Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Farkı Fark Ediyor musunuz?

30-01-2008 00:09:24
1835 kez görüntülendi

Farkı Fark Ediyor musunuz?

Teklifle, Yüksek Öğretim Kanununun ek 17. maddesine, ''Hiçkimse başının örtülü olması sebebiyle yükseköğrenim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz.

NASIL BAĞLANACAK
Ancak başın örtülmesi, kişinin yüzü açık ve kimliğinin tanınmasına imkan verecek ve çene altından bağlanacak şekilde olması gerekir'' ifadesi ekleniyor.Teklifin gerekçesinde, bu hükmün amacının herkesin yükseköğrenim hakkından serbestçe, eşit ve özgür bir ortamda yararlanmasını sağlamak olduğu ifade edildi.

GEREKÇE: EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ
''Üniversitelerde uzun süreden beri devam eden ve bazı öğrencilerin kılık ve kıyafetlerinden dolayı öğrenim hakkından yoksun bırakılmasına neden olan uygulama, toplumsal barış, millet-devlet kaynaşmasını ve eğitimde fırsat eşitliğini olumsuz yönde etkilemektedir'' denilen gerekçede, şu ifadelere yer verildi:

ÖZGÜR ÜNİVERSİTE VURGUSU
''Üniversite düzeyinde eğitim gören kişilerin, kendi kılık ve kıyafetleri konusunda tercih yapabilmeleri, bireysellik, kimlik ve kişiliklerinin gelişmesi için kaçınılmaz bir gerekliliktir. Üniversiteler evrensel bilgi ve bilimin hür bir ortamda üretildikleri, özgür ve özerk mekanlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği, 'Fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür' nesiller, ancak kişilerin hiçbir gerekçeyle ayrıma tabi tutulmadığı ve eşit olarak yükseköğrenim hakkından yararlanıldığı özgür üniversitelerde yetişebilir. Yükseköğrenim kurumlarında başın örtülmesi, eğitim ve öğretimin gerektirdiği güvenliğin sağlanması amacına yönelik olarak sınırlandırılmaktadır. Bu kapsamda, başı örtmek için kullanılan kıyafetlerin yüzü açıkta bırakması ve kişinin kimliğinin tespitine imkan verecek şekilde olması gerekmektedir.''

Ensonhaber

 

Yorumlar

 1. TURBAN
  bu genç kızların haline çok üzülüyorum.Erkeklerin koltuk sevdasından başlarını erkeklerin eline vermişler istedikleri gibi oynatıyorlar. Çıkartın eşarplarınızı medeni insan gibi ünv. gidin.İnancın için kapatıyorsan otur evinde. Dr. olarak mezun olunca nasıl tutacaksın hasta erkeğin göğsüne vs...yada avukat olunca nasıl saatlerce bir odada müvekkilinle konuşarak vakit geçireceksin... Tüm kadınları çağdaşlığa davet ediyorum.

 1. evet
  Fark var sağdaki biraz daha gösteriyor.Ne yapacaklarini şaşurdiler.Hani İmam cemaat oykusu var cemaat imama sormuş.oyle bişey işte.

 1. bıktık bu türban işinden
  artık yeter yahu illaki bir tarafta mı olayim taraf olmayan bertaraf olur ilkenizden yola cıkarak Bir yandan türban diye siz çekiyorsunuz diğer yandan laiklik elden gidiyor diye diğer taraf Evet taraf olucaz,türkiyenin huzurundan istikrarından kardeşlik ortamının bozulmamasından yana taraf olucaz Ülkeyi kaosa çekmek isteyenlerin ekmeğine yağ mı sürelim? cenazede açılan chp bayraklarını,yuhalanan bakanları,mumcuyu dahi tayyibin talebesi diye tartaklamaya çalışanları haklı mı görücez!Kim kazançlı çıktı bu olaydan? hükümet mi?bakanlar mı?erdoğan mı? bir düşünün isterseniz,ben kimin kazançlı çıktığını size söyleyeyim cumhurbaşkanlığı seçimi yüzünden ülkeyi kaosa ve istikrarsızlığa sürüklemeyi isteyenler Ükle yansın kül olsun millet birbirine düşsün ama benim dediğim olsun diye isteyenler Benim gözümde cumhuriyetle vakitin hiçbir farkı yok.İkiside militarizm ile hareket ediyor,ikiside kavgadan ve çekişmeden yana ikiside kendi görüşünün yanılmaz ve testedilemez olduğundan yana inş bu türban işide biter ben pek sanmasamda bu koşullarda

 1. TuRbAn
  ya ben bıldım bılelı bu turban neden var ya yeter TAYIP ERDOGANA seslenıyorum yeter baskanım ya turban meselesı ama ya ya yasaklan sın yada yasaklan masın herkes ne kanal acarsa acsın turban yeter ama ya harbıden yeterYorum Yaz