Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Ovit Tüneli'nde geçişlere ara verilecek

11-04-2018 13:06:37
584 kez görüntülendi

Ovit Tüneli'nde geçişlere ara verilecek

Türkiye'nin en uzun, dünyanın 3.'cü uzun çift tüplü karayolu tüneli olan Ovit Tüneli'nde inşaatın tamamlanması için Nisan ayının sonunda geçişlere ara verilecek.
 
2012 yılında temeli atılan dünyanın 3.en uzun çift tüplü Ovit Tüneli Kasım ayında tek tüpten trafiğe açılmıştı. Kış aylarında kontrollü olarak trafiğe açık tutulan tünelde Nisan ayı sonu itibariyle çalışma yapılacağı gerekçesiyle trafik geçişi durdurularak, tünelden önce kullanılan eski yoldan ulaşım sağlanacak.

Rize-Erzurum karayolu üzerinde 2 bin 640 metre rakımlı Ovit Dağını 12 ay açık tutmak amacıyla yapılan dünyanın 3. en uzun çift tüplü tünelinde, Kasım ayından bu yana trafik tek tüpten kontrollü olarak açıldı. Karayolları 10.Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş Ovit Tüneli şantiyesinde yapılan toplantıda yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanının özel projesi olan Ovit Tünelimiz bugün dünyadaki 3.çift tüplü tüneldir. Daha önce ışık göründü dediğimiz törende delme işlemimiz gerçekleşmişti. Her kış mevsiminde kapanan karayolu tünel sayesinde ilk kez bu kış açık kaldı. Çalışmalar devam ettiği için tek tüpte kontrollü geçiş yapılan tünelimizde Nisan ayının sonunda çalışma yapacağımız için trafik geçişini durduracağız. Karayolundan araç geçişi eski yoldan sağlanacaktır" dedi.

Eski yoldan geçişin aksamadan devam edeceğini dile getiren Bayramçavuş, "2 bin 640 metre rakımlı Ovit zirvesinde kar mücadelesi başlattık. Eski Karayolunu en kısa zamanda trafiğe açarak ulaşım sağlayacağız. Tünel içinde çalışmalarımızı hızlandıracağız. Aydınlatma, havalandırma, haberleşme konusunda bütün eksikleri tamamlayarak Temmuz ayında tamamen hizmete girecek şekilde tüneli yeniden açacağız" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin En Uzun Tünelinde Geçişlere Ara Verilecek

Sona Yaklaşıldı

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Ovit Tüneli çalışmalarını yerinde inceledi. Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş’tan bilgiler aldı.

Karal’a, incelemelerinde AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, AK Parti Erzurum Eski Milletvekili Adnan Yılmaz, Karayolları Erzurum 12. Bölge Müdürü Şerif Bağ, Karayolları Trabzon 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, İspir Belediye Başkanı Osman Çakır, İkizdere Belediye Başkanı Hasan Köseoğlu, Erzurum Eski İl Genel Meclis Üyesi Tahsin Bayramoğlu, belediye başkanları, ilçe başkanları eşlik etti.

Karayolları Erzurum 12. Bölge Müdürü Şerif Bağ ve Karayolları Trabzon 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş Ovit Tüneli çalışmaları hakkında brifing verdi.

Brifing sonrasında heyet Ovit Tüneli’nden geçti. Tünel çıkışında AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal ve AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir açıklamalarda bulundu.

ovit-tuneli-002.jpg

Rize-Mardin sevgi yolunun en önemli güzergahı olan Ovit Tüneli’nde olmaktan son derece gururlu ve mutlu olduğunu ifade eden AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal “İki kardeş şehir olarak Rize ve Erzurum’un bütünleşip birleşmesine her yönüyle vesile olacak olan böylesine önemli bir projenin önünde çok değerli Erzurum Milletvekilimiz İbrahim Aydemir ve beraberindeki heyetin teşrifleriyle olmaktan dolayı büyük bir mutluluğu yaşıyoruz. Şanı ve şöhreti yüzyılları aşan bir büyük projenin nihayetlendirilmiş olmasından büyük bir onur duyuyoruz. Dünya kurulduğu günden beri ilk defa Ovit Dağı’ndan bu kışın trafik akışı sağlanmış oldu. Tabi bu süreçte birçok insanın emeği var. Sayın Cumhurbaşkanımızın o iradesi olmasaydı bu dağ delinip geçilmezdi. Cumhurbaşkanımızın gayreti, talimatları ve kararlılığı sayesinde birilerinin engellemeye çalışmalarına, “Buradan ne kadar araç geçecek ki burayı bu kadar para ayırıyorsunuz” sözlerini kullanan birçok kesime rağmen duruşundan taviz vermeden bu kararlılık ortaya kondu. Öte yandan duygusu, yazısı, düşüncesi, şiirleri ve gönlüyle Ovit davasına katkı sunan çok değerli insanlar var. Tahsin Bayramoğlu ile İsmet Köseoğlu’na ve diğer bu bölgenin insanlarına bu anlamda teşekkürlerimi sunuyorum. Allah’a hamdolsun bu güzelliği görmüş olduk. Erzurum Milletvekilimize ve değerli heyetine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu ziyaretlerimiz bundan sonra sıklaşacak; çünkü arada engel kalmadı. Ovit Tüneli sayesinde dostluklarımız ve kardeşliklerimiz artacak.” İfadelerini kullandı.

255-002.jpg

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir yaptığı açıklamada “Bu tünel öncelikle ayrılmaz iki şehir olan Rize ile Erzurum’u birleştirdi. Kış mevsiminde başlayan ayrılığı artık yaşamayacağız. Erzurumdenize Rize Palandöken’e kavuştu. İki şehrimiz, söylendiğinde hayal olduğu açıklanan Ovit Tüneli sayesinde birleşti. Emeği geçenlere başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere sonsuz teşekkür ediyorum. Bugün ilk kez tünelden geçerek 16 dakikada İkizdere’ye vardım. Bu yolu 40 yıldır Erzurum tarafından seslendiren Tahsin Bayramoğlu ağabeyimizin gayretini unutamayız. Tahsin Bayramoğlu bizi her daim teşvik etmiştir” şeklinde konuştu.

Ovit Tüneli’nin temeli 2012 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde atılmıştı.

14 km uzunluğu ile Ovit Tüneli dünyada çift tüplü inşa edilen en uzun 3. karayolu tünelidir.

Proje bedeli 1.256.500.000 TL olan tünel Kasım 2017’de tek tüpten trafiğe açıldı.

Doğu Karadeniz Bölgesini Doğu Anadolu ve GAP’a bağlayan en kısa ve güvenli karayolu olan Rize-Erzurum karayolunda 260 km. olan mesafe tünellerin hizmete girmesiyle 35 km kısalarak 225 km’ye inecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz