Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

İnternet yasasında bir iki sıkıntılı konu var

13-02-2014 21:49:04
1282 kez görüntülendi

 İnternet yasasında bir iki sıkıntılı konu var

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet yasasına ilişkin düzenlemeyle ilgili olarak, "Bir iki sıkıntılı konu var, bahsettiğiniz yasa üzerinde çalışıyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen 'Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirve Toplantısı' sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2007 yılında bu üçlü zirve toplantılarına başlandığını belirterek, Asya'nın ortasında Pakistan, Afganistan ve Türkiye'nin önemli kurumlarının birbirleriyle daha iyi çalışmalarını temin için bu toplantıların gerçekleştirildiğini belirtti. Bu toplantıların, siyasi, ekonomik, güvenlik ayaklı devam ettiğine dikkati çeken Gül, "Sadece Başbakanlar ve Cumhurbaşkanları bir araya gelip konuşmuyoruz, aynı zamanda bürokratlar, Dışişleri bakanları bir araya geliyor özellikle Asya'daki huzurun sağlanması, Afganistan-Pakistan arasındaki beraber çalışma ortamının yansıtılması için samimi görüşmeler yapıyoruz. Bugün de aynı şeklide önce Cumhurbaşkanları, sonra Sayın Erdoğan bir araya geldik. Meseleleri konuştuk, daha sonra da güvenlik birimleriyle ilgili olan herkesi davet ettik. Bütün bu konular geniş bir şeklide konuşuldu, bundan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bugün yaptığımız resmi toplantımızla, Sayın Bakanla, Genelkurmay başkanı kendi aralarındaki toplantılarla ilgili bizlere bilgi verdiler. Özellikle Afganistan-Pakistan arasındaki ekonomik faaliyetleri geliştirme konusunda, Türkiye olarak bizlere bilgiler verildi. Afganistan'da bu sene seçimler yapıldı. Bütün bu konular hep beraber detaylı şekilde konuştu. Afganistan'da barış sürecinin güçlü bir şekilde devam etmesi için hep beraber desteğimizi bir kez daha ifade ettik" ifadelerine yer verdi.
Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, üç ülke arasında neler yapabileceği konusunda görüşmeler gerçekleştirildiğine işaret ederek, güvenlik ve barışın tesisi gibi konular gündemlerinde önemli yer teşkil ettiğini söyledi. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Karzai, bu görüşmelerin kardeşlik çerçevesinde detaylara girerek gerçekleştirildiğini dile getirdi. Karzai, "Afganistan'da barışı nasıl tesis edebiliriz, Pakistan'da hangi çalışmaları yapabiliriz, bunları görüştük" dedi.

Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, Afganistan çok tarihi bir dönemden geçtiğini belirterek, barışın sağlanması ve ülkeyi yeniden inşa edilmesi gerektiğini ifade etti. Şerif, Pakistan'ın Afganistan'daki barış ve uzlaşı sürecine katkıda bulunacağına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Karzai ve Şerif, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir soru üzerineCumhurbaşkanı Gül, "Bu toplantılar sonuna kadar açık yüreklilik, aklınızdaki bütün konuların açık seçik konuşulduğu bir ortamda oldu. Bizim için kolaylaştırıcı şekil. Biz de kendimizi Asya'yla bağlantılı hissediyoruz. Asya'daki barışın neticeleri olacaktır. Kurumlar arasındaki çalışma ortamının ve güvenini sağlanması konusunda da çok verimli oluyor bu toplantılar. Devamından yanayız ve devam edeceğiz inşallah" dedi.
Karzai, ABD'yle imzalanacak ikili güvenlik anlaşması kolaylaştırmanın yolunun barış sürecini belirterek, "İkili güvenlik anlaşmasının imzalanmasını kolaylaştırmanın yolu bu barış sürecidir. Güvenlik unsurunun Afgan topraklarında olmamasından, yıllardır aktif halde bulunan diğer terör unsurlarının yürütmüş olduğu çalışmalardan, bu terör faaliyetleri için yıllardır birşeyler yapılmamış olmasındandır" diye konuştu.
Bundan sonraki amaçlarının Afganistan'daki barış sürecini doğrudan desteklemek olduğuna dikkati çeken Şerif, "Karzai ile ben aynı düşüncelere ve yaklaşımlara sahibiz bu meseleler hakkında. Önemli olan yanlış algılamaların, geçmişten kaynaklanan sorun ve engellerin ötesine geçmek" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, "Bakran tutuklama kampından tutukluları neden serbest bırakıldılar? Bahse konu kampta ne kadar tutuklu, bunların serbest bırakılma ihtimali nedir" sorusuna Karzai, "Bu tutuklama kampı Afganistan egemenliğine aykırı. Bu yeni bir konu değil. Bahse konu sorun 2005 ve 2006'da ortaya çıktı. Zaman içinde uyuşmazlık halini aldı hükümetlerimiz arasında. Benim hükümetim bu hapishaneyi Amerikan hakimiyetinden almak Afgan egemenliğine uygun bir yapıya dönüştürme arzusundayız. Başlangıçta ABD oraya götürdükleri tutukluların savaş suçu işlediklerini, dolayısıyla Afganistan yargılama alanının dışında olduklarını iddia ediyordu. Biz bir sistem örgütledik, bizzat tutukluları ilgilendiren bir yapı oluşturuldu, kurul tesis edildi. Bir çalışma yapıldı ve masum olduğu belli olan serbest bırakılmasına karar verildi. 500 tutuklu serbest bırakıldı. Son serbest bırakılan tutukluların durumuna Amerika'dan bir itiraz geldi. Afganistan'ın yargı mekanizması var. Dosyaları derinlemesine inceledik. Umuyorum ki ABD bu noktada yargı sürecini taciz etmeyi bırakır" cevabını verdi.
İnternet yasasıyla ilgili düzenlemeye ilişkin bir soru üzerine Gül, "Bir iki sıkıntılı konu var, bahsettiğiniz yasa üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün 'internet düzenlemesine' yönelik verdiği kısa cevap karşısında Karzai'nin, "Keşke ben de sizin gibi yapabilsem aynısı İçişlerinde ben de aynı yöntemi takip edeceğim" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

  1. ...

    Ne şiş yansın ne kabab
    Cumhurbaşkanı gezilerde şen şakrak ve sürekli medya önünde ama ne zaman ülkeyi ilgilendiren çok önemli bir konu olsa Sayın Gül ya ortalarda gözükmüyor ya da "ne şiş yansın, ne kebap misali" bi lafı eveleyip geveleyen demeçler veriyor, net olmak bu kadar mı zor?Yorum Yaz