Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

AKP seçimi parayla kazandı

02-10-2007 14:15:48
1393 kez görüntülendi

AKP seçimi parayla kazandı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, paritsinin TBMM'deki Grup Toplantısı'nda milletvekillerine seslendi. Baykal , Türkiye'nin seçimlerden sonra tek partili bir iktidar tablosu ortaya koyduğunu, ancak bu tek parti iktidarının kaygı verici noktalara Türkiye'yui götürdüğünü savundu. Baykal'ın açıklamaları şöyle; "Ortaya çıkan bu tablo, kaygıların artmasına neden olmuştur. Bu seçimden sonra Türkiye böyle olumsuz bir kamuoyu ortamına girmeye başlamıştır. Biz muhalefet olarak seçimde istediğimiz sonucu alamadık. Biz bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Ancak iktidar partisine oy verenlerde bu verdikleri oylardan iftihar edemez duruma gelmiştir."

"22 Temmuz'da paranın hükümranlığı hüküm sürmüştür. Bunda sadece akmu kaynaklarının kullanılmasından szö etmiyorum. Ciddi şekilde ekonomik kaynaklar kullanılmıştır. Bu seçimi izlemiş bütün insanların söyleyebileceği çok şey vardır. Şimdiye kadar hiç bir seçimde kamu kaynakları bu kadar hunharca ve gaddarca seferber edilmemiştir."

Baykal 22 Temmuz seçimlerinde akonomik kaynaklarla seçmenin iradesinin iğfal edildiğini öne sürerek; "Çok para demokrasiyi yozlaştırır. Kaynağı şeffaf olmayan para demokrasiyi yozlaştırır."

"Hiç bir seçimde din bu kadar istismar edilmemiştir. Demokrasimiz yozlaştırılmaktadır. Türkiye yeni bir istikamete girmiştir."

Anayasamız'ın 152. maddesi seçimlerde kamu kaynaklarının nasıl kullanılacağını açıklıyor. "Bana oy ver sana yol yapayım demeyi bile yasaklıyor. Bu demokrasinin bir kuralıdır. Bana göre demokrasi sana göre demokrasi olmaz"

YEŞİL KART İPTALLERİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçim döneminde "Yeşil Kart"lı sayısının 14 milyonun üzerine çıktığını, ancak seçimlerden sonra bunların 5 milyondan fazlasının iptal edildiğini belirterek; "Hükümet 5 milyon 347 bin vatandaşa hak etmediği halde dağıttığını kabul etmiştir. Yoksa bu vatandaşların gelir durumu seçimlerden sonra mı yükseldi bir anda. Bu vatandaşlarımızın çoğu daha kartlarının iptal edildiğinden habersizdir." Baykal bu tablonun demokrasi ve hukuk dışı bir seçim kampanyası yürütüldüğünün kanıtı olduğunu söyledi.
vatan 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz