Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

"Sarıoğlu" Sülalesi Çayeli'nde Buluştu

12-08-2008 14:49:20
9290 kez görüntülendi

"Sarıoğlu" Sülalesi Çayeli'nde Buluştu

ŞEMSETTİN SARI

Sivil Toplum Örgütlerinin öneminin Avrupa Birliği (AB) süreci ile beraber artmasından sonra Türkiye genelinde Aile Toplantılarının öneminde artış sağlandı. Bu kapsamda Dernekleşme ve Vakıflaşmalarda artış sağlandığı ifade edildi. Son dönemlerde Ailelerin "Soy Ağacı" oluşumlarını araştırmayı ön plana alan "köklü aileler"; aile bireylerinin talebi üzerine "dernekleşme" veya "Vakıflaşma" sürecini başlattılar.

Yapılan araştırmalar sonunda Türkiye genelinde şimdilik 18 vilayette soyadı "Sarı" kökeninden türeme "Sarıoğlu" kabilesi bulunduğu tespit edildi. İki yıl önce İstanbul Kavacık'ta Dernekleşen "Sarıoğlu" sülalesi "Tanışma ve Dayanışma" toplantıları adı altında tertiplediği ikinci toplantıyı Çayeli'nde yaptı. Çayeli Kültür Merkezinde yapılan toplantıya kalabalık bir akraba grubu iştirak etti. Dernek Başkanlığını Salih Sarıoğlu'nun yaptığı "Sarıoğlu Eğitim ve Kültür Derneği"nin amblemini Güneşin gölgesinde büyüyen, kökleri derinlere dalmış "Çınar" ağacı temsil ediyor.

 

Resmi kayıtlara göre şimdilik 7 baş geriye doğru gidilebildiğini anlatan Dernek Başkanı Salih Sarıoğlu, amaçlarının; "Yurt genelinde sonradan; değişik soy adları altında hayatlarını idame ettiren ve soyağacımıza mensup akrabalarımızı bir araya getirmek, onları tanıştırmak, dayanışmalarını sağlamak ve ihtiyacı olanlara eğitim imkanı ve burs sağlamaktır" dedi. Kayıtlı bayan üyelerinin azlığından yakınan Sarıoğlu" Veri tabanı oluşturmak amacıyla (www.sarıooglu.org.tr/ bilgi@sarıoğlu.org.tr) İnternet sitesi oluşturduklarını "belirtti. Şimdilik İstanbul merkez (Kaptanlar Mah. Çiftlik Cad. No:1 Kavacık-Beykoz/0216.322 27 53-Faks:0216.322 27 83) ile Çayeli ve Pazar ilçelerinde teşkilatlandıklarını belirten Sarıoğlu "yakın zamanda yoğunluğu tespit edilen il ve ilçelerde de teşkilatlanma çalışmalarımızı tamamlayacağız" dedi.

Sarıoğlu, Sargı, Küçüksarı, Yıldız, Bulgur, Ofluoğlu, Aslan, Kakşi, Bayraktar, Bakır, Sarımehmet, Sarı, Bayraktutan, Uran, Baştürk, Sarıgüzel ve Ergül soyadını sonradan almış ailelerin aslında "Sarıoğlu" sülalesine mensup olduklarının tespit edilmiş olduğunu anımsatan başkan Sarıoğlu" Hedefimiz kısa zamanda bu sülaleyi tüm kökleriyle birlikte bir araya getirmektir" dedi...

Çayeli Kültür Sitesinde yapılan ikinci toplantıya Türkiye'nin bir çok vilayet ve ilçelerinde bulunan "Sarıoğlu" kökenli ailelerin yanı sıra Çayeli ilçe Belediye başkanı Rıza Çakır, ilçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, AKP ilçe Başkanı Ö.Latif Yağcı,Ulusal yayın yapan ÇAY tv Genel Yayın Müdürü Hasan Bakır ve aynı sülaleye mensup Çay Tv'de program hazırlayan yapımcı Müslüm Sarı katıldılar.

 

 

 

Toplantıda bir konuşma yapan ilçe Belediye başkanı Rıza Çakır "Osmanlıyı Osmanlı yapan; bütün Dünya'ya tanıtan, önder yapan ondaki birlik ruhudur. Çayeli ve Çayeli evlatlarından bir tane vatan haini çıkmamıştır. Çıkmayacaktır. Ülkemiz için en büyük tehlike Aile dayanışmalarına sahip çıkmamaktan ileri gelir. Diğer türlü topluluklar asimile olmaktadır. Bu manada Sarıoğlu ailesini yaptığı bu başarılı çalışmasından ötürü kutluyorum. Bu toplantılar Türkiye'miz, Rize'miz ve Çayeli'miz için başarılara kapı aralayacaktır" dedi.

 

Belediye başkanının ardından bölgelerden gelen Av.Bekir Sarıoğlu (Karasu), Sultan Mustafa Yıldız (Yalova), Fethi Kakşı (Borçka), Nurettin Sarı(Pazar),Müzeyyen Sarıoğlu(ist.), İsmet Küçüksarı(Rize)  ile Yılmaz Sarıoğlu söz alarak duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

Dernek Merkez binası için bağış kampanyası başlattıklarını belirten Salih Sarıoğlu "Soy ağacımızı Çınarlaştırmak için kalıcı eserlere imza atmak istiyoruz. O nedenle öncelikle teşkilatlanmada merkez evimizi oluşturmak için bağış kampanyası açmış bulunuyoruz. Dileyenler bizimle irtibata geçe bilir" dedi.

Genel Sekreter Esat Sarı'nın sunumunu yaptığı; "Sarıoğlu" Tanışma ve dayanışma toplantısı yapılan (Kavurma, plav, baklava, Ayran) ikramından sonra çektirilen aile fotoğrafının ardından müzik şöleniyle birlikte sona erdi.

 

 

 

Yorumlar

 1. Sesleni-yorum
  Moda oldu, vatan haini çıkmamıştır, sözü. Tamam çıkmamıştır, bunu ısıtıp ısıtıp söylemenin anlamı ne? Söyleyin bakalım, Çayeli'nin kanalizasyonsuz köyü var mı yok mu? Bunlarla ilgilenin, halka masal anlatmayın.


 1. sarıoğlu ailesi bölgede tanınmış bilinmiş bir aile, böyle organizasyonlar bölgemizde çoğaldı. kaynaşma ve beraberlik anlamında güzel çalışmalar düzelnleyenleri tekrar tebrik ediyorum.


 1. AMBLEMDEKİ RENKLER HİÇ OLMAMIŞ. NEDENİNİ "MİLLİYETÇİ" SARI SÜLALESİ BİLİR

 1. Tekere çomak sokanlar...
  Organizasyonun amaci;toplantıyı düzenleyenlerin afişinde yazılı,öküz altında başka şey aramanın manası yok.

 1. Yorumcunun ciddiyeti.
  Haberde Sarı soyadından değişikliğe uğrayıp çeşitli soyadları alan 17 sulaleden sözediliyor.Aşağıdaki yorumcu "Sapsarı" rumuzunu kullanmış.Ne menem ciddiyet bu.Lütfen eleştiri sınırlarını zorlamayınız..

 1. Bazi başlangıçlardan ders çıkatrmalıyız..
  Uzak diyarlardan kalkıp bir araya gelmek herkesin harcı değil.O nedenle bu tür kabile-sulale veya her neyse onların cemiyetleşmesi kadar güzel bir şey düşünemiyorum.İslam da cemaatleşme çok önemlidir.Biz bu erdemlerimizden koptuğumuz için bugün birbirimizi tanımaz hale geldik.Güç;birlikten,kuvvet imandan gelir.Gençlere kötü örnek olmayalım.Her hareketimiz onlar tarafından kopyalanıyor.Selamlar.

 1. Toplantıların önemini şimdi anladım
  İnsan böyle toplantılara katılınca önemini anlıyor.Bir arada olak güzel şey.Katkı sağlayanlara teşek.Açık havada tertiplenmesi daha iyi olurdu.Çünkü aynı masada oturanlar ancak bir birini tanıyabildi.

 1. Sarıalioğlu soyadı alanlarda var.
  Çayelinin Sırt Köyünde Sarıalioğlu soyadı alanlarda var.Daha önce bunların soyadı Sarı imiş.Bilginizi rica ederim.

 1. Hüner zor olanı başarmaktır.
  Sarıoğlu sülalesi zor olanı başardı.Buna katkı sağlamak bundan sonra bizew düşüyor.Herkesi derneğe üye olmaya ve aktif faaliyetlerde bulunmaya çağırıyoru.Benimkisi sadece bir temenni.Tabiiki yönetim en iyisini bilir!Bizim önerilerimizde dikkate alımalı.Web sitesi güncellenmeli..

 1. İstanbuldan sevgiler..
  Salondaki kalabalık ve proğramın akışı fotoğraflardan anladığım kadarıyla güzel geçmiş.İsterdim ki Çay tv bunu canlı versin.mademki o müessesede haber yapan aynı soydan gelme bir dostumuz var.Belki gelecek toplantılarda olur temennisiyle.


 1. Orada bir belediye başkanı aday adayı olduğu söylenen kişi gözüküyor. Ceketinin düğmesini iliklemiş ama gömleğinin ikinci düğmesini iliklemeye unutmuş.


 1. biz sarı oğlu sülalesiyiz.İlk gördüğümde çok şaşaırdım.Aslında biz KAKŞI ailesiyiz ama biz hem KAKŞI hem de SARIOĞLU ailesiyiz.

 1. Tebrikler
  Merhaba ben Ertuğrul SARIOĞLU GAZİANTEP,Böyle bir organizasyon düzenlediğiniz için sizlere teşekkür ederim.Ve burdan tüm SARIOĞLU sülalesine saygılar selamlar...


 1. sarıoglu olmak buyuk bır onur ve gurur..boyle kaynasmalara vesıle olan butun buyuklere mınnetarım...kıbrıstakı sarıoglu kasım sarı uluslararsı kıbrıs unıversıtesınde yasayan bı sarıoglu var artık...senı cok ozledım rızem pazarım

 1. tebrik ediyorum..
  istanbulda yaşamama ragmen eger bu etkinliği ve bu buluşma organizasyonlarını onceden bilebilseydim, aranızda olmayı cok arzu ederdim..
  sizlere boyle bir dayanışma için harekete geçmiş olmanızdan dolayı çok teşekkür ediyorum..ve benı son derece grurlandırdınız..


 1. sarı soyadını taşımaktan gurur duyuyorum

 1. Selam Olsun
  sarı soyadını taaşımaktan gerçekten gurur duyuypruz bütün sarıoğlu ailesine selam Olsun ALLAHA EMANET OLUN

 1. Tebrikler
  Bende bi SARIOĞLUYUM ROMANYAdan inş.bidaha ki toplantıya bnde katılacagım RİZE[SRAHOZ]

 1. Tebrikler
  bnde bi SARIOĞLUYUM AMERİCA dan DÖNDÜĞÜMDE ETKİNLİKLERE KATILACAGIM BENDE İNŞ. RİZE(SRAHOZ)

 1. SLM
  bu etkınlıkler bole devam ettıkce daha ıyı olacak ve bu 17 sulale yıne tek bır bılek olacak ve osmanlıı devletınden kalan en buyuk sulale olarak yıne tarıhe gececegız sarıoglu sulalesı grurla sunarr....

 1. durmak yok
  Biz SARIOĞLU mensuplarına durmak yok.
  Her ayın ilk pazarı gelenekselleşen toplantılarımızı İstanbul çavuşbaşı erbap kasrında yapıyoruz ben sarıoğluyum diyen her kese açık burası gelin birlik olalım tanışalım saygılarımla.........

 1. BAYBURT
  Bütün SARIOĞLU sülalesine selam olsun bu organizasyondan daha yeni haberim oldu bizde çaykaranın şur köyünden bayburta gelmişiz ve bayburttan erzincan,izmir,istanbul ve avrupaya kadar gidenler var. acaba kökeni araştıranlar büyüklerimize soruyorum aynı sülalemiyiz herkese selam allaha emanet olun.

 1. selamlar
  aranızda olmak isterdik ama organizasyondan haberimiz yoktu lütfen bu sayfada iletişim kuralım her sene bir yerde mümkünse toplanalım bizde şurdan bayburt'a oradan istanbula göçmüşüz selam olsun

 1. DÜZCE
  seLmLAr süLaLenim gzL insanLarı bu bLşmadan bizim hbrimiz oLmadı biz "of"tan kalkma bir aileyiz düzcenin akcakoca ilceside oturuyoz burda cok fazLa sarıoğlu bence fecebook ta bir grup kuralım oradan etkimLikLeri yayalım saygıLarla........

 1. Portekiz'den selamlar
  Şu an Portekiz'de bulunmaktayım.Aslen Düzce'nin Akçakoca ilçesindenim.Bizde Ofluyuz.Sülalemin kökeninin Oftan geldiğini biliyordum.Böyle etkinliklerden benim haberim yoktu.Sayglarımı ve sevgilerimi sunarım..=]

 1. ANKARA/BEYPAZARI/Kozalan köyünden SARIOĞUlLU'lar
  Kozalan köyünden olan ve çoğunluğu Beypazarı ile Ankarada ikamet eden sarıoğlu'lar adı geçen ÇAYELİ'nde toplanan sarıoğlu sülalesinin köklerinden olduğunu sanıyorum. Bu sülaleye ait anlatılıan kültür ve dayanışmanın DNA sı aranıyorsa Kozalan köyü sarıoğlu sülalesiyle hemen iletişime geçilmelidir.İlgili İsimler Rıfkı SARIOĞLU Lütfi SARIOĞLU, Fahrettin SARIOĞLU dur.

 1. "Sonbahar bile Sarı"
  Kıbrıs'tan bütün Sarı'lara selamlar saygılar.Yıllardır, diğer sülalelerin gerçekleştirdikleri görkemli buluşmaları gıpta ederek izlemekten canım sıkılmıştı artık kendimi çok asil hissediyorum.

 1. ZAFER İNANANLARINDIR!
  ben sarıoğlu soylarından gelme Ankara da
  bulunan TAHSİN SARIOĞLU nun Torunuyum.Bun derneği kuran Aynı kanı taşıyan Sevgili büyüklerime Şükranlarımı Sunar Bu derneğin toplantılarına katılamasamda Her zaman Sizlerle Aynı Duyguyu Yaşıyor ve Seviniyorum. Bütün Akrabalarıma Candan sevgilerimle..SEDAT SARGIN

 1. sarıoglu
  selam olsun sarıoglarına gelecegimiz aydınlık gecmişimiz rahmet dolsun

 1. SELAM
  bizlerde sarıoğlu sülalesinin bir parçayız.rizekocatepe köyündendedemin babası gelmiş bir kısmımızda hoholdan geldi büyük büyük dedemin babasının mezarı (recep sarıoğlu) hoholdadır. bizleri buluşturduğunuz için teşekkürler

 1. iskenderun
  ben aslen osmaniyenin bahçe ilçesinden yukarıkardere köyünden muhtarlardan mehmet sarıoğlu'nun torunuyum.

 1. SLM
  slm tüm sarıolu ailesine tüm in san lara nerede olursa olsun sarıoglu olsun düzcenin akcakoca ilçesin de yaşıyoruz sülaleden istanbuldaki toplantıya gidiyor büyük lerimiz ban nasip olmadı daha ama en kısa zaman da gidecemm baglan tı kurmak isteyen arya bilir telim 0532.436.40.31

 1. Berhudar olun..
  Yorum yazan herkese teşekkür ederim.Bizler aslen Karadeniz Rize Çayeli Büyükköy den başlayıp yurdun dört bir yanına dağılan akrabalarımıza ulaşmak için SARIOĞLU EĞİTİM ve KÜLTÜR DERNEĞİ'ni Başkanımız Salih Sarıoğlu önderliğinde kurduk amacımıza ulaştık sesimiz duyuldu bunun yanında soyadı benzerliğimiz olan kişilerinde olumlu yaklaşımlarına tekrar teşekkür ederim vede bunun yanı sıra akrabalarımızı da ikamet ettikleri yerlerde ziyaretlerimiz devam ediyor hepinize selam olsun saygılarımla....kelozdan pire Mustafa

 1. selam
  selam bizlerde sarıoğlu sulalesindeniz sakaryanın kocaali ilcesinde yaşıyoruz ve bir hayli geniş bi sulalemiz var bu sadece sakaryada. demekki cokk geniş bi sulalemiz var bundan guru duyuyorum ve sizlere cok teş.ediyorum Bülent sarıoğlu

 1. slm
  slm bende sarıoglu sulalesınden sayılırım yalova altınova ilcesınde oturuyoruz boyle dernek kurdugunuz ıcın teşekkur ederım anne tarafımda sarıoglu

 1. Almanyadan sarioglu sülalesine selamlar
  Almanyada selamlar ben ilker sarioglu aslen samsun luyuz.Samsunda bayagi bi genis Sarioglu Ailesi var.Selamlar

 1. HAKİKİ SARIOĞLU
  Tüm SARIOĞLU camiasına saygılar sunuyorum.Toplantılara ben de iştirak etmek istiyorum.Soyisim değişikliği yapan benim de rahmetli olmuş Amcalarım vardır.Soyisimlerini dedemizin Soyismine çevirmeden yaşayan amcamın çocuklarının halen soyisimleri ARIKAN ve DENİZER' dir.İstanbul'da Ankara'da ve İzmir'de bu isimleri taşıyan kişilerde HAKİKİ SARIOĞLU Sülalesindendir.Babamın babası Dedem SARIOĞLU,Annemin Babası Dedem de KETENCİ SÜLALESİNDENDİR.İkiside Çayeli'nden oldukları için HAKİKİ Başlığını kullanmış bulunuyorum.Büyüklerime Saygılar,küçüklerime sevgiler gönderiyorum.


 1. merhaba ben de bu sülaleden miyim acaba bulgaristan göçmeniyiz de kökenimizin rize olma ihtimali var mıdır acaba??

 1. belki de
  dedem anlatırdı rahmetli bizim kökümüzkaradenizden miş diye belkidede doğrudur biz inanmazdık dedem yine başladı derdik o doma buyume sakaryalı babam öyle biz öyle belki de akrabayız kim bilir dedem HAKKI SARIOĞLU dursakaryanın karapürçek ilçesinin kanlıçay köyünden allaha emanet olun

 1. Aynur'a yanıt
  Adapazarında çok Sarıoğlu var Sn.Aynur Meydanoğlu dedeniz Allah rahmet etsin anlatmış ama birbirlerinizle hiç görüşmeniz olmamış babanızda ordakilerle isterse görüşüp bilgi alabilir aslen nerelisiniz diye saygılarımla...

 1. HEP BERABER OLALIM
  bende bir soroğlu ailesi ferdi olarak dıyorum ki gelecek toplantılara bütün ailelerimizi getirip salonlara sığmayalım SAROĞLU ailesinin büyüklüğünü bütün alem görsün SAROĞLU SULALESİNE SAYGILARIMI SUNARIM

 1. ..
  Bu seneki toplantı nerede acaba bilgi verirseniz sevinirim..

 1. bu etkinlikten yeni haberim oldu benim gibi buradaki hiçbir akra
  herzaman sizinleyiz

 1. tanışma buluşma
  bizlerde sizin gibi sarıoglu sülalesiyiz birdahki toplantının nerede ve ne zaman olacagını ögrenmek istiyorum saygılar sinop ilinin ayancık ilçesinde yaşıyoruz yaklaşık 6000 kişi sarıoğlu sülalesiyiz ilk soyadımız sarıoğlu imiş geşmiş tarihte bir kaymakam oğlu soyadını kaldırmış büyüklerimizde sarısoy yapmışlar ama bizi herkez sarıoğlu bilr

 1. Sinop Türkeli ilçesinden İSVENDİAROĞULLARI
  Fatih Sultan Mehmet'in İstanul'u fetihi döneminde Üsküdar'a yerleştirilmişlerdir.Üsküdarda SARIMEHMETOĞULLARI lakabını almışlardır.Yavuz Sultan dönemine kadar Üsküdarda yaşamışlardır.Yavuz Sultan Selim'e muhalif oldukları için geriye SİNOP TÜRKELİ ilçesine geri dönmüşlerdir. ( 70 kişi geri döndükleri bilinmektedir)TÜRKELİ ilçesinin çeşitli köylerine yerleşmişlerdir.Bizim aile daha sonra 9 erkek kardeş olarak bilinmektedir.Bir tanesinin hadım olduğu bilinmektedir.Daha sonra toprak yüzünden kalvga etmişlerdir.Bu aileden 2 si TAŞGÜNEY köyünde kalmış, diğerleri başka yerlere göçtükleri bilinmektedir.Şu anda bizim TAŞGÜNEY köyündeki sülale 1000 kişinin üzerindedir.
  Bu Bilgi:
  Dedemin amcası GAZİ ARİF SARISOY tarafından anlatılmıştır.

 1. adapazrından
  sarığlu sülalesine selam olsun mail bekliyorum tanışmak içinYorum YazKapat
Sosyal Medya'da bizi takip edin!

Sosyal Medya'da bizi takip edin!