Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

‘Başbakanımıza Yol Arkadaşı Olacağız’

27-03-2011 12:19:44
4860 kez görüntülendi

‘Başbakanımıza Yol Arkadaşı Olacağız’

AK Parti’nin Rize il başkanlığından istifa ederek aday adayı olan Hasan Karal, Meclis yolunda. Karal TAKA Gazetesi’nin sorularını cevaplandırırken, seçilerek Başbakan Erdoğan’a yol arkadaşı olacaklarını söyledi:

Karal: Başbakanımız gençlere değer verdi. Bizi genç yaşta bu olaya soktu ver her türlü olanağı sağladı. Gerek kongrelerde gerek seçimlerde bize yardımcı oldu” 

Karal: “Rize’ye hizmet sağlayacak tüm parti adaylarına da başarılar diliyorum. Ben zaten diğer partilerle de ortak amacımız memlekete hizmettir” 

TAKA: Sayın Karal hayırlı olsun, Neler söyleyeceksiniz?

 HASAN KARAL: Sağolun, yıllardır Rize’de siyaset yapıyoruz, hatalarımız eksiklerimiz oldu. Gençliğin beraberinde getirmiş olduğu acemiliklerimiz olmadı değil. Çünkü doğduğunuz zaman tecrübeyle doğmuyorsunuz. Bazı olaylar yaşamadan tecrübe sahibi olunmuyor. 11 yıllık siyasi hayatı yaşadıktan sonra Rize siyaseti noktasında tecrübeli olduğumu düşünüyorum. Tabi on yıldan beri yaylarını, mezralarını dolaştık, sorunlarına baktık. 346 köyümü 196 mahallesini vakıfız. Hangi köyün ne kadar yol, su duvar ihtiyacı var biliyoruz.

Rize’yi yeniden öğrenmek için zaman harcamayacağız, çünkü Rize’yi biliyoruz. sağolsun sayın Başbakanımız gençlere değer verdi. Bizi genç yaşta bu olaya soktu ver her türlü olanağı sağladı. Gerek kongrelerde gerek seçimlerde bize yardımcı oldu. O yüzden sadece Rize’nin değil bölgenin milletvekili olmak istiyorum.  

TAKA: Bölgesel vekillik dediniz, Trabzon ve Rize yakınlaşmasına katkınız var? 

HASAN KARAL: Benim için Rize Trabzon ayrımcılığı yoktur. Ben Trabzon’a gelecek hizmetin Rize’nin önünü açacak olduğunu düşünürüm. Rize’ye gelecek yardımın Trabzon’a destek olacağını düşünürüm ve bu anlamda elbette partimden siyasete gireceğim ama tüm Rize’nin milletvekili olmak istiyorum. Siyasi partilerin bu anlamda tüm adaylara başarılar diliyorum.

Rize’ye hizmet sağlayacak tüm parti adaylarına da başarılar diliyorum. Ben zaten diğer partilerle de ortak amacımız memlekete hizmettir, seçilirsem de bu diyaloğu devam ettireceğim. Tabi Rize’nin sorunlarının önemli bir kısmı çözüldü ama çözülmeyi bekleyen hala sorunlar var 

TAKA: Üniversiteyi büyüttünüz, katkınız oldu. OSB’de gelişme var mı? 

HASAN KARAL:Evet, Danıştay da karar aşamasına gelindi. Olumlu bir karar çıkacağını düşünüyorum. Artık o kronikleşmiş sorunu çözeceğiz. Ovit tüneli konusunda da proje aşaması kısmına gelindi. İlk kazmayı vurmak bize nasip olacaktır.   

TAKA: ÇAYKUR Genel Müdürü siyasete girecek, arar mı onu ÇAYKUR? 

HASAN KARAL:İnanıyorum ki Ekrem beyin yaptığı hizmetleri devamını sağlayabilecek bir arkadaş gelir. Bu hizmetleri aynı şekilde devam ettirir. Çaykur çok güzel işler yaptı, bizim en büyük hedeflerimizden birisi de bölgenin turizm altyapısını sağlamaktır. DOKAP projesini de çok ciddi şekilde önemsiyoruz. Rize’de özellikle Trabzon’daki tanjant yolu gibi bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Artık trafiği kaldıramıyor 10 sene önceki Rize değil yeni bir üniversitesi var, tıp fakültesi var.   

TAKA: 2002 yılı ile 2011 yılı arasında çok gelişti Rize? 

HASAN KARAL:Trabzon’umuza da demir yolu projesi hayata geçirilmek isteniyor istiyoruz ki demir yolu projesine Rize’yi de katıp bölgeyi geliştirmektir. En azından Of’a gelsin Of’tan binelim en azından! Rize limanını canlandırmak istiyoruz. Bu saydıklarım Artvin Rize Trabzon ortak projesidir.

Maçka tünelini de önemsiyoruz. Hopa can kurtaranı da çok önemsiyoruz. Birkaç yerden bölgeyi Doğu Anadolu’ya ve Güneydoğuya açmak planlıyoruz. Gençliğimizin ve 10 yıllık siyasi tecrübemizin ve sayın başbakanımızın gücünü arkamıza alarak Allahın izniyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Rize’de siyasi anlamda problemimiz olmadığını düşünüyoruz. Rizeliler üzerine düşen görevi fazlasıyla bize yaptılar.

Ama elbette siyasi partilerimizde bu siyasi yarışa katılacaktır. Rizelilere yakışır bir şekilde ve medeni ölçüler içerisinde olgun bir siyasi kampanya geçirmeyi temenni ediyorum. Rize siyaseti de önemli bir yol almıştır.

Televizyondaki kavgalarda geride kalmıştır. Zaten halkımızda kavga istemiyor. Herkesin projelerini halka arz etmesi en önemli konudur. Fikir halkımızındır hepimiz fikirlere saygı duymak zorundayız. Hepimizin için yeni seçimler hayırlı olmasını dilerim.  

TAKA: Türkiye genelinde genel merkezin uygulamaya koyduğu anket çalışması genel merkez mülakatı Rize’de de benzer şeyler uygulanacak mı? 

HASAN KARAL: İl başkanları girmedi. Kamuoyu araştırmaları yapıldı, bir tane daha yapılacak. Mülakatlar Ankara’da yapılacak en son kararı da Başbakanımız verecek. Bu Rize hakkında inanıyorum Trabzon’da aynı mesafededir. Rize Trabzon hakkında tabi son kararı özellikle başbakanımız söyleyecektir.

taka

 

Yorumlar

 1. ÇAY ÜRETİCİSİNİN YOL ARKADAŞI KİM OLACAK?
  HASAN BEY, BAŞBAKANIN YOL ARKADAŞI OLUYORSA, ÇAY ÜRETİCİSİNİN YOL ARKADAŞI KİM OLACAK. ÖRNEĞİN HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI BAŞBAKANI 9.KALKINMA PALNINI UYGULAMAYA KOYARSA VE ÇAYKUR ÖZELLEŞTİRLECEĞİ ZAMAN HASAN KARAL NASIL BİR ÇÖZÜM VEYA TEPKİ ÜRETEBİLİ Kİ? ARTIK BAŞBAKANIN YOL ARKADAŞI OLMUŞTUR.. ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ BİR AÇIKLAMA OLMUŞ, RİZELİYİ SİLMİŞ..

 1. olabılırmi
  rizede soylentilere bakılacak olursa hasan karalın adaylığı olamayabilir çunku başbakanımızın aday kırıterlerıne göre hasan arkadaşın adaylığı zor gibi görünüyo çunku kalkandere ilçe teşkılatı ile hasanın arasi açik hasan karala kurşun sıkılmış inşalla bu durum hasan beyın adaylığını engellemez

 1. HASAN KRAL.KRO İBO IN BİZ AUT
  gülermisin ağlarmısın.sen kim başbakanımıza yol arkadaşı olmak kim.Allahtan ilk sıralardan aday yapılmazsın.yoksa uğrunda can feda R.T.E ye oy vermemeyi bile düşünebilirim.sen liste birincisi birde urfadan o kro ibo aday gösterilirse beizim yanında olduğumuz akp misyonunu yıtırmış demektır.

 1. yoldan deil hasan ,çaylıktan bakacaksın
  evet sorunları görmek ayrıdır,yaşamak ayrıdıribirilerinin zorlaması,araya girmesiyle sorun çözmek,genel çözmek deildir, birkere bunları birbirinden bir ayıralım,herkes,karşındakini kendi konumunda degerlendiriri,oysaki en mazlum gözle bakarsa sorunlar daha rahat,vede çözümleri daha hızlı çözülür önemli olan hizmeti bu noktaya indirip bu noktada tutmak,öyle yoldan çaylıga bakmışsın,çaycının sıkıntısını çözemez vede bilemezsin, emin alinin canı için konuş o sorunu bilirim bunu yaparım,rizedeki siyasiler ne malesef diyorum HİÇ BİR PARTİNİN VEKİL ADAYLARI ARASINDA ,RİZELİNİN SORUNUNU TABANDAN GÖREN,HİSSEDEN YOKTUR ,HERKES KENDİ KONUM PENCERESİNDE ÇORBAYA TUZ,LİMON SIHIYOR,ORANIDA BİLMEDEN,YOK ARKADAŞ YOOK,BİZ RİZEDEN BİZİM VEKİLİMİZİ GÖNDEREMEYECEGİZ,ÇÜNKÜ ORTADA VEKİL YOK???

 1. KOCA BAŞKAN
  HASAN BAŞKANIN CANLI TV BİR TV PROGRAMINDA ŞUNU CESARETLE SÖYLEMESİ LAZIM .RİZE İNSANIN GÜVENI VE SEVGİSİ İCİN BENİ BAŞBAKAN3. SIRADAN KAYARSA KESİNLİKLE KAZANIRIM DEMESİ LAZİM . ALLAH MUHAFAZA KESİNLİKLE TEPKİ OYU COK FAZLA .
  AMA BEN SAYIN BAŞBAKANIMIZIN HASAN BEYİ ADAY GÖSTERMEYECEĞİNE KESİN LİKLE İNANİYORUM. GEREK TE YOK GÖSTERMESİ İÇİN DE BİR SEBEPTE YOK.
  HASAN BEYE GERİ KALAN HAYATINDA ÜSTÜN BAŞARILAR DİLİYORUM.

 1. YALANLAR
  Yalan söylemede Demireli bile geride bıraktın Hasan KARAL. Başbakanıda çok yanlış yönlendirdiniz Ekrem Yüce ile ikinizde vekil olmaya layık değilsiniz.

 1. VATANDAŞİN SESİ
  Mart ayı gelmiş çeylara gübre atılacak, gübrenin tonu 900 liraya çıkmış. Bunlara katlandık kooperatiften faizli şekilde gübreyi aldık nakliyesi tarlada işçiliğinide verdik çar kur kota sinide sineye çektik, geri kalan çayları özel sektöre yalvararak sattığını var sayarsak, kaldı devletin millete verdiği kıymete,o yıl çaya verilecek zam oranı bekleyeceksiniz, ürün alınacak; elbette Allah bir âfet vermemiş ise. Köylü ürününü 10 yıl önceki fiyata ancak satabiliyor; Masrafı karşılamıyor. Benzin dört bini aşti her şeye zam verildi, zengin daha da zenginleşiyor; gıda fiyatları neredeyse el yakıyor ama esas emek sahibi çiftçi kışın aç geziyor. Geçen hafta bunlara şahit oldum ve ne acıdır ki hükümet yine de zenginlerden oy alamıyor. Fakir ahali ise hâlâ o saf düşüncesiyle desteğini esirgemiyor. Cebinde para olmasa, aç gezse de hâlâ desteğini sürdürüyor. Dediği şey şu, 'Başka lider yok; ne yapalım!' Fakir, hâlâ fakir. Şimdi ben Ankara'ya gidince zengini, memlekete gidip emeğinin karşılığını alamayan köylüleri görünce Rabbime ancak namazlarda içimi dökebiliyorum. Eğer gelir dağılımında bir adaletsizlik varsa 'Ya Rabbi, Tayyip Erdoğan'a bunun hesabını sor' diye haykırıyorum. Elimden ancak bu geliyor. Çöken tarım politikalarını insan olarak elimizi vicdanımıza koyarak değerlendirmenizi istiyorum, hatta yalvarıyorum. Şunu da gördüm ki her hükümet zenginin yanında, daima onların kârıyla övünüyor ama durum şu;
  Seçilecek olanlar vatandaşın sesine kulak vermesi lazım derdini sıkıntısını paylaşması gerek yoksa mebalı sizindir.Milletin oyuyla oturduğunuz koltuğun sorumluğu fazla ya oy istemeyin yada milletin sesine kulak verin.

 1. geçen dönemden örnek al
  bence Hasan Karal zaten geçen seçimlerde gözden çıkarılan bir adaydı. Bu dönemde de çok farklı bir sonuç olmayacağını düşünüyorum.

 1. vatandaş
  Hasan Karal neden bu kadar ısrarlı anlayamadım. Olamayacak duaya amin denmemesi gerektiğini imam olduğu içinbizden daha iyibilir kendileri...

 1. ...
  aslında hasan karal bey önceki mesleği gereğince şunu iyi biliyordur ki;bazen fazla ısrarcı olmamak gerekir.çünkü hayır olarak gördüğümüz bir iş'de şer,şer olarak gördüğümüz bir iş'de de hayır vardır.okuduğum yorumlarada bakarak sayın karal beyi çoğunlukla hep olumsuz yönde eleştirmişlerdir.

 1. en doğru isim FAHRİ KASIRGA
  Bence Hasan KARAL'ın halka seçim kürsülerinden değilde,vaaz kürsülerinden ve cuma hutbelerinden
  seslenip halkı hakka çağırması en güzeli ve en hayırlısı,böylesi kutsal bir mesleği olan bir insanın ısrarla siyaset yapmak istemesi neden anlamıyorum,bu işi yapabilecek en güzel ve en doğru isim FAHRİ KASIRGA dır.Böyle bir insan nasıl aday gösterilmez, zamanında bakanlık yapmış Rizeyi en iyi temsil edebilecek tek kişi odur diye düşünüyorum.

 1. KARADENİZ VE ÇAY
  Çay, Kardenizin hayat damarı. Dolayısıyla da Çaykur çok önemli. Bu kadar önemli kurumumuz borç batağında ve zarar içerisinde. Öncelikle çayı bilen, ama kurum dışından profesyonel bir genel müdür şart..

 1. gülım barı
  hasan beyın kılosu az bıraz daha yemesı lazım tam doymamış çayın srununa gelince ıl başkanıyıdı çaya yardımcı olmadıda vekıl oluncamı olacak yemın ederım yalan soyluyor rıze 1/1/1 olur yanı chp/ mhp/akp olur

 1. cem

  devlet devlet
  rızelı ver oyunu mhp ye çayın fıyat görsün akp gibi süründürmez vatandaşı bakalım ne oluyor 8.5 sene akpye sabır ettınız 4 senede bahçelı deyın bak ne olacak

 1. V

  VATANDAŞİN TALEBİ
  BUNLAR KURNAZCA YAZILMIŞ SENARYO
  NİYE 2025 HEDEF
  ÇÜNKÜ AKP'NİN ÖMRÜ BUNA YETMEZ
  MEMLEKETİ İÇİN NE PROJESİ VARÇAY HAKKINDA NE DUŞUNUYOR,SATİLACAKMI YOKSA ÇAYIN HAKKETTİĞİ ZAM VERİP İHYAMİ EDECEK!
  SİYASET MEYDANİNDA PALAVRA ATMAK KOLAY
  VATANDAŞİN İSTEKLERİNE CEVAP VERMEK YİĞİTLİK
  GİYİNİP KUŞANİP DEVLET YARDİMLARİYLA HAVA ATMAK HERKES YAPAR.
  MEMLEKETİN BİR ÇOK SORUNU VARKEN PALAVRA İLE ZAMAN HARCAMAYİN.

 1. v

  VATANDAŞİN TALEBİ
  BUNLARDAN VATANA MİLLETE FAYDA GELMEZ

  SÖRÜN BAKALİM ÇAY HAKKINDA PROJERİ NELERDİR
  RİZE'DE İŞSİZLİĞE NE ÇARE BULACAKLAR
  ÇAYKURU SATTILARMI
  VEKİL OLDUKTAN SONRA FAKİR FÜKARAYİ HATİRLAYACAKLARMI
  SEÇİM VAATLERİNİ RİZE İL SINIRINI GEÇİNCE HATİRLAYACAKLARMİ
  OY İÇİN UMUTLANDİRDİĞİNİZ İNSANLARİ MEBALİ UZERİNİZE YUK OLSUN Kİ BELKİ SORUMLULUĞUNU UNUTMASİNİZ.
  SEÇİM TURLARİNDA PALAVRA ATARAK VATANDAŞİN VAKTINI BOŞA HARCAMAYIN.
  ARTİK SİZİN HİC BİR ŞEY YAPMAYACAĞİNİZ HERKES BİLİYOR.

 1. v

  VATANDAŞİN TALEBİ
  ÇAYKUR ÜZERİNE OYNAN OYUNLAR

  Çayımızı özelleştirmenin kucağına atan kararda AKP ve dolayısıyla Başbakanın imzası var. ÇAYKUR 1 Temmuz 2006 tarih ve 26215 sayılı Resmi gazetede yayınlanan TBMM kararı ile AKP Milletvekilleri tarafından kabul edilen 9.Kalkınma Planı(2007–2013) kapsamında 2013 yılı sonuna kadar özelleştirilecek KİT’ler arasına alınmıştır.


 1. V

  VATANDAŞİN TALEBİ
  HASAN KARAL HANGİ KÖYE GİTTİ GÖREMEDİK AKP NİN HİZMETİNİ HİÇBİRYERDE MALESEF GÖREMEDİK YANDAŞLARİ DURURKEN VATANDAŞA HİZMET ETMEK AKP YE TERSSSS
  HASAN KARAL ÖNCE ÇAYKURA 5000 BİN İŞÇİ ALİNACAK SOZUNUN ARKASINDA DURSUN
  VATANDAŞA VERDİĞİ VAATLERİ YERİ,NE GETİRSİN
  ÇAYA HAKETTİĞİ ÜÇRETİ VERİLMESİ İÇİN ÇABA GÖSTERSİN YETER.
  ÖYLE 2023 HEDEF KÖYDES UYGULAMASI GİBİ UZUN VAATLERE KARNİMİZ TOK
  DAHA KENDİ KÖYÜME ÇİVİ Bİ,LE ÇAKİLMAMİŞ
  BUNLAR PALAVRACI SİYASET
  SEÇİLDİKTEN SONRA RİZEYİ BİLE HATİRLAMAZLAR
  KENDİ İŞLERİYLE YANDAŞLARİYLA ANCAK İLGİLENİRLER.
  SEÇİMDEN SONRA VATANDAŞİ HATİRLAYANI GÖRMEDİK.

 1. V

  VATANDAŞİN TALEBİ
  UZUN VAATLER VERECEĞİNİZE
  ÇAYKUR'A 5000 İŞÇİ SOZUNU YERİNE GETİRİN
  YUREĞINİZ YETİYORSA YAŞ ÇAY ÜCRETİNİ 1.70 TL OLMASI İÇİN DESTEK VERİN,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  OYLE 2025 OVİT TÜNELİ YOK TİCARET MERKEZİ
  BUNLARI VATANDAŞ YAPAMAYACAĞINIZI BİLİYOR
  SİZ SEÇİM OLMADAN VATANDAŞA NE VEREBİLİRSİNİZ ONU SÖYLEYİN.
  RİZE'DE İŞSİZLİKLİĞİ KAHVELERDEN GÖREBİLİRSİNİZ
  EN UFAK KAHVE TİKLİM TİKLİM GENÇLERLE DOLU
  NİYE YANDAŞİNİZ OLMADİĞİ İÇİN ?
  OYLE YAPAMACAĞİNİZ VAATLER VERMEYİN !
  VATANDAŞİN ARTİK SABRİ KALMADİ
  GERÇEK DURUST BİZDEN BİRİ OLMANİZ YETERLİ
  YOKSA VATANDAŞ KENDİNDEN OLANI BULNASINI
  ZORLANINCA İYİ BİLİR
  TARİHTE ÖRNEKLERİ MEVCUT OLUP?
  TARİH TEKERÜRDEN İBARETTİR
  ATASÖZÜNÜ ÜNÜTMAYİN.

 1. V

  VATANDAŞİN TALEBİ
  BUNLAR SADECE AMIMASYON YAPARLAR
  SEÇİMDEN SONRA OVİT TUNELİNİ HATİRLAMAZLAR
  ZİHNİYETLERİ UZUN VADELİ İŞLER VAAT ETMEK
  ÇÜNKÜ ONLARDA BİLİYOR KAZANAMAYACAKLARİNİYorum Yaz