Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Çayeli'de Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü

12-06-2019 20:59:32
1071 kez görüntülendi

Çayeli'de Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü

Obezite ile mücadele çalışmaları kapsamında Rize İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Çayeli İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenli fiziksel aktivitenin önemine ve aşırı tuz kullanımının zararlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” düzenlendi.

Etkinlik; İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Yamantürk Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleri, sağlık personelleri ve halkın katılımıyla gerçekleşti. 

Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Hareketsiz yaşam sadece ülkemizi değil bütün insanlığı tehdit eden önemli bir sağlık problemidir. Hareketsiz yaşam; kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon ve kas-iskelet sistemi hastalıklarının temel nedenleri arasındadır. Bu hastalıklardan korunmanın en önemli yolu fiziksel aktiviteyi yaşamımızın bir parçası haline getirmektir.

cayelide-saglikli-yasam-yuruyusu-duzenlendi-(3).jpg

Bu nedenle yetişkinlerin haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapması önerilmektedir. 5-17 yaş grubu için ise kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 40-60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerekmektedir.

Obezite ile mücadele gerçekte pek çok hastalıkla mücadele demektir. Obezite, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple obezite ile mücadele etmek ülkemizin geleceği için son derece önemlidir." denildi.

cayelide-saglikli-yasam-yuruyusu-duzenlendi-(5).jpgcayelide-saglikli-yasam-yuruyusu-duzenlendi-(6).jpgcayelide-saglikli-yasam-yuruyusu-duzenlendi-(4).jpgcayelide-saglikli-yasam-yuruyusu-duzenlendi-(1).jpg

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz