Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Aday İsmail Kahraman oldu

13-11-2017 09:21:49
402 kez görüntülendi

Aday İsmail Kahraman oldu

AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı yeniden İsmail Kahraman oldu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 26. Yasama Dönemi'nde 22 Kasım 2015'te başlayan görev süresinin 22 Kasım 2017'de sona ermesi dolayısıyla Parlamentoda seçim gerçekleştirilecek.TBMM Başkanlığı seçimi için başvuruları dün başladı. CHP'nin adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel olurken, MHP de İstanbul Milletvekili Celal Adan'ı aday gösterme kararı almıştı. AK Parti ise İsmail Kahraman'ı yeniden aday gösterdi. HDP'den yapılan açıklamada da halen cezaevinde bulunan, partilerinin Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın Meclis Başkanlığı için aday gösterileceği duyurulmuştu. Ancak henüz resmi bir açıklama gelmedi.

GÖREV SÜRESİ DEĞİŞTİ

TBMM İçtüzüğüne göre, başkanlık için bir yasama döneminde 2 kez seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi 2 yıl, ikinci devre için seçilenin görev süresi ise 3 yıldı. Ancak anayasa değişikliği ile genel seçimlerin süresi 4 yıla indirildiğinden, ikinci dönem için seçilecek TBMM başkanının görev süresi 3 değil, 2 yıl olacak.

SEÇİM 20 KASIM'DA YAPILACAK

TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanlığı seçiminin 20 Kasım Pazartesi yapılması bekleniyor. Başkanın ilk turda seçilememesi halinde, ikinci ve üçüncü turlar da aynı gün yapılacak.

Adaylık başvuruları 16 Kasım Perşembe gece yarısı sona erecek.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz