Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Mesut Yılmaz'ı İhmal Etmemek Gerek

04-08-2007 10:31:00
1541 kez görüntülendi

Mesut Yılmaz'ı İhmal Etmemek Gerek

Meclis bugün toplanacak ve milletvekilleri yemin edecek. Yani yeni dönem bugün başlamış olacak. Meclis Başkanı seçimi, hükümetin kurulması, Cumhurbaşkanlığı süreci ile hepimizi heyecanlı günler bekleyecek.


AKP zaferle tekrar iktidar olmasına oldu ama, sadece şu saydığım konularda bile çok ciddi sıkıntılar ile karşılaşacak. Bu kesin.


İlk sıkıntı Meclis Başkanı seçiminde yaşanacak. Bülent Arınç bu göreve talip olmayacağı havasında ama hiç belli olmaz. Bakarsınız daha önce yaptığı gibi “
ille ben olacağım diye tutturabilir. Bakalım.


Bu arada Meclis
te, şimdilik adı pek konuşulmayan, önemli bir isim var. Rizeden neredeyse bir parti oyu kadar oy alıp bağımsız seçilen Mesut Yılmaz ne yapacak, açıkça merak ediyorum.


Elbette tek başına bir bağımsız milletvekilinin belirleyici olması mümkün değil. Buna karşın Mesut Yılmaz ismi önemlidir. Ve Meclis
in önümüzdeki günlerde yaşaması muhtemel krizli günlerinde Mesut Yılmaz adını duymaya başlarsak kimse şaşırmasın.


Örneğin diyorum ki Meclis Başkanlığı acaba bir bağımsıza verilemez mi? Sonuçta hangi partiden olursa olsun Meclis Başkanı tarafsız bir nitelik kazanmayacak mı? En azından öyle görünmeyecek mi?


Mesut Yılmaz gerçekten bağımsız ve tarafsız. Mevcut hiçbir partiye ilgisi yok. Türkiye Cumhuriyeti
nin Başbakanlığını yapmış bir devlet adamı. Üstelik bir önceki seçimde partisinin aldığı yenilginin sorumluluğunu üstlenmiş ve tereddüt etmeden koltuğunu boşaltmış.


Ardından tek başına ortaya çıkarak halktan oy istemiş. En azından kendi memleketinde sevildiğini, sayıldığını göstererek seçilip tekrar Meclis
e dönmüş. “Ben bir zamanlar kartaldım kompleksine kapılmadan sıradan bir milletvekili olmayı kabullenmiş.


O halde partiler Mesut Yılmaz
ın Meclis Başkanlığı üzerinde anlaşabilir. Elbette iktidar partisi Meclis Başkanının kendilerinden olmasını tercih edecektir ve iktidar partisinde bu görevi layıkıyla yerine getirebilecek pek çok isim de var.


Ama gerek iktidar partisi gerekse Meclis, Başbakanlık yapmış bir ismi bu yöntemle onurlandırabilir.


Üstelik şöyle bir faydası daha var bunun. Meclis Başkanları Meclis
te oy kullanamıyor. Meclisin başında gerçekten bir bağımsızın olması, iktidar partisinin kritik oylamalarda kaybedeceği bir oyu da telafi etmiş olur.

 


Sadece bir fikir...

 

Can ATAKLI

Vatan

Yorumlar


  1. mesut yılmaza itibar ilk günden başladı eski başbakan olduğu için odası ayrıldı vs. umarım mesut bu itibara layık davranır ve ortamı karıştırmaz,yazara katılmıyorum nerede görülmüş bağımsız bir adaya meclis başkanlığı verildiği tüm koltuklar AKP lilerin hakkı zira 2 kişiden biri AKP yi seçti.:)


  1. mesut yılmaza özel oda verilmesi rte ve ekibinin bir lütfu değildir, eski başbakanlar, meclis başkanları ve parti başkanları için zaten böyle bir gelenek vardır, aynen devam etti. herşeyden pay çıkartmaya çalışan akepeliler bunuda kendilerine yonttular , gülünecek durum :)Yorum Yaz