Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

''Rize'nin evladı olarak bana gurur vermektedir''

01-03-2018 18:25:13
557 kez görüntülendi

''Rize'nin evladı olarak bana gurur vermektedir''

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Rize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100.y​ıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajında, Karadeniz’in yeşil ve maviyle bezenen mücevheri, güzel Rize'mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü idrak etmekte olduğumuzu belirten Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, "Şanlı tarihimizin bu altın yaprağı; hem Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanı hem de Rize'nin bir evladı olarak bana tarifi imkânsız bir gurur vermektedir." dedi.

Bakan Bak,i mesjaında ayrıca şu ifadelere yer verdi: Beş buçuk asır evvel Fatih Sultan Mehmet’in ve onun müjdelenmiş askerlerinin gönül seferberliğiyle şehrimiz İslam yurdu haline dönüşmüş; o günden beri Rize'nin kahraman evlatları daima medeniyetimizin yılmaz bekçileri arasında yer almışlardır.

Yurdumuzu tarumar eden 1. Cihan Harbi fırtınasında da en çok yara alan şehirlerimizden birisi Rize olmuştur. Acı ve yoklukla geçen yıllar boyunca Rizeliler hiçbir zaman boyun bükmemiş, istiklâl kavgası vermeye devam etmişlerdir. Bundan tam 100 yıl önce de çilekeş memleketimizin mübarek toprağı müstevlilerin kirli ayaklarınca çiğnenmekten kurtulmuştur.

1461 yılında Sultan Fatih öncülüğünde Rize’nin kapısını aralayarak, bu şehre ruh üfleyen kutlu dava; İstiklal Harbi'ne silah taşıyan, takası küçük ama imanı büyük Karadeniz evlatlarına devrolunmuştur. O yiğitlerin ruhu ise 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın işaretiyle ayağa kalkan iradede yeniden can bulmuştur.

Kısacası ecdadın vesilesiyle şehrimize doğan adalet ve hürriyet güneşi; hiç sönmeden yüzyılları aşarak günümüze kadar ulaşmıştır. Onu söndürebileceğini zanneden işgalcilere ve katliam çetelerine de 100 yıl önce dedelerimiz dur demiştir. İnanıyorum ki Rize'nin yiğit evlatlarının sahip çıkması sayesinde, bu topraklarda istiklâl güneşi kıyamete dek batmayacaktır.

Bu duygularla, evladı olmaktan gurur duyduğum Rize’nin kurtuluşunun 100. yıl dönümünü en kalbî duygularımla kutluyor, bu uğurda canını siper etmiş tüm kahramanlarımızı saygı ve rahmetle yâd ediyorum.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz