Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

RTEÜ öğrencileri üretti

02-11-2017 14:59:28
1720 kez görüntülendi

RTEÜ öğrencileri üretti

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Ersen Beyatlı öncülüğünde yüksek verimliliğe sahip elektromobil araç üretti.
 
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersen Beyatlı öncülüğünde, Mühendislik Fakültesi öğrencileri Berkan Emre İNCE, Bünyamin Mete,  İbrahim Buldu, Emrah Kapukaya, M. Raşit Aladağ  Furkan Sarı, Ayetullah Boztaş, Abdullah Bozkurt ve Aydan Burcu Başer’den oluşan ATMACA ekibi, Nisan ayında üretim çalışmalarına başlayarak dört ay içerisinde yüksek verimliliğe sahip bir elektromobil üreterek Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında Üniversitemizi temsil etmeye hak kazandı.

Üretimi tamamlanan elektromobil aracımız, TÜBİTAK tarafından Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda Üniversitemizi temsil etti. ATMACA ekibi üretmiş oldukları araç ile yarışmada 51 üniversite takımından 18. oldu.

rteu-ogrencileri-elektromobil-arac-uretti-(7).jpg

Kocaeli Körfez Pisti’ndeki yarışmada, 3 gün boyunca süren detaylı teknik kontrollerden başarı ile geçen ATMACA ekibi iki eleme aşamasını da geçerek 27 Ağustos 2917 günü gerçekleştirilen ana yarışmaya katılmaya hak kazandı. 30 tur üzerinden gerçekleştirilen ana yarışmada, 100 km’de 1,4 TL değerinde yakıt tüketimine sahip ATMACA Elektromobil 18. olarak bu alanda uzun yılların deneyimine ve çok büyük imkânlara sahip olan pek çok rakibin önünde yarışmayı tamamlamayı başardı.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Bilgin yarışmada güzel bir başarı elde eden ATMACA ekibinin ürettiği elektromobil aracı inceleyerek Öğretim Üyeleri ve öğrencilerden aracın teknik özellikleri hakkında bilgi aldılar.

rteu-ogrencileri-elektromobil-arac-uretti-(1).jpg

ATMACA elektromobil, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, TÜBİTAK, Çayeli Bakır İşletmeleri, Rize Valiliği, Çaykur, Kale Marketleri, Riport, DowAksa ve ARG3’ün katkılarıyla üretildi.

Üniversite Rektörlüğü de ATMACA ekibini tebrik ederek başarılarının devamını dilesi.

rteu-ogrencileri-elektromobil-arac-uretti-(2).jpgrteu-ogrencileri-elektromobil-arac-uretti-(3).jpgrteu-ogrencileri-elektromobil-arac-uretti-(4).jpg

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum YazKapat