Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Mesut Yılmaz parti kuracak

16-11-2007 15:50:50
1372 kez görüntülendi

Mesut Yılmaz parti kuracak

Son bir ayda merkez sağ ve merkez soldan önemli isimlerle bir araya gelen mesut Yılmaz'ın örnek aldığı model, Japonya'da 1950'lerde yükselişe geçen Sosyalist Parti'ye karşı birleşen merkez partilerin kurduğu Japon Liberal Partisi.

AK PARTİ İLE OLMAZ

Yılmaz'ın bu amaçla, aralarında Süleyman Demirel ve Hüsamettin Cindoruk'un da bulunduğu DYP ve ANAP kökenli pek çok ismin yanı sıra Hikmet Çetin, Celal Doğan, Seyfi Oktay ve Doğan Taşdelen gibi merkez soldan isimlerle de görüştüğü ve 'AKP bu zor dönemi götüremeyecek, Türkiye'nin yeni bir partiye ihtiyacı var' dediği öğrenildi.

MUSTAFA SARIGÜL DE Mİ KATILACAK

Mesut Yılmaz'ın Japon usulü yeni merkez partisinin sol ayağını Hüsamettin Özkan'ın örgütlediği, bunun yanı sıra CHP kongresi sonrasında beklediğini bulamayacağı düşünülen Mustafa Sarıgül'ün de bu harekete katılacağı öne sürülüyor.

Öte yandan yeni partiye destek verenler arasında bazı AKP'lilerin de bulunduğu ifade edilirken, özellikle Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın ismi telaffuz ediliyor. İsmi geçenlerden konu hakkında görüştüklerimiz temasları doğrularken, bunun henüz 'fikir cimnastiği' düzeyinde olduğunu vurguluyorlar.

NE SAĞCI, NE SOLCU

Yılmaz, kuracağı partinin ne 'sağcı' ne de 'solcu' olduğunu, bu tanımlamaların miyadını doldurduğunu söylüyor ve bunun için Japon Liberal Demokrat Partisi'ni örnek gösteriyor. Yılmaz'ın, yakın çevresine 'liberal' olarak tanımlanmaktan rahatsız olduğu ve partinin 'merkez partisi' olması gerektiğini söylediği konuşuluyor. Mesut Yılmaz ve ekibinin CHP ve DP kongrelerinin sonucuna göre harekete geçmesi bekleniyor.
 
haber61 

Yorumlar


  1. hey gidi mesut yılmaz ... ne demeli sana bilmemeki eyisun hoşsunda niye bu siyaseti oğtenemedun onu anlamdum... demirel...allah ona uzun omur verıyorkı tovbe etme zamanı olsun diye nasip olmayi ona sen ya sen mesut yılmaz seviduğun la kal hoşcakal...


  1. rizeliler edeceğini etti zaten siyasete. yeter be. artık trabzonlu olsun.

  1. parti mi..??
    yahu Allah askına tursu kurar gibi parti kuruluyor nedir bu ..Yorum Yaz