Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Rize Lisesi yeniden inşa ediliyor

26-02-2008 21:36:37
16916 kez görüntülendi

Rize Lisesi yeniden inşa ediliyor

Rize'de yarım asırdan fazla eğitim öğretime hizmet veren Rize Lisesi, Türkiye’de ve Dünya’da çeşitli alanlarda görev yapan Rize Lisesi'nin de mezunlarından biri olan Kazancı Holding'in kurucusu, Ali Metin Kazancı'nın adını taşıyan ve Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı tarafından ihtiyaca cevap veremediği için yeniden modern bir şekilde inşa ediliyor.

Rize Lisesi 46 derslik, idari bina, spor salonu ve 2 öğretim binası ile geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde bin 210 öğrenciye hizmet verdiği belirtildi Hayırsever işadamı Mehmet Kazancı ile yapılan protokolle, Rize Lisesi öğretim binalarının yıkılarak, yerine proje bedeli 4 milyon 500 bin YTL olan 46 derslik, 20 laboratuar, spor salonu ve toplantı salonu ile 40 bin metrekare inşaat alanı olan yeni bir okul yapılması çalışmaları devam ediliyor. Yapılacak liseye hayırsever işadamı Kazancı'nın babasının adı Ali Metin Kazancı Rize Lisesi adı verileceği ve 2008–2009 eğitim-öğretim yılında hizmete açılacağı” belirtildi.

 

RİZE LİSESİ MÜDÜRÜ ŞÜKÜR KÖSE’NİN AÇIKLAMALARI

Rize Lisesi Okul Müdürü Şükür Köse, Rize Lisesi’nin köklü bir tarihe sahip olması vesilesiyle Türkiye’de ve Dünya’da Rize Lisesi mezunu olup da çeşitli alanlarda görev yapan çok değerli insanlarımızın olduğunu biliyoruz. Mehmet Kazancı Beye Rize Lisesi çalışanları ve öğrencileri adına teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Köse “ Rize Lisesi’nin yıllarca tarihi eser kapsamında olduğu bilindi. Ama yaptığımız yazışmalarda ve araştırmalarda Anıtlar Kurulu’nun kayıtlarında Rize Lisesi’nin kaydının bulunmadığını tespit ettik” dedi.

Ali Metin Kazancı Rize Lisesi’nin çalışmalarına da değinen okul müdürü Köse,”Okulun çalışmaları çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. Okulumuz 46 derslikli, fen bilimleri laboratuarı, bilgisayar laboratuarı, konferans salonu ve spor solunu bulunan, tarihi bir mimariye sahip çok güzel bir okul yakın bir zamanda faaliyete geçecektir” dedi.

 


KAZANCI HOLDİNG’İ TANIYALIM

Kazancı Holding'in kurucusu, Ali Metin Kazancı, ticaret hayatına 50'li yılların sonunda, parafin ve yağ ithalatı ve satışı gerçekleştiren bir şirket kurarak başlamıştır. 60'larda ise, yerli üretim yatırımlarına başlamış, tuğla ve saç üreten bir fabrika kurmuştur.

Ali Metin Kazancı, 1968 yılında, AKSA Grubu şirketlerini meydana getiren girişimlerin temeli olan elektrikli motor fabrikasını kurmuştur. 80'lerin başında ise, AKSA Grubu, jeneratör üretimine başlamıştır.

AKSA, bundan sonraki 25 yıl boyunca ilave bir çok üretici ve işletmeci şirketlerin eklenmesiyle, elektrik enerjisi temini için makine ve ekipman üretimi konusunda uzman olan dünyadaki sayılı gruplardan biri olmuştur.

15 yıldan fazla bir süredir Türkiye'de pazar lideri olan AKSA, genişleyen faaliyetleri ile toplam yıllık satışının % 50 sini yurtdışına ihraç ederek dünya pazarında da önde gelen jeneratör üreticilerinden biri olmuştur.

1997 yılından bu yana faaliyette olan AKSA Enerji Grubu ise, çeşitli bölgelerde kurulmuş olan enerji santralleriyle, elektrik enerjisi üretimi ve satışı yapmaktadır. AKSA Enerji, uluslararası pazarlarda da, özellikle komşu ülkelerde, yatırımlarına devam etmektedir.

AKSA Grubu, 2003 yılının sonlarından itibaren, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun yeni regülasyonları çerçevesinde, özelleştirme kapsamında, birçok bölgenin doğalgaz dağıtım lisansını almaya hak kazanmıştır. Yatırımlara ise 2004 yılının ikinci yarısında başlanmıştır.

AKSA'nın diğer bir yatırımı, turizm alanında olmuştur. Grup, Antalya-Kemer bölgesinde 1,116 yatak kapasiteli 5 yıldızlı bir otel satın almıştır. Bunun yanı sıra Kayseri'de kış turizmine hizmet verecek olan ikinci otel yatırımını da bitirmiştir. Grubun bu sektördeki hedefi, 2007 yılının sonunda 4,000 yatak kapasitesine ulaşmaktır.

Holding Şirketleri;

-Aksa Jeneratör
-Aksa Servis ve Yedek Parça
-Aksa Jeneratör Kiralama
-Aksa Satış ve Pazarlama
-Aksa Enerji
-Aksa Doğalgaz
-Aksa Doğalgaz Toptan Dağıtım
-Aksa Makina
-Aksa Tarım
-Aksa Turizm
-Aksa Teknoloji

Aksa Holding yurt dışında yaptığı başarılı çalışmalarla ülkemizi gururla temsil ediyor. Adeta gönüllü bir Türk elçiliği yapıyor imajı veriyor.

 

KAZANCI HOLDİNG’IN BÖLGEMİZE YAPMIŞ OLDUĞU YATIRIMLAR

Bir Aksa Holding iştiraki olan Karadenizgaz şirketi Trabzon, Rize ve Akçaabat Doğal Gaz Dağıtımını yaparak bölgenin doğalgaz ihtiyacını karşılayacaktır.

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan talimatı ile 23 iş adamı tarafından kurulan Rize Yatırım A.Ş yapılan protokol gereği Rize Atatürk Stadı, Rize Ekrem Orhon Stadı ve Rize 2 Mart Spor Salonu yıkılarak yerine modern bir iş merkezi inşa edilecek. Bunun yanında Çaykur Rizespor Tesisleri'nin de bulunduğu Karayollarına ait arazi üzerinde 15 bin kişilik yeni bir stat, kapalı spor salonu ve olimpik yüzme havuzu inşa edilecek. Projenin bir parçası olan 15 kişilik stadyumun yapımı Nisan 2008 sonunda biteceği tahmin ediliyor. Mehmet Kazancı, yaklaşık 30 milyon dolarlık mal olacak projeyi üslenen Rize Yatırım A.Ş’nin 23 ortağından biri.

 

AKSA HOLDİNG’İN FALİYETLERİNİN BİR KAÇI

AKSA JENERATÖR, AVRUPA TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL ŞAMPİYONASINA SPONSOR OLARAK DESTEK VERDİ

Beşiktaş Jimnastik Kulübünün 5–7 Mayıs tarihlerinde organize ettiği ve BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi ile BJK Süleyman Seba Spor Salonu’nda ülkemiz ve ülkemizdeki milyonlarca özürlü vatandaşımız adına ev sahipliği yaptığı Tekerlekli Sandalye Basketbol Avrupa Şampiyonlar Ligi Finallerine; Aksa Jeneratör de sponsorluk desteği verdi.

 


İZMİR UNIVERSIADE 2005 OYUNLARI AKSA KİRALAMA İLE AYDINLANDI

11–21 Ağustos 2005 tarihleri arasında İzmir'de gerçekleştiren Universite Olimpiyat Oyunlarında kullanılan salonlar ve Olimpiyat köyü yedek enerjileri ve müsabakalar anındaki tüm enerjileri Aksa Kiralama tarafından sağlandı(1.6 MW). Ayrıca muhteşem açılış ve kapanış törenlerindeki tüm enerji (1.6 MW) ihtiyacını da karşılayan Aksa Kiralama, Cumhuriyet tarihinin en büyük organizasyonuna enerji sağlamaktan gurur duyuyor.

KAZAKİSTAN TÜRK İŞADAMLARI TOPLANTISI

15 Aralık 2007 günü, Sayın Cumhurbaşkanımız ve devlet bakanlarının Kazakistan ziyaret-lerinde Türk İş Adamları ile yapılan toplantıda AKSA KAZAKHSTAN LTD. Genel Müdürü Sn. Abdulkadir Budak Aksa Enerji ve Aksa Jeneratör’ün Kazakistan pazarındaki faaliyetleri hakkında bilgi vermişlerdir.


 


Yorumlar


 1. Mehmet Kazancı abimizin Rizeye gerçekten de büyük hizmetleri var..Bu yaptıkları işin görünen kısmı.Görünmeyen kısmında tabiri caizse kamera arkasından Rizeye ve Rizespor a hizmetleri büyük..Yeni yapılan stadında 3-5 kişi tarafından yapıldığı ve bunlardan birininde Sn Mehmet Kazancı olduğu bir gerçek.Ama bunu kimse bilmez.Kendisiyle Medine de yaklaşık 4-5 saat sohbet etme imkanım oldu..Mütevazi kişiliğinden hiçbir zaman ödün vermedi, uçağı 8 saat rötar yapsa bile:) Rizeli için büyük kazanç Sn Mehmet Kazancıdan yaptığı hizmetlerden dolayı Allah razı olsun..İşlerinde başarılar diliyorum..


 1. Resme bakarsak cok güzel okula benziyor..Rizeye de bu yakışır.Hayırsever işadamımıza teşekkür ediyoruz..


 1. Çok güzel bir çalışma..Mehmet Bey e iş hayatrında başarılarının devamını diliyorum..Allah razı olsun...

 1. GİZLİ KAHRAMANLAR
  Gizli kahramanlar vardır,icraat yaparlar ama adları duyulmaz işte kazanci ailesi de rizemizin yetiştirdiği gizli kahramanlardandır,rizemize ve rizesporumuza olan katkılarını yakinen biliyorum.kendilerine başarılar diliyorum.

 1. YAKIŞMADI KAZANCI AİLESİ
  SAYIN KAZANCI 2008 KASIMDA BİTECEK OKULU BİTİRMRMRK SİZİN ŞANINIZA YAKIŞMADI.İNŞAAT HARABE İÇİNDE.HERKES İNŞAATI YARIDA BIRAKTI DEDİKODUSUNU YAPIYOR.ÖZELLİKLE 1000 GENÇ OKULSUZ SABAHÇI ÖĞLECİ ÖĞRETİMLE REZİL HALDELER.LÜTFEN RİZENİN GÖBEĞİNDE AYAKLARA DÜŞMÜŞ PRESTİJİNİZE SAHİP ÇIKIN.

 1. SÖZÜNÜ TUTUN
  BIZE DENILEN ZAMANDA OKULUMUZU YAPMADINIZ RİZELİYE RİZE LİSESİ HAKINDAKI VERDİĞİNİZ SÖZÜ YERINE GETIRIN

 1. kriz var aksanın
  Aksanın elemanları çıkartıldığı için bunlara gereken AntalyaDa eletrik santrali inşaatı için nedeniyle ekonomik krizi diye çok etkilendi...Bu yüzden okulunu tamamlayamayacağını biliyorum...

 1. ABDÜLKADİR BUDAK İÇİN
  HELAL OLSUN KAZAKİSTAN,DA TÜRKİYEYİ TESLİM ETMESİ. SAYIN İŞ ADAMIMIZ ABDÜLKADİR BUDAK BEYE TEŞEKKÜR EDER İŞİNDE BAŞARILAR DİLERİZ.Yorum Yaz