Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

İşte Özgürlükçü Rektörler

27-02-2008 09:46:33
1480 kez görüntülendi

İşte Özgürlükçü Rektörler

Üniversitelerdeki başörtüsü yasağını kaldıran anayasa değişikliğine uyarak öğrencilerin derslere girmesini sağlayan rektörler, kanunlara riayet edilmesi gerektiğini söyledi. Anayasa değişikliğinin herkesi bağladığı görüşünde birleşen rektörler, öğrencilerin rahat bir ortamda derslerine girmesi için gayret gösterilmesini istedi.

Başörtüsüne özgürlük yönünde tavır koyan Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, görevinin öğrencileri derse sokmak olduğunu ifade etti. YÖK'ten gelen yazıya istinaden özgürlüklerden yana tavır alarak başörtüsü serbestliğini uyguladığını belirten Prof. Dr. Okumuşoğlu, şunları söyledi: "Polemiğin içine girmek istemiyorum. Ben öğrencilerimin mağdur olmaması için böyle bir karar aldım. Benim için önemli olan öğrencilerimin problemsiz bir şekilde derse girip eğitimini yapmasıdır. Öğrencilerimin kafasını bilgi ve becerilerle doldurmak istiyorum. Oluşturulmaya çalışılan kaosun içerisine öğrencilerim ve beni kimse karıştırmasın. Biz en iyi şekilde ders verip, üzüm yemek istiyoruz."

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, başörtülü öğrencilerin kampüs alanına rahatlıkla girebileceğini ve kapalı alanlarda dolaşabileceğini açıkladı. Başörtülü öğrencilerin eğitim hakkının engellenmesine tepki gösteren Mutlu, ülkedeki bu tutumlar ve konuların gerilim oluşturduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Anayasa neyi gerektiriyorsa bunu yapmaya elbette hazırız. Yasalar ne diyorsa ve bunun karşısına çıkıp 'onu yapmayız, uygulamayız' demek kimsenin lüksü olamaz. Bu çocuklar bizim. Onlara bu şekilde davranmak bir anlamda provokasyon amaçlı üniversitelere gelen bölücü grupların kucağına atmak gibi bir şey olur. Bu tutum ülkede sadece gerilimi artırır. Zaman içerisinde her şey netliğe kavuşacaktır."

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerafettin Canda da, Mustafa Kemal'in vizyonuna ve misyonuna uygun olarak eğitim hakkını engellemediklerini dile getirdi. Kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmek için uğraştıklarını kaydeden Canda, "Şu ana kadar Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, YÖK Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin üst makamlarının bize verdiği görevleri en iyi şekilde yerine getirdik. Bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti bize hangi görevi verirse versin, onu en iyi şekilde yerine getiririz." ifadesini kullandı. Başörtülü öğrencilerin üniversiteye ve derslere girmesi yönünde demokratik bir tutum sergileyen Siirt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Asaf Varol da, bundan sonraki uygulamada değişen hiçbir şey olmayacağını söyledi. Kurum olarak YÖK'ün emir ve talimatlarının kendilerini bağladığını ifade eden Prof. Dr. Varol, şu görüşleri dile getirdi: "Kanunlara saygımız vardır ve uygulamak zorundayız. Bize yasaların verdiği yetkileri kullanırız. Eğitimde demokratik hak ve özgürlükler konusunda uygulama bu şekilde devam edecek. Yasaları uygulamakla mükellefiz ve bunu da uygulayacağız." Mehmet Köse, Murat Gezer, Mehmet Dener, Ahmet Bedir; Rize, Şanlıurfa, Hatay, Siirt

zaman

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!



Yorum Yaz