Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Rize'de Turizm Haftası etkinlikleri başladı

16-04-2018 16:54:09
562 kez görüntülendi

Rize'de Turizm Haftası etkinlikleri başladı

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan turizm haftası bu yıl Doğu Karadeniz’in öne çıkan turizm merkezlerinden olan Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde kortej yürüyüşü ile başladı.
 
Yürüyüşe Vali Yardımcısı Dr. Emre Nebioğlu, Çamlıhemşin Kaymakamı Okan Daştan, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Ekrem Orhon Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Ardeşen Turizm Fakültesi öğrencileri, Çamlıhemşin Ayder Çevre ve Turizm Derneği, Ayder Çeymakçur Yaylası Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği ile turizm sektörü katıldı.

Kortej yürüyüşünün ardından programa Ayder’de devam edildi. Ayder Avusor köprüden yeşil alana kadar kortej yürüyüşü devam etti. Sonra yeşil alanda yapılan açılış konuşmalarında İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Rize’de turizmin yılın 12 ayı yapılabilecek potansiyele sahip olduğunu, heliski, dağcılık, yayla turizmi, trekking, termal turizm, jeep safari, kano, rafting gibi bir çok turizm çeşidinin yapılabildiğini belirterek, turizm haftası kutlamalarına katılan kamu, turizm sektör temsilcileri, öğretim kurumları ve turizm derneklerine teşekkür etti.

rizede-turizm-haftasi-etkinlikleri-basladi-(3).jpg

Ayder etkinlik alanında açılış programı ile beraber yöre insanlarınca bölge kültürünü yansıtan geleneksel yaşamımızdan örneklerin sergilendiği geleneksel el sanatları sergisi ziyaret edildi. Ayrıca Ayder ve Çamlıhemşin ilçesinde turizm alanında faaliyet gösteren işletmelerin oluşturduğu tanıtım stantları da programa ayrı bir renk kattı. Ayder’in son dönemlerde ziyaretçi sayısının artması ile beraber ülkemiz turizminde ne kadar önemli bir konumda olduğu turizm haftasının başlaması ile birlikte bir kez daha gözlemlenmiş oldu. Daha sonra İsmail Kahraman Kültür Merkezinde Kültür ve Turizm Bakanlığı geleneksel el sanatkarı ustaların hazırlamış olduğu “ El Sanatları Sergisi ” ziyaret edildi. Vali Yardımcısı Emre Nebioğlu, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ın katıldığı sergide birbirinden güzel eserler dikkat çekti. Program sonunda Turizm Haftası vesilesiyle resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

rizede-turizm-haftasi-etkinlikleri-basladi-(5).jpg

Bu yıl 42. düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri Rize’de hafta boyunca birbirinden farklı birçok programla devam edeceği belirtildi.

17 Nisan Salı

İyidere Vadisi Tarihi Değirmen Gezisi ( İyidere )

18 Nisan Çarşamba

Panel ( Turizm Eğitimi ve Sektör Tecrübesinin Kariyer üzerine etkisi - R.T.E.Ü. Ardeşn Turizm Fakültesi Konferans Salonu )

19 Nisan Perşembe

İyidere Vadisi Pileki Mağarası Gezisi ( İyidere )

19 Nisan Perşembe

Kano Rafting Etkinliği ( Fırtına Deresi )

21 Nisan Cumartesi

İkizdere Vadisi ve Cimil Şelalesi Gezisi ( İkizdere)

22 Nisan Pazar

Çat Vadisi Zilkale ve Palovit Şelalesi Gezisi ( Çamlıhemşin)

rizede-turizm-haftasi-etkinlikleri-basladi-(1).jpgrizede-turizm-haftasi-etkinlikleri-basladi-(4).jpgrizede-turizm-haftasi-etkinlikleri-basladi-(6).jpg

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz