Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

09-08-2019 19:48:43
735 kez görüntülendi

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Rize Özel ŞAR Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nagehan Şahin, Kurban Bayramında sağlıklı beslenmek için önerilerde bulundu.

Rize Özel ŞAR Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nagehan Şahin, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde sağlıklı bir Kurban Bayramı geçirmek için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şahin, bayramda da 5 öğün tavsiyesinde bulunurken, doğru besin seçimi, gıda güvenliği, etlerin saklanma biçimi ile hazırlanması ve pişirme yöntemlerinde bilinçli davranmak gerektiğini kaydetti.

KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ… BAYRAMDA DA 5 ÖĞÜN BESLENİN

Şahin, bayramların sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz en değerli zamanlar olduğunu kaydederek, “Yemeklerin tadı bir başka, sofraların dili bir başkadır. Bayram ziyaretleri de hoş sohbetlerin ve lezzetlerin paylaşıldığı anlardandır. Sağlıklı beslenme ömür boyu sürdürülmesi gereken bir davranıştır ancak özel günlerde, davetlerde, bayramlarda beslenme düzenimiz bozuluyor; özellikle kronik hastalığı olan ve diyet yapan kişilerin böyle günlerde de daha da dikkatli olması gerekiyor. Bayram boyunca genellikle yapılan en büyük hata, gün içinde öğün sıklığına dikkat etmemek oluyor. Buna bağlı olarak da akşam yemek saatinde gecikiliyor ve yemek porsiyonları artırılıyor. Bu nedenle bayramlarda bile günde 4 -5 öğün olacak şekilde bir beslenme planı uygulanmalıdır. “ dedi.

PİŞİRME YÖNTEMLERİNE DİKKAT

Çok yağlı gıdalar, kavrulmuş, kızartılmış, yoğun baharat ve acı içeren gıdalardan kaçınılması gerektiğini ifade eden Şahin, mideyi en az yoran besinlerin tercih edilmesi gerektiğini belirterek, “Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta pişirme yöntemleridir. Haşlama, buğulama, fırında, ızgara gibi sağlıklı ve besin değerini koruyan yöntemler tercih edilmelidir. Özellikle risk grubunda olanlar (kolesterol, kalp ve diyabet hastaları), et yemek istiyorsanız eti haşlayarak tüketin. Aşırı miktarlarda tüketilen ve uygun koşullarda pişirilmemiş etler tansiyon ve şekerin yükselmesine de neden olur. Yemeklere ekstra tuz eklememeye dikkat edin. Mangal yapılması durumunda ise etlerin kömürleşmemesine, dışı pişen, içi çiğ kalan etlere dikkat edilmelidir.” diye konuştu.

ETİ BİRKAÇ GÜN BEKLETİN

Özel ŞAR Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nagehan Şahin, yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertliğin hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açacağı uyarısında bulunarak, hayvanlardan gıda yolu ile insana geçen 100’den fazla hastalık bulunduğunu ifade ederek, “Hijyenik kesim ve gıda güvenliğine uygun bir şekilde etlerin saklanması 1-2 gün buzdolabında bekletilip tüketilmelidir, saklanma sırasında gıda güvenliği açısından soğuk zincir bozulmamalıdır, çözdülürüp tekrar dondurulmamalıdır) ve kullanılacağında yine gıda güvenliğine uygun bir şekilde çözdürülerek kullanılması çok önemlidir. 4 derecede buzdolabında çözdürülmeli kesinlikle dışarıda, güneş altında yada su altında tezgahta çözdürülmemelidir.” şeklinde konuştu.

KAVURMAYA KUYRUK YAĞI KATMAYIN

Şahin, bayramların vazgeçilmezi kavurmanın kuyruk yağı ile pişirilmemesi gerektiğini ve etin yanında mutlaka zeytinyağlı ve salatanın bulunması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Ülkemizde Kurban Bayramlarında yapılması gelenek haline gelmiş olan kavurma, içine tereyağı ve kuyruk yağı konulmadan, kendi suyu ile kısık ateşte pişirilmeli.

ETİN YANINDA ZEYTİNYAĞLI VE SALATA OLSUN

Öğünlerde, etin yanına mutlaka dengeli bir öğün olması için salata ya da zeytinyağlı sebze yemeği ilave edilmelidir. Kırmızı et yüksek hayvansal protein ile beraber; demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri ile vitamin A, B1, B6, B12 içerdiğini ancak kırmızı et, C ve E vitaminlerinden yoksundur bu eksikliği tamamlamak amacıyla sebze ve salata tüketimine özen gösterilmelidir. Fazla et tüketenler, bol sıvı ve C vitaminine ağırlık vermelidir.

TATLILAR TADIMLIK, ÇİKOLATA YERİNE KURU MEYVE

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih ediniz eğer hamurlu bir tatlı tüketecekseniz bunun öğle saatlerinde olmasına dikkat edin. Bayramda bilinçsizce çikolata ve tatlı tüketilir. Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri önemlidir. Ayrıca, 0-12 yaş grubu bebek ve çocukların, büyüme ve gelişime katkısı olmayan, boş kalori kaynağı şeker ve şekerli besinlerden uzak tutulmaları, bu tür besinlerin tüketiminden sonra diş temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Çikolataya ve şekere alternatif olarak; vitamin ve mineralden zengin ve posa içeriği yüksek olan kuru meyveler, ceviz, fındık gibi kuruyemişler tercih edilebilir.”

nagehan-sahin-ozel-sar-hastanesi.jpg

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum YazKapat