Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Dağ horozu kendini 3 yıl sonra gösterdi

15-06-2019 14:46:32
556 kez görüntülendi

Dağ horozu kendini 3 yıl sonra gösterdi

İkizdere'nin Sivrikaya Yaylası'nda her yıl geleneksel olarak düzenlenen Dağ Horozu Şenlikleri'nin bu yıl 15.'si gerçekleştirildi. Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ve İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz'ün öncülüğünde 2 bin metre rakımlı Sivrikaya köyü zirvesinde Dağ Horozu gözlem yerine çıkan birçok vatandaş Dağ Horozu'nun katılımcılara 2 km uzak kalması nedeniyle sadece dürbünle görüldü. Görülen Dağ Horozu mesafe nedeniyle fotoğraflanamadı, görüntülenemedi.

Temmuz'da değil Haziran'da şenlik düzenlenince dağ horozu kendini gösterdi

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz "İkizdere'deki Dağ Horozu Festivali 15 yıldır yapılıyor. Dağ Horozumuz dünyanın nadir yerlerinde yaşıyor. Buradan Kafkaslar'a doğru bu kuşak üzerinden hayatlarını idame ettiriyorlar. Biz de bunu bizim değerimiz olarak görüyoruz. Yıllardır Türkiye'de tanıtılması için mücadele veriyoruz. Sponsorlarımız ile birlikte bunu tanıtacağız. Önümüzdeki yıllarda daha da genişleteceğiz. 3 yıldır biz Dağ Horozu'nu göremiyorduk ama orada bir tarih yanlışı vardı. Temmuz ayında geliyorduk buraya, o dönemde de kuluçka dönemi olduğu için kuşlar kendini göstermiyordu. Bu yıl 15 Haziran'da yaptık. Dağ Horozu'nu daha zengin görmek adına seneye bu tarihten de 15 gün daha geri çekmeyi düşünüyoruz şenliği" dedi.

rize’nin-ikizdere-ilcesinde-bu-yil-15.’si-duzenlenen-dag-horozu-senligi’nde-dag-horozu-2-km-uzaktan-durbunle-gorulebildi--(2).jpg

Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, endemik bir kuş türü olan dağ horozunu çıplak gözle görmenin büyük bir şans olduğunu belirterek, "Dürbünle görmek bile önemli. İnsanlara müthiş sevinç veren bir duygu. Çok kısa süreli de olsa kuş gözlemcileri bu anın keyfini çıkarıyor." dedi. 

Hocaoğlu, 2 bin rakımın altına inmeyen bu kuşun fotoğraf ve doğaseverler tarafından fotoğraflanmasının önemli olduğunu, şenliğin, ve kuş gözlemciliğinin turizme önemli katkısı bulunduğunu kaydetti.

İkizdere Kaymakamı Tarık Buğra Seyhan ise "Bugün İkizderemiz'e has Dağ horozu şenliklerini gerçekleştiriyoruz. Dağ Horozu'nu gördük. Çok memnunuz burada olmaktan" şeklinde konuştu.

Dağ Horozu şenliklerine ilk kez katıldığını dile getiren Osman Yetimoğlu "Bu yıl ilk kez geldim, 3 yıldır görülmeyen Dağ Horozu'nu gördüm. Bu galiba benim ayağımdan dolayı oldu. Rizemizin tüm ilçelerinin odluğu gibi buranında mükemmel bir görüntüsü var. Karşıki dağlarda karın kalkmamasından ötürü daha da güzelleşmiş. Horozumuzu gördük, şimdi eğleneceğiz. Çetin yolları aşarak buraya geldik, Dağ Horozu'nu gördük" diye konuştu.

En küçük dağ horozu gözlemcisi

Şenliğin en küçük katılımcısı Ömer Said Cerrah ise katılım belgesini İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz'ün elinden aldı. Karagöz, 1,5 yaşındaki katılımcının babasına belgeyi teslim ederken minik kuş gözlemcisine de teşekkür etti. Şenliğin ilk günü Dağ Horozu'nun görüntülenmesinin ardından tulum eşliğinde oynanan horonla devam etti.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz