Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

RTEÜ "Yahudi Ulus Devlet" tepki

24-07-2018 09:40:39
660 kez görüntülendi

RTEÜ "Yahudi Ulus Devlet" tepki

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden yapılan açıklamada Üniversite Senatosunun İsrail'in "Yahudi ulus devlet" yasasına tepki için Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman başkanlığında toplandığı ifade edilerek, İsrail'in "Yahudi ulus devlet" yasasına Türkçe, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İbranice, İngilizce ve Rusça olmak üzere 8 dilde tepki gösterildiği kaydedildi.

Bu yasayla, İsrail vatandaşı Filistinlilerin haklarının yok sayıldığına işaret edilen senato kararında, “İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen Yahudi Ulus Devleti Yasası, evrensel hukuk ilkeleriyle ve Birleşmiş Milletlerin yasal ve ahlaki sistemiyle çatışmaktadır. Bu yasa ile İsrail vatandaşı Filistinlilerin hakları yok sayılmakta, Arapça resmi dil statüsünden çıkarılmakta, İsrail’in işgal altında tuttuğu Kudüs şehri başkent olarak ilan edilmekte, 1948’de yerlerinden çıkartılan Filistinlilere geri dönüş hakkı verilmezken dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Yahudilere geri dönüş hakkı verilmekt e ve Birleşmiş Milletler kararlarıyla hukuk dışılığı tescil edilmiş yerleşimler teşvik edilmektedir.” ifadesine yer verildi.

Yasanın kabul edilebilir bir tarafının bulunmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Öte yandan yasada kendi kaderini tayin hakkının sadece Yahudilere yönelik bir hak olarak tanımlanması ise yalnızca Filistinliler açısından değil uzlaşma ve çözüm kültürüne, bir arada yaşama inancına sahip Yahudi vatandaşlar için de kabul edilebilir nitelikte değildir.

Bilim insanları olarak İsrail Parlamentosu tarafından kabul edilen, fiili olarak Filistin’de sürdürülen işgale ve hukuk dışı uygulamalara yasal zemin hazırlanmasını ve iki devletli çözüm vizyonunun ortadan kaldırılmasını amaçlayan söz konusu yasayı kınıyoruz. İsrail'i temel insan haklarına, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygılı olmaya davet ediyoruz."

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz