Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

4 Sınavlı Öss'ye Ösym'den İtiraz

06-08-2007 17:19:59
1592 kez görüntülendi

4 Sınavlı Öss'ye Ösym'den İtiraz

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, lise bitirme sınavına sıcak baktıklarını, ancak üç seneye yayılmış bir sistemi doğru bulmadıklarını açıkladı.


Yarımağan, 'Üç sene üst üste sınav yaparsanız, öğrenciler dershaneden çıkmaz.' dedi. Yarımağan, üniversiteye giriş sisteminin YÖK'ün yetkisinde olduğunu söyleyerek, 'Milli Eğitim Bakanlığı, Liseyi Bitirme Sınavı dışında bir şey düşünmemeli.' şeklinde konuştu.


Milli Eğitim Bakanlığı, hazırladığı yeni taslakta 10, 11 ve 12. sınıflarda performans değerlendirme sınavları yapılmasını, bu sınav sonuçlarının ise üniversiteye girişlerde etkili olmasını öngörüyor. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan ise, MEB'in bu taslağına sıcak bakmadıklarını açıkladı. Yarımağan,ortaöğretimi bitirme sınavına sıcak baktıklarını ancak bu sınavın lise son sınıfta yapılması gerektiğini söyledi.


Yarımağan, 'Sınavın, üç kez yapılmasına sıcak bakmıyorum. Üst üste sınav koymamak lazım. Lise bitirme sınavı olacaksa liseyi bitirdiğim yıl olmalıdır. Belki, bir sene önce de, öğrencilerin sınava alışmalarını sağlamak, heyecanlarını yenmelerine yardımcı olmak için bir sınav yapılabilir.' dedi. Yarımağan, üç sene üst üste yapılacak sınavın öğrencileri daha fazla dershaneye yönlendireceğine işaret ederek, 'Üç yıl üst üste sınav yapılırsa, öğrenciler dershaneden çıkmaz.' ifadesini kullandı.


SORULAR AÇIK UÇLU OLMALI

 

Yarımağan, ortaöğretimi bitirme sınavındaki soruların ise yalnızca test tekniğinde olmaması gerektiğini vurguladı.


'Sınavda açık uçlu sorular sorulmalı' diyen Yarımağan, 'Mesala bir parça verilir ve bunun yazarı kim diye sorulur. Yani altta beş tane seçenek sunulmaz. Gerektiğinde bir paragraflık kompozisyonlar da yazdırılır. Yani bu sınava sıcak bakmamız için, sınavın sadece çoktan seçmeli sorulardan değil, açık uçlu sorulardan da oluşması gerekir.' diye konuştu.

ÜNİVERSİTEYİ GİRİŞ SİSTEMİ YÖK'ÜN YETKİSİNDE

 

Üniversiteye giriş sisteminin YÖK'ün yetkisinde olduğunu söyleyen Yarımağan, 'Milli Eğitim Bakanlığı, liseyi bitirme sınavı dışında bir şeyi düşünmemeli. Çünkü, üniversiteye giriş sistemi YÖK'ün yetkisindedir.' dedi.


Yarımağan, lise son sınıfta yapılacak olgunluk sınavının MEB tarafından kesinleştirilmesi halinde, bu sınavın ÖSS'yi ne şekilde etkileyeceği ile ilgili kararı YÖK'ün vereceğini aktardı.

 

 

haberturk

 

Yorumlar

  1. yok
    slm cok guzel haberler yapıyorsunuz ama bıraz dandık gıbıı oolmuyoo lutfenYorum Yaz