Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

M. Yılmaz: AK Parti 1. olacak ama...

29-01-2011 18:37:50
7367 kez görüntülendi

M. Yılmaz: AK Parti 1. olacak ama...

Mesut Yılmaz'ın Çayelispor Forması önünde siyaset, spor, ergenokon davası, alkol yasağı başta olmak üzere bir çok konuda yaptığı açıklamalar...
Namık Kemal Zeybek'in DP Genel Başkanlığı koltuğuna oturduğu kongrenin ardından DP'den istifa eden eski Başbakan Mesut Yılmaz, yaklaşan genel seçimleri ve gündemi değerlendirdi. Aktif siyaseti bırakmayı düşündüğünü belirten Yılmaz, 'Doktorum siyaseti ve sigarayı bırakmamı önerdi. Sigarayla yolumu 1.5 yıl önce ayırdım. Şimdi sırada siyaset var' dedi. İşte Yılmaz'ın açıklamaları:

İHTİYACIMIZ ILIMLI SAĞ


DP kongresinin ardından partiden istifa ettiniz. Yeni yönetimle nasıl görüş ayrılığı yaşadınız?


Benim öteden beri inancım, Türkiye'nin mutlaka toplumsal bir uzlaşmayı kendi içinde gerçekleştiren ılımlı bir merkez sağ partisine ihtiyacı olduğudur. Bağımsız milletvekili olarak meclise girdikten sonra Sayın Cindoruk bana geldi. DP Genel Başkanlığı için aday olmayı düşündüğünü belirtip destek istedi. Her türlü desteği vereceğimi, kişisel olarak hiçbir beklentim olmadığını ama Türkiye'nin böyle bir merkez sağa ihtiyacı olduğunu söyledim. Cindoruk ile kongreyi kazandıktan kısa bir süre sonra DP ve ANAP'ı birleştiren ortak kongreyi yaptık. Ama maalesef sonra çok büyük fırsat heba edildi.

DP kongresi öncesi Sayın Cindoruk'la beraber 9. Cumhurbaşkanı Demirel'i ziyaret ettiniz...

Ben daha önce de, Sayın Demirel ve Cindoruk ile ayrı ayrı görüştüm. Gidişatın iyi olmadığını verilen taahhütlerin yerine getirilmediğini, Cindoruk liderliğindeki partinin güç kaybettiğini ifade ettim. Demirel önce fazla müdahil olmak istemedi. Daha sonra  yardımcı olmaya çalıştı. Ama artık vakit geçmişti. Basına yansıyan son ziyaretimizde, Zeybek dışında başka isimler üzerinde görüştük. Ağırlıklı olarak öne çıkanlar İlhan Kesici ve Mehmet Ali Bayar oldu.

Ergenekon davası konusundaki görüşleriniz nelerdir?

Bütünüyle bu yargılamanın siyasi motifli olduğunu düşünüyorum. Aslında bilinçli olarak kurunun yanına yaşın da atıldığını ve davanın mizansen olduğunu düşünüyorum. 2 yılı aşkın süredir gazetecilerin de olduğu bir çok isim tutuklu. Bu artık bir yargılama, adalet dağıtımı olmaktan çıktı, doğrudan cezaya, zulüme dönüştü. Devlet ilerde bu kişilere yüklü tazminatlar ödemek zorunda kalacak.

Peki, Hizbullah tahliyeleri ve sonrasındaki firarlar...

Hizbullah davasına ilişkin gelişmelerin bir tek adı var, 'Devlet skandalı'. Böylesine bir olay başka bir ülkede hükümetlerin gitmesine neden olur.

Hükümetin yargıya yönelik düzenlemeleri için ne diyeceksiniz?

Yargı sadece hükümete karşı değil, aynı zamanda ideolojilere karşı da bağımsız olmalıdır. Türkiye'de maalesef hala bir bağımsız yargı arayışı sürüyor. Umarım yargı daha fazla yıpranmaz.

Alkollü içkilere yönelik kısıtlamalar son dönemde çok tartışılıyor...

Başbakan, gençlerin ve çocukların alkolden korunması için birtakım tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti. Gerçeğin bu kadar masumane olmadığını düşünüyorum. Anayasal düzenlemeler bahane edilerek, insanların yaşam tarzlarına müdahale etme duygusu söz konusu. Başbakan neredeyse kimin ne kadar çocuk yapacağının dahi yetkisini kendisinde görüyor.

EN DOĞRUSU ANAP'TI

CHP'ye geçeceğinize dair haberler çıktı....


Sadece CHP'ye değil başka partilere de gideceğim yazıldı. Bunların benle hiçbir ilgisi yok. Benim için Türkiye açısından en doğru parti modeli Anavatan Partisi'ydi. İzlerini hem CHP'de, hem MHP'de görüyorum. Eğer bu durum daha da netleşirse ve talep gelirse, CHP ve MHP'ye katkıda bulunmam söz konusu olabilir.

DOKTOR 'BIRAK' DEDİ

Bu sözlerinizden 'aktif siyasete devam' mesajı mı çıkıyor?


Aktif siyaseti bırakmayı düşünüyorum. Siyaset yapmak için mutlaka bir partiye katılmak da gerekmiyor. Aday olmadan da, görüşlerinizle, tecrübelerinizle destek olabilirsiniz. CHP ve MHP'ye destek konusunda da bunu kastediyorum. Karşılığında da hiçbir bedel, hiçbir pazarlık söz konusu olamaz.

Siyaseti bırakmak için erken değil mi?

Siyasette ön planda olmak gibi bir düşüncem yok. Doktorum bana sigara ve siyaseti yasakladı. Sigarayla yollumu 1.5 yıl önce ayırdım. Ama seçim dönemi gelmeden siyaseti bırakmaya sorumluluğum izin vermedi. Şimdi sıra aktif siyasetle yolları ayırmaya geldi.

BERNA HANIM'LA AYRILMIYORUZ

Kimi medya organlarında, eşiniz Berna Hanım'la 'boşanacağınız' yönünde iddialar dillendirildi...


Tecrübe insanın hayatta yediği kazıkların toplamıdır. Benim de siyasi hayatım bir anlamda hakkımda ortaya atılan çamurların toplamıdır. Ben aktif siyasetteyken çok daha yoğun durumdaydı. Biz gece hayatına falan düşkün insanlar değiliz. Ben, okumayı, evde vakit geçirmeyi severim. Berna Hanım bazen yalnız gider, herhalde onu öyle yalnız görünce bu dedikodu çıktı. Benim geçmişteki sıkıntılarıma en büyük desteğim eşim oldu. Ama bu dedikoduları da yadırgamıyorum.

BEN DE STATTA ISLIKLANDIM

Sıkı bir Galatasaray taraftarısınız. Arena stadının açılışında yaşanan olaylar için ne diyeceksiniz?

Sayın Başbakan bu stadın yapımına kişisel olarak büyük destek verdi. Bir Galatasaray taraftarı olarak kendisine teşekkür ediyorum. Ama Sayın Başbakan'ın, 50 bin kişinin katıldığı bir törende bir kısım seyircinin protestosuna verdiği tepkiyi anlamakta zorlanıyorum. Bu insani bir tepkidir dünyanın her yerinde iktidarları beğenenler alkışlar, memnun olamayanlar ıslık çalar. TOKİ Başkanının 50 bin kişi önünde kulübü küçültücü ifadeler kullanması bu tepkiyi artırmıştır. Geçmişte başbakanlığım döneminde ben de stadyumda protesto edildim. Fenerbahçe stadında, aleyhime filama astılar. Seçimde görüşürüz, diye güldüm geçtim. Bu demokratik bir tepkidir. Abartılması demokrasi açısından hazımsızlık işaretidir.

TEK BAŞINA İKTİDAR OLAMAZ

AKP iki defa seçim kazandı, bu seçime de favori olarak giriyor. Yine birinci parti olarak sandıktan çıkabilir. Ama, tek başına iktidar olmasını mümkün görmüyorum. Bu öngörüm gerçekleşirse Türkiye'de yeni bir koalisyon dönemi yaşanır. Daha önceki koalisyon tecrübeleri maalesef iyi sonuçlar vermedi. Birçok parti seçim sürecinde ittifaklar oluşturarak seçmenin karşısına çıkacak. Ama olası bir koalisyon hükümeti, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu uzlaşma zemini için bir araç olabilir.
pazar53

Yorumlar

 1. slm
  Hani neredur çayeşi spor forması?? işunuz gücünüz mustafa baltacıyı şişurmek ey yandaş site sahipleri size diyorum duyaymısunuz ???????????

 1. forma
  ÇAYELİSPOR Forma rengi yeşil-Beyaz'dır.
  RİZESPOR Olabilirmi ama onunda renkleri yok. Bence roprtaja giderken hediye forma götürseydiniz bari.Bu ince ayrıntıyı izleyenler yakalar.

 1. çok seviyor
  o formayı hediye edene sormak lazım

 1. durmak yok yola devaaam
  yuzde 45le yine tek başına iktidardu mesut kenduni avutma yalandan çıkıpta bişeler dersen senun siyeset anlayışın bukadar işte yazıkk durmak yok yola devaaam çatla patlaaaa

 1. atma
  senin hangi tahminin tuttu buda tutsun atma mesut

 1. mesut bey ne çok şey biliyorsun
  ergenokon davasına yaklaşımın çok enteresan sayın yılaz,şaşurusunuz bu siyasilerin işine bunlar kendini evliyamı sanıyor millet te nederlerse amindiyen millet yok artık yookkkk uyumma mesut,sen milleti hala uyur gezer biliyorsun amma millet sana gülüyor artık,çok dogru bildiklerini çocuklarına anlatta ,hafdada 1 tekrarla,akıllarında kalsın,milletin olmadıı idareye,milletiyle yaşayan bi devlet denine bilirmi???? bunu savunu yorsanız biz de bişe bilmiyoruz.

 1. nei savunuyorsun sayın yılmaz
  sayın yılmaz yaptıgın açıklamalar çok açık aklından geçtigin gibi konuştun sana da bu yakışır ama bu konuşmalar vicdan larda pekte pirim etmiyor,yaptıgınız yorumlarda ülke ve siyasi degerlendirmeleriniz,çok yanlış yorum olarak degerlendiriyorum,koaliyyonlar san ki bu ülkenin başını davana vurdu derken çok havesli anlatıyorsun, bu ülkeyi koalisyonlar perişan etti,hala özlemi var sizde,anlamakda zorlanıyorum, hızır hoplan ilgili konuşmanıda unut madım,yakın adamın bile sana inanmazken,kime ne anlatmagın peşindesin hayret,ayrıca akp len yatıp kalkıyorsunuz,akp nin egrisini bırakın dogrularıda sizlere batıyor,sizleri bu güne kadar anlamakta zorlanıyorduk,bundan sonra dikkate almayacagız,boşa geçecek zamanımız yok

 1. o köylüm sen mi engel olacaksın
  çok keskin konuşuyon sayın köylüm,yani tek başına bunu ben yaparım demen,hislerin öncesenin için tehlikeli,bir yanınıda ögrenmiş olduk müneciplikde varmış sende,gülermisin aglarmısın,,,,hehehe mesut hep hehehe ,o millet elddi eldi,uyuma elini yüzünü bi yıka kafayı kumdan bi çıkar

 1. Yeter Artık Messt Bey
  Sayın Mesut YILMAZ sizin medyaya karşı vermiş olduğunuz demeçler sizi basitleştiriyor.Açıkçası düşüncelerinizi birazdaha gerçekçi fikirlerle beraber bizlere sunarsanız size daha çok inanırız.Siz Başbakan olmuş bir lidersiniz kalitenizi bukadar düşürmeyin.Ülkemiz hergeçen gün dahada iyiye gidiyor ve buda sizin ve bizim hemşehrimiz olan R.Tayyip ERDOĞAN ve kabinesi sayesinde gerçekleşmektedir.Bence, siz siyasetten çekilip kendi işinize baksanız bu ülkeye daha çok katkınız olacağınıza inanıyorum.

 1. nerde
  bordo beyaz ardeşenspor forması olmasın yazıkya bu yazıyı kim yazmış çayelisporun rengi ne renk acaba bir günde deyiştimi yoksa....

 1. SEÇİM SONRASI
  Sn Mesut bey!.
  Bir yorum da seçim sonrası alsak!?..

 1. Yazıklar olsun san...
  1983'den 2003'e kadar(20 yıl) senin paşinden koşmuş bir Rizeli olarak yazıklar olsun diyorum başka bir şey demiyorum...Başbakanlığın döneminde genelkurmay-israille askeri anlaşma yapıyor..ne senin nede ilgili bakanın bu antlaşmadan haberin olmuyor.....şimdi kalkmış utanmadan konuşuyorsun.....Chp ve uzantısı seni yüce divanda akladı..şimdi böyle konuşman çok doğru.....bir zamanlar senin için canını verecek seçmenlerin bile artık uyandı......bekle-gör ...13 haziran sabahı rizelinin horonunu......Yorum Yaz