Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Hayati Yazıcı yerel medya temsilcileriyle buluştu

20-06-2018 18:01:38
557 kez görüntülendi

Hayati Yazıcı yerel medya temsilcileriyle buluştu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Adayı Hayati Yazıcı, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Yerel Medya Buluşmaları” toplantısında Rize, Trabzon, Samsun, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt’ta görev yapan medya mensuplarıyla bir araya geldi.

İyidere’de bir otelde düzenlenen toplantıya Yazıcı’nın yanı sıra AK Parti Rize Milletvekilleri Hasan Karal ve Hikmet Ayar ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca katıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, "Cumhurbaşkanı ile uyumlu çalışacak, zıtlaşmayacak, parazit yapmayacak, mızıkçılığa yol açmayacak bir meclis çoğunluğuna, AK Parti çoğunluğuna hayati derecede ihtiyaç var." dedi.

Yazıcı, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk kez iki ayrı seçimi birlikte yapacağını, ittifak uygulamasının ilk kez bir seçimde resmiyet kazanarak yapıldığını belirtti.

Partiler arası siyasi rekabetin projelerle olması gerektiğini vurgulayan Yazıcı, muhalefetin projelerden yoksun bir durum içerisinde olduğunu, birbirine benzemeyen siyasi oluşumların bir arada olmalarının tek sebebinin Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemindeki güçlü meclise vurgu yapan Yazıcı:

"Her yeni sistemin oluşması, kültürünün oluşması, teamül hukukunun gerçekleşmesi için uyumlu ekip çalışmasına ihtiyaç var. Cumhurbaşkanı ile uyumlu çalışacak, zıtlaşmayacak, parazit yapmayacak, mızıkçılığa yol açmayacak bir Meclis çoğunluğuna, AK Parti çoğunluğuna hayati derecede ihtiyaç var. Çünkü yeni bir sistem. Bunun siyasal ve kültürel dili oluşacak. Bu siyasal dili ve kültürü uyumlu ekip oluşturur. Yoksa zıtlık üzerinden yürür. Yine bu sistemin teamül hukukunun oluşması bakımından da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yürütme yetki ve görevini millet ona tevdi ederken Mecliste de onunla uyumlu çalışacak bir AK Parti grubuna hayati derecede ihtiyaç var."

HDP'nin seçim barajının aşıp aşmaması ile ilgili konuda açıklamalarda bulunan Yazıcı, "Sonuçlar bakımından önemli. HDP barajı aşsa da biz çoğunluğu yakalayacağımız inancındayım. Limitlerde değil rahat bir çoğunluğu yakalayacağımız inancındayım. Bizim milletimizin sezgileri güçlüdür. Yakınmalarını dile getirir. Bazıları nazlanmak sureti ile yapılan yakınmalardır ama sandığa gittiğinde büyük fotoğrafa bakar, reel faktörleri dikkate alır. Mecliste o doğrultuda oy kullanacaktır. HDP'nin barajı aşıp aşmaması mecliste sayıların artmasına veya aşağıda kalmasına sebep olan bir durumdur." dedi.

Kamuoyunda HDP ile CHP'nin Selahattin Demirtaş'ın başkan yardımcısı yapılması konusunda anlaştığına dair söylemlerin olduğuna yönelik bir soruya Yazıcı, "Ben böyle bir bilgi sahibi değilim. Söylemler ve ilişkiler dikkate alınarak söylenen bir fikir mi? Birlikte yürüdükleri, birlikte hemhal olmak istedikleri konusunda kuşku yok." karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi'nde erkler ayrılığının daha belirgin olduğunu vurgulayan Yazıcı, şunları kaydetti:

"Bu kuvvetler ayrılığını gerçekleştirmek için bu düzenlemeyi gerçekleştirdik. Parlamentodan bakan olarak bir atama yapılırsa atanan kişinin parlamento üyeliği sona eriyor. Böyle bir düzenleme var ve bununla ilgili bir anayasa değişikliği gündemimizde yok. Değiştirip vekilleri tekrar bakan yapalım gibi bir düşünce yok. Mevcut pozitif değişiklik neyse o. Bir seçime gidiyoruz. Seçimin yapıldığı günün akşamı millet yürütmeyi inşa ediyor. Hükumet kurma veya kuramama diye bir sorun artık Türkiye yaşamayacak. Seçilen cumhurbaşkanı makul sürede hükumeti inşa ederek kamuoyuna deklere edecek."

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz