Medya'da bizi takip edin!