Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Erdoğan, Rusya'da Putin'le havacılık fuarına katıldı

27-08-2019 13:47:46
247 kez görüntülendi

Erdoğan, Rusya'da Putin'le havacılık fuarına katıldı

İki lider Rusya'da düzenlenen MAKS 2019 Havacılık ve Uzay Fuarı'nın açılış töreninde ticaret hacminin 4 kat artırılması hedefinden bahsetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'da Vladimir Putin'le birlikte MAKS 2019 Havacılık ve Uzay Fuarı'nın açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış konuşmasında, Rusya ile 25 milyar dolar olan ticaret hacminin 4 kat artarak 100 milyar dolara çıkması hedefinden bahsetti.

Erdoğan, şunları söyledi:

SAYIN PUTİN'E ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

"Kıymetli katılımcılar sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bu fuarın açılışına iştirak etmekten memnuniyet duyuyorum. Sayın Putin'e nazik daveti için şükranlarımı sunuyorum.

BİZ DE RUS HALKINI EYLÜL SONUNDAKİ FUARIMIZA BEKLİYORUZ

MAKS 2019'u kendi alanının lider fuarlarından görüyorum. Malumunuz bizim de bu sene 14.'sünü gerçekleştirdiğimiz IDEF fuarımız var. Ayrıca MAKS 2019 tarzı özellikle gençlerimize yönelik İstanbul'da Teknofest'i düzenliyoruz. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz festival 550 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamıştı. 17-22 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek bu seneki etkinliğe ise 1 milyonun üzerinde ziyaretçi bekliyoruz. Sayın Putin başta olmak üzere tüm Rus halkını festivalimize beklediğimizi belirtmek istiyoruz.

SAVUNMA HAVACILIK ALANINDA 2.5 MİLYAR DOLARLIK İHRACATA ULAŞTIK

İstikbal göklerdedir şiarıyla son dönemde havacılıkta önemli adımlar atıyoruz. THY, küresel ölçekte en geniş hava taşımacılık ağlarından birine sahiptir. Havalimanlarımız en çok yolcu ağırlayan havalimanlarındandır. Temennimiz, İstanbul Havalimanı'nın tüm aşamalarıyla faaliyete geçmesiyle birlikte yıllık 220 milyon yolcuyu ağırlamasıdır.

Bunun yanında savunma, havacılık ve uzay teknolojilerinde söz sahibi bir ülke haline geliyoruz. 2018 yıl sonu itibariyle savunma ve havacılık sektörümüzün toplam ihracatı 2.5 milyar dolara ulaştı.

T-129 atak helikopterimiz birçok ülkenin envanterine katmak istediği araçlar arasında. İnsanlı-insansız hava araçlarının üretimi konusunda kısa zamanda büyük mesafeler aldık.

TİCARET HACMİNDE HEDEFİMİZ 100 MİLYAR DOLAR

Türkiye ile Rusya arasındaki samimi, yakın diyalog zengin tarihi geçmişe dayanan çok boyutlu işbirliğinden besleniyor. Rusya'dan ülkemize gelen turist sayısında rekor üstüne rekor kırılmaya devam ediliyor. Bu yıl yaklaşık 6 milyon Rus turistin ülkemizi ziyaret etmesini bekliyoruz. Aramızdaki ticaret hacmi 25 milyar doları geçti, hedefimiz ise 100 milyar dolardır.

Havacılık ve uzay teknolojileri alanında Rusya'yla geliştirdiğimiz sinerjinin ikili ilişkilerimizi derinleştireceğine inanıyorum.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise şöyle konuştu:

RUSYA UÇAK SANAYİSİ ALANINDA LİDER ÜLKELERDENDİR

"Uluslararası havacılık fuarımıza göstermiş olduğunuz yoğun ilgiyi takdirle karşılıyoruz. Ülkemizin büyük potansiyelinin dünya çapında gördüğü takdirin bir işareti olarak algılıyoruz. Rusya, uçak sanayi alanında dünya çapında lider ülkelerden biridir.

Bu işbirliğimizin daha yoğun ve işlevsel olmasını umut ediyoruz. İstiyoruz ki, uluslararası fuarımız alışveriş ve işbirliği için daha fazla ilgi gören bir alan olsun.

Erdoğan, Rusya'da Putin'le havacılık fuarına katıldı

ÇİN ANA PARTNERİMİZDİR

Bilim, sanatın ve görkemli bir şovun bir araya geldiği çok önemli bir alandır. Bu fuara geleneksel olarak pek çok yabancı ülkeden katılımcılar iştirak etmektedir. Bu defa da Çin Halk Cumhuriyeti fuarımızın ana partneridir.

ESKİ SOVYET UÇAKLARINI DA GÖRECEKSİNİZ

Gerek helikopter, gerek sivil havacılık, gerek insansız uçaklar konusunda yeni projelerimizi görme fırsatımız bulacaksınız. Bugünkü fuar sahasında Eski Sovyet uçaklarını görme şansını da bulacaksınız. İkinci Dünya Savaşı'nda bulunmuş, sonrasında restore edilerek tekrar uçabilir hale getirilmiş durumdalar. Fuarın son bölümünde ise Rusya'nın yeni uçaklarının katıldığı pilotaj şovunu göreceksiniz."

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz