Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Babacan Soruları Cevapsız Bıraktı

13-12-2007 09:03:28
1153 kez görüntülendi

Babacan Soruları Cevapsız Bıraktı

TBMM’de bakanlığının bütçe görüşmelerinde konuşan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, muhalefet milletvekillerinin dış politikayla ilgili kritik sorularını cevaplamadan kürsüyü terketti. Kendisine ayrılan süreyi de kullanmayan Babacan, sorulara yazılı cevap vereceğini bildirdi.


Bakan Babacan’ın kaçtığı sorular
* Irak Federal Devleti’nin Başkanı ile Kuzey Irak yönetimini devletimiz tanıyor mu?
* Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı iken, Amerikalılarla 9 maddelik gizli bir anlaşma yaptı mı?

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekilleri tarafından yöneltilen soruların hiçbirini cevaplamayan ilk bakan oldu. Önceki gün, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Dışişleri Bakanlığı 2008 Yılı Bütçesi görüşmelerinde konuşan Babacan, görüşmelerin sonundaki soru-cevap bölümünde MHP, DSP, DTP’li ve bağımsız milletvekilleri tarafından kendisine soruların hiçbirine cevap vermedi.

Süreyi kullanmadı
Kendisine cevap için ayrılan süreyi kullanmayacağını belirten Babacan, sorulara yazılı cevap vereceğini bildirdi. Babacan, “Sayın Başbakan’ın yabancı ülkelerde yöneticilerle görüşürken, mesela Suriye’de olduğu gibi yanına oradaki Büyükelçimizi almaması, Dışişleri Bakanı olarak sizi nasıl etkiliyor?”, “Hamas terör örgütü listesinde mi?”, “Irak Federal Devleti’nin Başkanı Sayın Talabani ve kuzey Irak yönetimini devletimiz tanıyor mu? Tanıyorsa, ilişkileri nedir?”, “Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı iken, Amerikalılarla 9 maddelik gizli bir anlaşma yaptı mı?” sorularını cevapsız bıraktı.

Bush ile alınan kararlar
ABD ile kurulan, terör örgütü PKK ile mücadele işbirliğinin bu örgütün Irak’taki faaliyetleri sona erinceye kadar aralıksız olarak devam edeceğini ifade eden Babacan, konuşmasında ise şunları söyledi: “Terör örgütü PKK ile mücadele kapsamında Başbakanımız ile ABD Başkanı Bush arasında 5 Kasım tarihli görüşmede alınan kararlar safha safha uygulanmaya başlandı.”

Kaynak: Yeniçağ 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz