Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Rize'de yöresel mimari atağı

09-02-2018 14:18:33
700 kez görüntülendi

Rize'de yöresel mimari atağı

Rize'nin İyidere, Derepazarı, Çamlıhemşin ve Güneysu ilçelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında binaların dış cepheleri yöresel mimariye uygun hale getiriliyor.

Kalkınma Bakanlığı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının finansal destek sağladığı çalışma kapsamında belirlenen yaklaşık 300 betonarme evin dış cephesine yöre mimarisine uygun ahşap kaplama yapılıyor.

Çamlıhemşin ve Güneysu ilçesindeki binaların büyük bölümünde çalışmalar tamamlanırken toplam maliyetin 40 milyon lira civarında olması bekleniyor. Proje bütçesinin yüzde 10 ve 25 arasında bölümü ise ilçe belediyelerince karşılanıyor.

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan ile Güneysu ilçesindeki çalışmaları yerinde inceledi.

rizede-yoresel-mimari-atagi-(1).jpg

Karal, incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yöresel mimari ve kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında İyidere ve Çamlıhemşin ilçelerinde yaklaşık 13 milyon lira harcanacağını, Fındıklı ilçesinde kamu kurumları başta olmak üzere çalışmalar yürütüldüğünü, Derepazarı ilçesinde de bireysel anlamda bina dönüşümlerinin başladığını söyledi.

Yöresel mimari çalışmalarının genel anlamda Çamlıhemşin, Güneysu ve İyidere ilçesinde bir bütün olarak yürütüldüğüne değinen Karal, "Yaklaşık olarak 3 ilçenin yöresel mimari dönüşümü 20 milyon liraya denk geliyor. Diğer ilçelerdeki çalışmalar bunun dışında kalıyor. Çamlıhemşin büyük ölçüde tamamlandı. İyidere ihalesi yapıldı ve devam ediyor. Güneysu ilçesi ikinci etap başladı. 2018 yılı içerisinde bütünü ile tamamlanır diye düşünüyoruz." dedi.

"İlçe ilçe tüm Rize'ye yaymayı hedefliyoruz"

rizede-yoresel-mimari-atagi-(2).jpg

Karal, yerel mimariye çok büyük önem verdiklerine dikkati çekerek şöyle konuştu: "Hedefimiz ilk olarak Hemşin ilçemizde kentsel dönüşümü başlatmaktı ama Hemşin'in kaderi ile oynayan birkaç kişi olayı yargıya taşıdı. Hemşin ile ilgili maalesef adım atamadık. Hemşin dışında çok önemli yatırımlar gerçekleştirdik. İlçelerin eski halini gördükten sonra yapılan yatırımlar son derece değerli. Özellikle sahil ilçeleri çok önemli. Rize ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde dedelerimizden kalan bir mimari anlayışını yaşatmak istiyoruz. Bu projeler, günümüze uyarlanmış halidir. Teknik elemanların yıllarca üzerine çalıştığı bir proje. İlçe ilçe tüm Rize'ye yaymayı hedefliyoruz."

Güneysu Belediye Başkanı Turan ise Güneysu ilçesinde yöresel mimariye uygun projenin birinci etabının DOKA tarafından 1 milyon 650 bin liraya yapıldığını belirterek yüzde 25 belediye katkı payı ile 2 milyon 250 bin liralık etabını tamamladıklarını söyledi.

Projenin ikinci etabının yapımı için Kalkınma Bakanlığınca 3 milyon 640 bin liralık kaynak aktarıldığını kaydeden Turan, "Yöre mimarisi için ilk adımı atan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisidir. Hiç kimse yöre mimarisinin adını kullanmazken 2000 yıllarının başında gelerek kendi evini Rize mimarisine uygun şekilde yaptı ve ufkumuzu açtı." ifadesini kullandı.

rizede-yoresel-mimari-atagi-(3).jpgrizede-yoresel-mimari-atagi-(4).jpg

 
 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz