Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Erdoğan Küplere Binecek

29-12-2007 17:48:53
1236 kez görüntülendi

Erdoğan Küplere Binecek

"Tayyip bu partiyi kendi başına kurmadı, aldığı emirlerle kurdu. Peki Erdoğan niçin bu projenin kuklası olmayı kabul etti? Çünkü makama, paraya ve liderliğe karşı zaafı var."

Londra'da Arapça olarak yayınlanmakta olan Al Şark al Awsat gazetesi Milli Görüş lideri Necmeddin Erbakan ile bir röpörtaj yaparak, Türkiye'deki son seçimler, İslam dünyası, siyonizm, İran ve diğer konular üzerinde görüşlerini aldı.

İşte röportajın özeti:

Soru: Erdoğan sizin partinizin üyesiydi ve Abdulah Gül'le birlikte partiyi terk ederek AKP'yi kurdu. Erdoğan'ın okulunuzdan kaçtığı duygusuna kapıldınız mı hiç? Sizce sınıfını geçti mi yoksa kaldı mı?
Erbakan: Evet Erdoğan sınıfta kalmıştır ve okulun arka kapısından kaçmıştır. Okula yazılmış ama dersleri dinlememiş hiç. Din derslerine girmiş olmasına rağmen davranışları bunun aksi yönündedir. Müslüman uygarlığının Batı uygarlığıyla yarışamayacağı iddiasındadır kendisi ama Efendimiz (s.a.v) İslam'ın en yüce olduğunu buyurmuştur. Bilgili bir insanın söyleyebileceği bir söz mü bu? Erdoğan AB'nin her talebine boyun eğiyor ve İslam Birliğinin tesisini imkansız buluyor. Bu akli bir şey midir? Biz İslam'a mı yoksa siyonizme mi hizmet edeceğiz?
Şark-el Evsat gazetesi çok etkili ve büyük bir gazete olduğundan sizin vesilenizle gazetenize bir mesajım olacak, gazetenizin AKP'yi desteklediği görünüyor.
(Gazetenin buna cevabı ”Hiçbir partiye eğilimli değiliz, üstelik Erdoğan'ın İsrail yanlısı politikalarını eleştiren Türk vatandaşlarının da görüşlerini sayfalarımıza yansıttık ve okuyucularımız arasında sizi seven ve başbakanlığınız süresince uyguladığınız siyasetleri takdir edenler de bulunuyor.” şeklinde oldu. Bunun üzerine Erbakan gülerek ”Desenize gazeteniz de Türk halkı gibi, beni seviyor ama AKP'ye oy veriyor!” diyor.)
Arap ve İslam dünyasının bütün entelektüelleri ve akademisyenleri gazetenizi yakından takip ediyorlar ama ben gazetenizi okuduğumda Saadet Partisi'yle AKP arasındaki farkın farkında olmadığınızı görüyorum. Şark-el Evsat'taki kardeşlerimiz doğruyla yanlışı karıştırmamalı.

Soru: Sizin Erdoğan'la ilişkiniz ve iki parti arasındaki farklılıklar hakkında genelde bir bilgi eksikliğinin olduğu doğru. Son zamanlara dek yaygın anlayış Erdoğan'ın hükümet tecrübesinin, sizin 97'deki iktidarınızın bir uzantısı olduğu şeklindeydi.
Erbakan: AKP bizim adımlarımızı takip etmiyor. Aslında işin gerçeği daha neyin olup bittiğini de algılamış değiller. Peygamber (s.a.v): ”Müminin ferasetinden korkun çünkü o Allah'ın nuruyla bakar.” diye buyurmuş, AKP'nin ihtiyaç duyduğu şey de bu feraset. İslam dogmatik bir din değil, akla, anlamaya ve farkındalığa dayanan bir din. İslam'dan korkulmasının nedeni de bu. Günümüzün Şeriat okullarında da iki şey eksik. Şeriatın günümüz sorunlarına verdiği cevapları çıkarsayacak bir de İslam'ın doğru anlaşılmasını sağlayacak fakültelerin kurulmamış olması. Bir Müslüman uyanık ve İslam hakkında doğru kavrayış sahibi olmalı. Yahudi ve hristiyanları Müslümanların velisi, yöneticisi olarak görmemeli. Gerçek bir Müslüman Yahudilerle alışveriş eder mi günümüzde? Bu bilinç eksikliği probleminine bütün İslam dünyasında tanık oluyoruz.

Soru: Erdoğan'ı Refah Partisi'nden ayrılıp yeni ve rakip bir parti kurmaya sevk eden etkenlerden bahsedebilir misiniz bize?
Erbakan: Hepimiz İsrail'in kurucusu Theodor Hertzl', Yahudi düşünür ve eylemci Haim Naum'u ve Amerika'nın milli güvenlik danışmanı olan Zbigniew Brezinski'yi biliriz. Brezinski ne dedi? ”İslam dünyasına baktığımızda iki tip insanla karşılaşıyoruz: Ehl-i dünya olanlar ile gerçekten dindar olanlar. Bizler din ehlini zayıflatmak, diğerleriyle de işbirliği yapmak istiyoruz!” Siz Erdoğan'ın bizden niçin ayrılıp yeni bir parti kurduğunu soruyorsunuz. Size cevabım Brezinski'nin sözleridir. Tayyip bu partiyi kendi başına kurmadı, aldığı emirlerle kurdu. Peki Erdoğan niçin bu projenin kuklası olmayı kabul etti? Çünkü makama, paraya ve liderliğe karşı zaafı var.

Soru: Peki şimdi Erdoğan'la ilişkileriniz ne düzeyde? Kişisel temasınız var mı örneğin?
Erbakan: Tayyib sağlığımı sormak için arar bazen ama bunun hiç anlamı yok. ”Nasılsın?”, ”Ne yapıyorsun?”un değil “gerçek İslami şuurun geri gelmesi”nin önemi var asıl.

Soru: Erdoğan'ın politikalarından rahatsız olduğunuzu mu söylüyorsunuz?
Erbakan: Eylemlerinden ve gittiği doğrultudan rahatsızım.Kendisinden şikayetçiyiz çünkü Türk halkını büyük problemlere doğru sürüklüyor.Siyonistlere olan sadakatından ve bazı yerlerde onlarla işbirliği yapmasından razı değiliz.Tayyip Türk askerlerini BM çatısı altında Lübnan'a niçin gönderdi? Hizbullah'ı silahsızlandırmak için.
Soru: Erdoğan'la farklarınızı niçin oturup tartışmıyorsunuz? Sonuçta herhangi bir zararı bütün Türkiye Müslümanları hep birlikte paylaşacak.
Erbakan: “Allah'ın dilediği olur.” denmiştir. Defalarca tavsiyelerde bulunduk kendilerine ama fayda etmedi.

Soru: İktidardan indirildikten sonra ne hissettiniz? Üzüntüye kapılıp ihanete uğradığınızı hissettiniz mi, özellikle bazı Türk işadamlarının hükümetinize karşı çıktığını gördükten sonra?
Erbakan: Tabii ki üzüldüm ve ihanete uğradığımı hissettim ama uğruna mücadele ettiğimiz şeyin önemine emindim. Bazı işadamları bizden rahatsız oluyorlar idi çünkü biz bütçeyi devletin maslahatlarını gözeterek hazırlamıştık, adil bir bütçe istiyorduk. İşadamları paralarını bankalara yatırıp yüksek rantlar elde ediyorlardı ve bir sürü de muafiyet… Tüm bunlar bize 10 milyar dolara mal olmuştu. Bizim bütçe planımızda o para alınıp yoksul sınıfın ihtiyaçlarına harcanıyordu ve bu durum da pek çoklarının rahatsızlığına yol açıyordu.

Soru: Bazıları Türk ordusunun yüzde kırk altı gibi bir oy almış olan AKP'den daha zayıf olduğunu iddia ediyorlar, buna katılıyor musunuz?
Erbakan: Hayır ordunun zayıfladığına inanmıyorum, Ordu hala Türkiye'nin en güçlü kurumudur.

Velfecr.com

Yorumlar

  1. boynuz kulağı geçer
    meğerse bizim eski siyasetçiler siyaseti hiç bilememiş.Şimdi Erbakan hoca Başbakan için -O bizimle beraber siyaseti öğrendi temelini bizimle attı onu biz öğrettik fakat oda kendini çok geliştirdi.Halkta gereken desteği fazlasıyla verdi dese- Hem Hoca bu başarıyı sahiplenecek hemde başbakanı övecekti Ama hoca boynuzun kuluğı geçeceğini kabullenmesi lazım BU BOYNUZ KULAĞI GEÇTİ


  1. umarım buyuk TÜRK milletı bunu anladında gec kalmış olmazYorum Yaz